Протест во Софија против одлуката на БПЦ да не учествува на прославата во Охрид


Одлуката на бугарските владици да не учествуваат на одбележувањето на илјадагодишнината од основањето на Охридската архиепископија, ги изнесе граѓаните на ...
| | веќе видена | слични

Одлуката на Светиот синод на Бугарската православна црква (БПЦ) да не ја прифати поканата на МПЦ-ОА за заедничко чествување на илјадагодишнината на Охридска ...
| | веќе видена | слични

Пред седиштето на Светиот синод на Бугарската православна црква во Софија денеска повторно се одржа протест на интелектуалци, граѓани и новинари против ...
| | веќе видена | слични

Во рамки на одбележувањето на милениумскиот јубилеј „1000 години од формирањето на Охридската архиепископија“ директорот на Комисијата за односи со верските ...
| | веќе видена | слични

Бугарскиот новинар Љупчо Нешков констатира дека „за некои луѓе македонското прашање е бизнис“ во емисија на телевизијата БТВ, во која ги коментира последните ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Какви било шпекулации за наметнување раскол за Бугарската православна црква не одговараат на реалноста, бидејќи Комисија на Светиот Синод на таа црква ...
| | веќе видена | слични

Русенскиот митрополит Наум од БПЦ-БП му одржа скретен курс и уште повеќе, го понижи и му удри невидена шлаканица на Архиепископот охридско-македонски, г.г. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Синодот на БПЦ-БП одби да учествува на прославата на 1000 годишнината од Охридската архиепископја во Охрид која ќе се одржи на 27 мај. По тој повод, бугарските ...
| | веќе видена | слични

Какви било шпекулации за наметнување раскол за Бугарската православна црква не одговараат на реалноста, бидејќи комисијата на Светиот синод на БПЦ задолжена за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 62 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 132 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 204 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 30 | | | веќе видена

Тридневната инертност на институциите беше доволна екс премиерот Никола Груевски да се даде во бегство. Од петокот до понеделникот, судските служби се обидоа ...
сите 339 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Протест во Софија против одлуката на БПЦ да не учествува на прославата во Охрид

Од:
До кого (е-маил):
Порака: