Азиланти силувале и убиле 14 годишно девојче во Германија: Еден Турчин е уапсен, а по еден Ирачанец полицијата трага


4 копии

Властите во Германија денеска соопштија дека уапсиле државјанин на Турција поради силување и убиство на 14 годишно девојче кое исчезнало пред повеќе од две недели. Осомничен е и барател на азил од Ирак кој е во бегство. Телото на девојчето кое исчезнало на 22 мај вчера е пронајдено на периферијата на градот Висбаден, пренесува АП. Обвинителството денеска соопшти дека двајца мажи, 20 годишен Ирачанец и 35 годишен Турчин, кои живееле во тој град чекајќи одобрение за азил, се обвинети за силување и убиство на тоа девојче во ноќта кога исчезнала. Како што се наведува понатаму, се верува дека тие после убиството заедно го закопале нејзиното тело. Полицијата соопшти дека Ирачанецот кој е идентификуван како Али Башар, изгледа изненадно отпатувал со своето семејство назад во Ирак преку Истанбул. Како што се наведува тој е обвинет и за други низ прекршоци во таа област во Германија, меѓу кои и вооружена кражба. Се верува дека тој во Германија стигнал во октомври 2015 година, на врвот на мигрантскиот бран во таа земја ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во понеделникот со нож е избодено девојче, додека возело велосипед во градот Вирсен. Убиената е 15-годишната Јулијана Елена Р. која е избодена со нож, повеќе пати. Германските медиуми пишуваат дека е Романка, но засега не е познато дали имала и германско државјанство. Локалните медиуми пишуваат и дека девојчето околу пладне во понеделникот било во парк во гратчето Вирсен. Таа е нападната со нож, а нејзините повици ги слушнал бездомник кој веднаш притрчал да ѝ помогне. Набрзо починала во локална болница. Осомничениот, како што неофицијално се дознава, е 25-годишно момче од Турција, кој истиот ден вечерта се пријавил во полиција. Тој од претходно им е познат на властите, но засега се истражува неговата поврзаност со убиеното девојче. Пред само неколку дена е убиено девојче во Визбаден.
| | веќе видена | слични

Во германскиот град Фирцен во Северна Рајна и Вестфалија била убиена тинејџерка со нож, а со истрагата е утврдено дека дека станува збор за 15-годишната Јулијана Р., со потекло од Романија, за која не се знае дали имала германски пасош. Тоа е втор случај на убиство на тинејџерка во краток период, со оглед на тоа дека пред неколку дена сурово била убиена и девојка во Визбаден. Девојчето попладнето во понеделникот било во парк на велосипед, кога било забодена неколку пат со нож. Еден бездомник го слушнал нејзиното врискање и побрзал да и помогне, меѓутоа, таа починала во болница. Како што се наведува, девојчето учело во Фирцен, каде живеела во куќа со своите родители. Осомничениот за нејзиното убиство, како што се дознава неофицијално, е момче од Турција, кое вечерта само се пријавило во полициската станица. Засега се истражува во каков однос бил со жртвата, а сведоците го опишале како темен, со сеерноафрикански изглед, и црна коса.
| | веќе видена | слични

Германија се уште не е опоравена од случајот на Сузана (14)Дека Германија е позната како сигурна дестинација за вработување на работници надвор од нејзините граници, последните години ја потресуваат низа случувања кои се поврзани со се позачестени напади врз своите граѓани особено од лица кои не се нејзини државјани.Нема ни една недела од напад на едно девојче од Мајнц, веќе второ девојче настрада во Визбаден.Само пред неколку дена нападнато е девојче во Визбаден. Во понеделникот со остар предмет нападнато е друго девојче, додека возела точак во градот Вирсен.Германија ја потресе уште еден случај, кој е во низа на многуте.Како што пренесуваат медиумите, нападната е 15 годишна Јулија Елена Р. додека возела точак во градскиот парк. Нападната е со остар предмет. Како што пишуваат германските медиуми, таа била Румунка, но засега не е познато дали имала германско државјанство.Локалните мдиуми пишуваат дека девојчето околу пладне во понеделникот била во паркот во Вирсен, каде што возела точак при што е нападната ...
| | веќе видена | слични

Во понеделникот со нож е избодено друго девојче, додека возело велосипед во градот Вирсен. Како што пренесуваат медиумите, убиена е 15 годишната Јулиана Елена додека возела велосипед во градскиот парк. Избодена е со нож повеќе пати. Како што пишуваат германските медиуми, таа била Романка, но засега не е познато дали имала и германско државјанство. Локалните медиуми известуваат дека девојчето околу пладнето во понеделникот било во паркот во гратчето Вирсен, каде возело велосипед. Избодена е неколку пати со нож, а нејзините повици ги слушнал еден бездомник кој веднаш и притрчал во помош. Наводно, како што пренесуваат медиумите, на германски рекла „Јас умирам“, пред да се струполи целата обвиена во крв. Набргу е префрлена во локалната болница каде починала. Неофицијално се дознава дека осомничен за нападот е 25 годишен маж од Турција, кој истиот ден вечерта самиот се појавил во полиција. Медиумите наведуваат дека тој од претходно и е познат на полицијата, но дека засега се уште се испитува неговата поврзаност ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Случајот на силување и убиство на 14-годишното девојче Сузана Фелдман, е злосторство кое ја потресува Германија. Тоа го пишува "Deutsche Welle", наведувајќи дека жртвата е Еврејка, а лицето кое го признало силувањето е Курд од северот на Ирак, кој во Германија барал азил. Затоа во Германија во 2018. година, ова не е обично злосторство, наведува германското радио. Сузана од Мајнц на 22. мај била со друштво во центарот на Визбаден и вечерта не се вратила дома. Родителите во полицијата го пријавиле нејзиното исчезнување, а бидејќи станува збор за малолетничка, веднаш била отворена истрага. Нејзиното безживотно тело било пронајдено две седмици подоцна, закопано во една дупка покрај пругата во близина на Визбаден. Судската медицина утврдила дека девојчето било силувано и потоа убиено. На почетокот станувало збор за двајца извршители. Уапсениот 35-годишен Турчин бил пуштен од затвор, но и натаму не е исклучено дека е вмешан во злосторството. Вториот осомничен, Али Башар, 20-годишен Курд, во петокот бил уапсен на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Едно 12 годишно девојче ја исече раката во основното училиште Јосиф Панчиќ на Баново брдо во Белград. Како што известуваат медиумите во Србија девојчето раката ја исекла буквално до кока. Таа со возило на брза помош била пренесена на Универзитетската детска клиника. Како што пишуваат медиумите, барем според првите сознанија девојчето случајно се повредила на оградата од училиштето.
| | веќе видена | слични

Убиството на 14-годишното девојче предизвика бурни реакции во Германија околу односот на владата на канцеларката Ангела Меркел во врска со имиграциската политика. Како што пренесуваат германските медиуми, властите на автономната ирачка покраина Курдистан во текот на вчерашниот ден го екстрадирале убиецот во Германија. Станува збор за ирачки државјанин кој што сега ќе се соочи со правдата пред германските судови. Иако нема официјална потврда од курдистанските власти за екстрадицијата, според извори близок до аеродромската управа во Ербил, осомничениот бил сместен во авион кој што од Ербил полетал за Франкфурт во текот на вчерашниот ден. 20-годишниот Ирачанец, согласно со германските закони за заштита на приватноста е идентификуван како Али Б. бил уапсен оваа седмица во Курдистан. Тој е обвинет за убиство на 14-годишната Германка, Сузан која што исчезнала на 22-ри мај. Девојчето не се вратило во својот дом во Мајнц откако претходно заминала за соседниот град Вајсбаден. Нејзиното тело било сокриено од страна на ...
| | веќе видена | слични

Властите на автономната Ирачка покраина Курдистан денеска го испратија во Германија Али Б . , осомничен за силување и убиство на 14 годишно девојче. Според Ирачкитер власти тој е качен на авион во градот Ебрил попладнево . Дваесетгодишниот Курд ја силувал и убил Сузана , а потоа под лажно име избегал во Ирак. Сузана, која живеела во Мајнц  исчезнала на 22 мај , откако поминала извесно во Висбаден . Се претпоставува дека за време на патувањето ирачанецот ја нападнал , а кога девојчето му се заканило дека ќе повика полиција , Ирачанецот се испаничил и ја убил. Нејзиното тело било скриено во градот Ербенхаим , во близина на куќата каде што живеел убиецот. На 31 мај тој ја напуштил Германија , но откако бил уапсен во Ирак , го признал убиството. Се очекува Германското обвинителство да покрене судска постапка за силување и брутално убиство на малолетно лице.
| | веќе видена | слични

Полицијата во Багдад соопшти дека денеска 20 годишниот Ирачанец Али Башар, обвинет за силување и убиство на 14 годишното девојче Сузан Фелдман во Германија ја признал вината. Министерот за внатрешни работи на Германија Хорст Зехофер кажа дека во петокот курдските безбедносни сили го уапсиле обвинетиот Башар, кого го индетификувале германските безбедносни сили. -Им наредив на тројца полицајци да го истражат случајот. После седум часа, полицајците успеаја да го идентификуваат и да ја пронајдат неговата локација, а потоа да го уапсат, кажа шефот на локалната полиција во Ирак, Тарик Ахмед. Башар би требало денеска да биде предаден во Германија. Фелдман е пронајдена мртва во средата во шума покрај Визбаден недалеку од центарот за бегалци каде обвинетиот наводно живее, соопшти германската полиција. Со обдукцијата е утврдено дека девојката била жртва на сексуален напад, но нема докази дека напаѓачот го провоцирало нејзиното еврејско потекло.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 187 | | | веќе видена

На четвртиот ден од пробниот попис на населението кој се одржува во 13 општини, Заводот за статистика се соочува со тecнички пpoблеми при анкетирањето со пomош ...
сите 120 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 61 | | | веќе видена

Пејачот и композитор Димитар Андоновски, освои две награди за музика на 54. издание на македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Тој ...
сите 48 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Азиланти силувале и убиле 14 годишно девојче во Германија: Еден Турчин е уапсен, а по еден Ирачанец полицијата трага

Од:
До кого (е-маил):
Порака: