Словенците дефинитивно без Доленец на ЕП во Хрватска

Ракометарот на Барселона, Јуре Доленец, нема да биде дел од репрезентацијата на Словенија на Европското првенство во Хрватска. Селекторот Веселин Вујовиќ денеска дозна дека и дефинитивно ќе биде без услугите на десниот бек на Барса, а Словенија на стартот ќе игра токму против Македонија. Доленец замина на операција на коленото, но се надеваше до последен момент дека сепак ќе биде способен за настап во дресот на словенечкиот национален тим на ЕП. Сепак, денеска и дефинитивно стана јасно дека тој нема да биде дел од шампионатот. „Првата евалуација по операцијата велеше дека ќе бидат потребни околу три месеци за опоравување, и постоеја надежи дека ќе бидам подготвен за настап. Но, по денешниот последен лекарски преглед, стручњаците од Барселона проценија дека коленото се уште не е во топ форма за да можам да настапам на Европското првенство. Здравствено се чувствувам добро, но преголем ризик е да играм за Словенија на ЕП“, изјави Јуре Доленец.
| | веќе видена | слични
2 копии

Репрезентацијата на Словенија денеска против Германија ќе се обиде да се врати во игра и да ги надокнади бодовите загубени во пресметката со Македонија, но тоа Веселин Вујовиќ и неговите избраници ќе мора да го направат без левиот бек Ник Хенингман. Хенингман чиј настап на овој шампионат беше неизвесен до самиот крај ја обнови повредата на коленото на неделниот тренинг, па Вујо беше принуден да повлече потег и го повика од резервите Грегор Поточник од Горење Велење. Со ова Хенингман се приклучи на листата на повредени на која се уште Доленец, Габер и Медвед.
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонската ракометна репрезентација го изведе на теренот она што го најави пред почетокот на Европското првенство во Хрватска, победувајќи ја фаворизираната Словенија во исклучително драматичен натпревар во Загреб кој беше проследен од навистина голем број македонски фанови. Раул Гонзалес успеа да дебитира со победа на Европските првенства како селектор на Македонија триумфирајќи со 25:24, а покрај тоа што го надмудри искусниот лисец Веселин Вујовиќ, и овозможи на нашата селекција на најдобар можен начин да го стартува турнирот.
| | веќе видена | слични

Македонија денеска ќе го одигра првиот меч на Европското првенство во Хрватска, а за противник ја имаме селекцијата на Словенија преводена од добро познатиот за нас Веселин Вујовиќ. Екцентирчниот Вујовиќ максимално ја почитува нашата репрезентација за која смета е подобра, поквалитетна и поопасна од пред една година и дуелот на СП во Франција (29-22(, но воедно посочува дека тие се фаворити за победа. -Македонија сега е поопасна. Раул е друг тип на тренер, тој ја пренесе хемијата од Вардар. Јавноста повеќе верува во него за разлика од Червар, тој врати некои играчи кои беа во кавга со Лино. Ама пак тука ќе бидат Талески, Миркуловски, Стоилов, Лазаров, Манасков, Борко. Тоа е една група на играчи која со години игра заедно со мали измени, тие се креативна, натпреварувачка репрезентација. Имаме голема почит кон Македонија, знаеме каде е главната опасност, ама мислам дека ние имаме блага предност, -истакна Вујовиќ за „Балкан Хендбол“. Мечот Македонија-Словенија започнува од 19:30 часот.
| | веќе видена | слични

Откако изненадија многумина со освојувањето на бронзениот медал на Светското Првенство во Франција минатиот Јануари, Словенија привлекува огромен публицитет пред настапот во Хрватска. Локацијата на Европското Првенство треба да им даде поттик, бидејќи илјадници фанови се очекува да им дадат поддршка во Загреб. Кога Хрватска беше домаќин на Европско Првенство пред 18 години, Словенија го освои својот прв олимписки билет, завршувајќи петта. Четири години подоцна тие освоија сребро во Љубљана, а за да ја докажат предноста во поддршката на своите навивачи кога играат блиску до дома, завршија на шесто место во 2012 година во Србија. Тренерот Веселин Вујовиќ има три големи грижи. Во пресрет на турнирот неговиот одбранбен столб Матеј Габер се повреди и ќе го пропушти првенството. Десниот повратник Јуре Доленек и левиот бек Ник Хенигман, исто така се повредени и најверојатно нема да играат барем во прелиминарниот круг. Ова значително го менува нападот и одбраната на Словенија. Жига Млакар ќе биде прв избор на ...
| | веќе видена | слични

Сениорската машка ракометна репрезентација на Македонија вечерва со натпреварот против Словенија од 19:30 часот во Загребска Арена, го почнува настапот на своето петто Европско Првенство. Предводникот на нашите противници и добро нас познат Веселин Вујовиќ пред вечерашната пресметка даде интересна најава и очекување: „Ги читам медиумите во Македонија, тие се во еуфорија и мислат дека може да стигнат до медал. Односно на нивните медиуум ќе им направе преголем притоски. Ако се случи нешто од она што не го очекуваат, ќе има голем пад“, изјави Вујовиќ. Во продолжени може да ја погледнеце целата изјава на актуелниот словенечки селектор: Veselin Vujović najavio meč sa Makedonijom! Veselin Vujović najavio meč sa Makedonijom! تم نشره بواسطة ‏‎ Balkan-Handball.com ‎‏ في 13 يناير، 2018 Последниот натпревар против селекцијата на Словенија, нашата репрезентација го одигра пред точно една година, кога во средбата од групната фаза на Светското Првенство во Франција, загубивме со 29-22. Последниот меѓусебен дуел на овие ...
| | веќе видена | слични

Македонските ракометари втор ден се во Загреб, каде утре ќе го започнат својот настап на Европскиот шампионат.Противник на црвено-жолтите во првото коло е селекцијата на Словенија која се закити со бронзата на последниот Мундијал.Еден од можеби клучните ракометари во нашиот состав, Филип Талевски кој веќе има акумулирано искуство со репрезентацијата, но и со неговите настапи во Бундес лигата и Лигата на шампиони, смета дека првиот меч против Словенија е најважен за понатамошниот тек на шампионатот.- Треба да одиме чекор по чекор. Словенија е голем предизвик. Иако Словенците се соочуваат со бројни проблеми околу повредените играчи, сепак нас тоа нема да не залаже и нема да не опушти. Напротив. Ако одиграме максимално според договореното мислам дека може да оствариме позитивен резултат. Дуелот со Словенија за мене е најважен, бидејќи доколку отвориме со победа, ќе биде многу полесно во продолжението на првенството - изјави Филип Талевски.Дуелот против Словенија ќе биде првиот на овој Европски шампионат за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Иако првиот противник на македонските ракометари на Европското првенство, селекцијата на Словенија има сериозни проблеми околу составот, сепак нивниот селектор Веселин Вујовиќ верува дека неговите избраници можат да ја совладаат Македонија. Искусниот стратег, кој одличен ги знае можностите на нашата селекција, смета дека брзата игра е предноста која Словенија ќе треба да се искористи. - Македонија игра бавно и позиционо во нападот. Тие ретко прават технички грешки што им дава поголема предност на теренот. Нам ни останува да го наметнеме брзото темпо на игра. Мислам дека тоа е вистинското решение за да го добиеме противникот. Ги знам нашите предности и ќе се обидаm тоа да им го наметнам на моите ракометари на теренот - изјави црногорскиот стратег на клупата на Словенија. Што се однесува до здравствениот билтен, за разлика од словенечката репрезентација која се соочува со неколку повредени играчи, во составот на Македонија сè е во најдобар ред, а атмосферата во тимот како и секогаш е на високо ниво. Селекторот ...
| | веќе видена | слични

Селекторот на Словенија, со чија репрезентација Македонија го отвора Европското ракометно првенство, Веселин Вујовиќ верува дека неговите ракометари можат да ја победат Македонија и покрај сериозните проблеми околу составот.Вујовиќ смета дека ги знае можностите на македонските репрезентативци и смета дека брзата игра е предност која Словенија треба да ја искористи.– Македонија игра бавно и позиционо во нападот. Тие ретко прават технички грешки што им дава поголема предност на теренот. Нам ни останува да го наметнеме брзото темпо на игра. Мислам дека тоа е вистинското решение за да го добиеме противникот. Ги знам нашите предности и ќе се обидам тоа да им го наметнам на моите ракометари на теренот, изјави црногорскиот стратег на клупата на Словенија.Составот на Словенија се соочува со неколку повредени играчи пред дуелот со Македонија, додека во нашиот состав се е во најдобар ред, а атмосферата е на високо ниво.Селекторот на македонската репрезентација, Раул Гонзалез смета дека мечот со Словенија е ...
| | веќе видена | слични

Искусниот стратег, кој одличен ги знае можностите на нашата селекција, смета дека брзата игра е предноста која Словенија ќе треба да се искористи. - Македонија игра бавно и позиционо во нападот. Тие ретко прават технички грешки што им дава поголема предност на теренот. Нам ни останува да го наметнеме брзото темпо на игра. Мислам дека тоа е вистинското решение за да го добиеме противникот. Ги знам нашите предности и ќе се обидат тоа да им го наметнам на моите ракометари на теренот, изјави црногорскиот стратег на клупата на Словенија. Што се однесува до здравствениот билтен, за разлика од словенечката репрезентација која се соочува со неколку повредени играчи, во составот на Македонија се е во најдобар ред, а атмосферата во тимот како и секогаш е на високо ниво. Селекторот Раул Гонзалес во неколку наврати потенцира дека мечот со Словенија е исклучително важен за понатамошниот тек на шампионатот. Вториот дуел од Ц групата на Европскиот шампионат, меѓу Македонија и Словенија ќе се игра утре во терминот од 19 ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 809 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 80 | | | веќе видена

Не стивнува ширењето на морбилите меѓу населението. Прогласена е епидемија на целата територија на земјава, а бројката на заболени е во постојан пораст. Според ...
сите 295 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 229 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски, во своето обраќање во медија центарот оцени дека првиот круг од претседателските избори минал во демократски дух и ...
сите 249 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Словенците дефинитивно без Доленец на ЕП во Хрватска

Од:
До кого (е-маил):
Порака: