Протест во Софија против одлуката на БПЦ да не учествува на прославата во Охрид


Одлуката на бугарските владици да не учествуваат на одбележувањето на илјадагодишнината од основањето на Охридската архиепископија, ги изнесе граѓаните на ...
| | веќе видена | слични

Одлуката на Светиот синод на Бугарската православна црква (БПЦ) да не ја прифати поканата на МПЦ-ОА за заедничко чествување на илјадагодишнината на Охридска ...
| | веќе видена | слични

Пред седиштето на Светиот синод на Бугарската православна црква во Софија денеска повторно се одржа протест на интелектуалци, граѓани и новинари против ...
| | веќе видена | слични

Во рамки на одбележувањето на милениумскиот јубилеј „1000 години од формирањето на Охридската архиепископија“ директорот на Комисијата за односи со верските ...
| | веќе видена | слични

Бугарскиот новинар Љупчо Нешков констатира дека „за некои луѓе македонското прашање е бизнис“ во емисија на телевизијата БТВ, во која ги коментира последните ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Какви било шпекулации за наметнување раскол за Бугарската православна црква не одговараат на реалноста, бидејќи Комисија на Светиот Синод на таа црква ...
| | веќе видена | слични

Русенскиот митрополит Наум од БПЦ-БП му одржа скретен курс и уште повеќе, го понижи и му удри невидена шлаканица на Архиепископот охридско-македонски, г.г. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Синодот на БПЦ-БП одби да учествува на прославата на 1000 годишнината од Охридската архиепископја во Охрид која ќе се одржи на 27 мај. По тој повод, бугарските ...
| | веќе видена | слични

Какви било шпекулации за наметнување раскол за Бугарската православна црква не одговараат на реалноста, бидејќи комисијата на Светиот синод на БПЦ задолжена за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Бошњачкиот демократски сојуз со соопштение истакна дека го поддржува референдумот и ги повикува граѓаните на Република Македонија да го поддржат договорот со ...
сите 111 | | | веќе видена

Тој ден прв пат во животот имав чувство на беспомошност, знаев дека ништо не зависи од мене и пратениците и сме оставени на милост и немилост. Имав чувство на ...
сите 207 | | | веќе видена

-Пријатели имаме огромни, оваа наша земја, заедно со граѓаните, ќе ја направиме земја за почит. Животот овде да го живееме, тоа е првата цел, не само за нас ...
сите 86 | | | веќе видена

Овој 30 септември е крстосницата на која ќе треба ние да си ја заокружиме и да си ја зацврстиме нашата државност, и тоа со зачуван идентитет како македонски ...
сите 103 | | | веќе видена

Референдумот е можност граѓаните да се изјаснат дали ќе останеме во „статус кво“ ситуација или ќе ги отвориме вратите кон подобра иднина, рече претседателот на ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Протест во Софија против одлуката на БПЦ да не учествува на прославата во Охрид

Од:
До кого (е-маил):
Порака: