Силен земјотрес во Јапонија

3 копии

Земјотрес со магнитуда од над 6,5 степени по Рихтер во саботата го погоди североисточниот дел од Јапонија, но нема жртви и не е прогласена опасност од цунами. Како што јавува јапонската телевизија NHIK, земјотресот се случил во 1.34 часот по локално време (6.34 часот по македонско време), недалеку од брегот на префектурата Мијаги, којашто беше најпогодената во катастрофалниот земјотрес со магнитуда од 9 степени по Рихтер од 11-ти март кој беше проследен со цунами чии бранови на места беа високи и над 40-ина метри. Јапонската сеизмолошка агенција во саботата соопшти дека епицентарот на земјотресот бил 125 километри североисточно од градот Сендаи, административниот центар на префектурата Мијаги, а неговиот хипоцентар бил на длабочина од околу 35 километри. Новиот земјотрес не предизвикал никакви нови оштетувања во нуклеарната централа „Фукушима Дајичи“ којашто на 11-ти март беше тешко оштетена, а компанијата која управува со на, „Тепко“ се’ уште се справува со последиците од хаваријата по која почна ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Американската геолошка служба јавила дека уште еден силен земјотрес го погоди североисточниот дел на Јапонија, кој претходно беше разорен од силен земјотрес и цунами. Нема извештаи за повредени или пак причинета материјална штета. Земјотресот бил со магнитуда од 6,2 степени според Рихтер и се случил во 3,51 часот по локално време на 35,6 километри под Тихиот Океан, 94 километри источно од префектурата Фукушима. Епицентарот на земјотресот бил 282 километри североисточно од Токио. За време на викендот истата област ја погоди земјотрес со магнитуда од 6,4 степени. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Земјотрес со интензитет од 6,3 степени според Рихтер ја погоди територијата на Папуа-Нова гвинеја, соопшти австралиската сеизмолошка служба. Засега нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета. Потресот бил на длабочина од 39 километри, во реонот на Нова Ирска, кој е познат по својата сеизмичка и вулканска активност.
| | веќе видена | слични
3 копии

Земјотрес со интензитет од 6,2 степени рано изутринава е регистриан во регионот на североисточна Јапонија, кој на 11 март беше погоден од катастрофален потрес и цунами при што загинаа или исчезнаа околу 23.000 лица, а над 80.000 беа пронудени да ги напуштат своите домови. Според Американскиот геофизички институт, епицентарот на денешниот потрес, кој се случил во 3:51 часот по локално време, бил на околу 100 километри источно од Фукушима, на 35 километри под дното на Тихиот Океан. Засега нема информации за евентуални жртви или материјални штети, а не е прогласена ни опасност од појава на цунами. Во саботата во истиот регион во источниот дел од јапонскиот остров Хоншу беше регистирран земјотрес со јачина од 6,4 степени.
| | веќе видена | слични

Земјотрес со интензитет од 5,0 степени според Рихтеровата скала е регистриран во крајниот западен кинески регион Синдзјан, соопштуваат кинеските сеизмолози. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина 15 километри, на 285 километри југоисточно од Алтај, град со население 142.000 луѓе на границата со Монголија. Во моментов нема податоци за евентуални жртви или причинета материјална штета. Во регионот во кој се случи земјотресот живеат околу 20 милиони луѓе. (Крај)
| | веќе видена | слични
2 копии

Силен земјотрес со магнитуда од 6,5 степени според Рихтер го погоди северниот дел на Јапонија, но не е прогласена опасност од цунами, ниту за сега е познато дали има жртви или евентуална материјална штета. Епицентарот на земјотресот кој се случил околу 1,30 часот по локално време на пацифичкиот брег во префектурата Мијаги, во близина на истото место каде се случи силен земјотрес и цунами на 11 март, соопштила јапонската сеизмолошка агенција. Епицентарот на потресот бил на длабочина од 40 километри. Во земјотресот на 11 марти загинале и исчезнале околу 22.000 лица, а голема штета претрпе и електраната “Фукушима“.
| | веќе видена | слични

Според Рихтеровата скала земјотрес со интензитет од 6,5 степени го погоди денеска североисточниот дел на Јапонија. Земјотресот бил почувствуван во сите области, кои беа погодени од катастрофалниот земјотрес од 11 март. Епицентарот на земјотресот се наоѓал на 40 километри под морското дно во Тихиот Океан во близина на крајбрежната префектура Мијаги. Засега нема информации за евентуални жртви или причинета материјална штета, а не е издадено ниту предупредување за опаснот од цунами.
| | веќе видена | слични

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 397 | | | веќе видена

Под влијание на Медитеранскиот циклон ОЛИВИЈА до крајот на денов ќе имаме облачно време со врнежи од дожд во најголемиот дел од државава додека на повисоките ...
сите 247 | | | веќе видена

Претседателот на Франција, Емануел Макрон изјави синоќа дека Франција и САД би требало меѓусебно да се почитуваат, како што им доликува на едни долгогодишни ...
сите 254 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 281 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 115 | | | веќе видена

Албански медиуми кои се повикуваат на полициски извори тврдат дека поранешниот премиер Никола Груевски во Албанија влегол нелегално и тоа во близина на ...
сите 199 | | | веќе видена

„Предлог Буџетот за 2019 година изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедува социјална праведност, повеќе пари кај граѓаните и поголема помош за секое ...
сите 246 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Силен земјотрес во Јапонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: