Стабилно и суво време, попладне зголемување на облачноста

Во поголем дел од земјава времето ќе биде стабилно и суво. Попладне ќе има зголемување на облачноста, а кон крајот на денот почнувајќи од западните делови ќе има повремени врнежи од дожд кои во текот на ноќта ќе се прошират на повеќе места и ќе се интензивираат.Утре ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Ќе има и ретка појава на грмежи. Во недела ќе биде претежно стабилно и суво, а од понеделник во попладневните часови повторно ќе има појава на локален пороен дожд и грмежи.
| | веќе видена | слични
5 копии

Времето денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Локално се очекуваат пообилни врнежи. Утринската температура ќе се движи од 11 до 17, а дневната од 18 до 25 степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно со повремен пороен дожд и појава на грмежи. Ќе дува слаб до умерен североисточен ветер. Температурата ќе се движи од 14 до 24 степени. Од утре следува период на претежно стабилно и потопло време, а во попладневните часови ќе има услови само за ретка појава на краткотраен дожд и грмежи.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во следните денови ќе преовладува претежно стабилно и потопло време, во попладневните часови ќе има услови за ретка појава на краткотраен дожд и грмежи, особено во јужните делови. Утре ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен претежно северен ветер. Вредноста на УВ индексот ќе изнесува 7. Дневната температура ќе се движи од 20 и 30 степени.
| | веќе видена | слични
14 копии

Времето ќе биде сончево и потопло со мала доумерена облачност. Попладне во јужните делови ќе има услови за локален краткотраен дожд и ретки грмежи. Температурата ќе се движи од 19 до 28 степени. Во Скопје и околината слично време со температура до 27 степени.
| | веќе видена | слични
3 копии

Времето денеска ќе биде сончево и потопло со мала до умерена облачност. Попладне во јужните делови ќе има услови за локален краткотраен дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Минималната температура ќе биде од 7 до 14 степени, а максималната од 22 до 29 степени. Во Скопје ќе биде сончево и потопло со мала до умерена облачност и температура од 11 до 27 степени. Од утре следува период на претежно стабилно и потопло време, во попладневните часови со ретка појава на краткотраен дожд и грмежи, особено во јужните делови.
| | веќе видена | слични
2 копии

Полека времето ќе почне да се стабилизира и да носи топли денови. Овој петок не очекува претежно сончев ден. Ќе биде потопло со мала до умерена облачност. Локален краткотраен дожд е можен во јужниот регион. Што се однесува до температурата таа ќе достигне максимални 28 степени. Скопскиот регион според најавите го очекува исто така слично време а температурата ќе се движи до максимум 27 степени.
| | веќе видена | слични
3 копии

Времето попладнево беше променливо облачно со повремени врнежи од дожд, на места поројни и проследени со грмежи, особено во источните делови. Доцна попладне појава на нестабилност имаше и во западните делови. Дуваше слаб до умерен северен ветер.Најмногу дожд наврна во Крива Паланка, Гевгелија, Претор, Струмица и Тетово. Најтопло беше во Гевгелија – 28 степени, а најстудено во Лазарополе – 17. До крајот на денот ќе биде променливо облачно во западните делови со повремени врнежи од дожд, на места проследени со грмежи. Во источните делови облачноста постепено ќе се намали.
| | веќе видена | слични
4 копии

Во изминатите 24 часа најмногу дожд наврнало во Крива Паланка, покажуваат мерењата на УХМР. Спорд мерењата во Крива Паланка се наврнати 47 литри на метар квадратен воден талог, следи Струмица со 31, Скопје - Зајчев Рид со 25, Штип со 20, Скопје - Петровец 19, Куманово 18, Демир Капија 17, Ѓуриште 15, Берово девет, Тетово, Виница и Маврово седум, Охрид и Пожаране шест, Крушево, Дојран, Гевгелија и Тополчани пет, Прилеп четири, Битола два и во Претор еден литар. Минималната температура се движела од седум во Претор, девет во Берово, 10 Маврово и Крушево, 11 Ѓуриште и Крива Паланка, 12 Пожаране и Тополчани, 13 Охрид, 14 Виница, Тетово, Битола, Куманово и Прилеп, 15 Штип, Струмица и Скопје до 16 во Демир Капија, Гевгелија и Дојран. Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, на места врнежите ќе бидат поројни и проследени со грмежи. Локално се очекуваат пообилни врнежи, особено во источните делови. Соодветно на оваа најава за денеска, во зависност од остварувањето на прогнозата за ...
| | веќе видена | слични

Најмногу дожд во изминатото деноноќие наврнал во Крива Паланка, покажуваат мерењата на УХМР. Во Крива Паланка паднале 47 литри дожд на метар квадратен, потоа следи Струмица со 31, Скопје – Зајчев Рид со 25, Штип со 20, Скопје – Петровец 19, Куманово 18, Демир Капија 17, Ѓуриште 15, Берово девет, Тетово, Виница и Маврово седум, Охрид и Пожаране шест, Крушево, Дојран, Гевгелија и Тополчани пет, Прилеп четири, Битола два и во Претор еден литар. Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, на места врнежите ќе бидат поројни и проследени со грмежи. Локално се очекуваат пообилни врнежи, особено во источните делови. Од утре ќе биде претежно стабилно и потопло, во попладневните часови со ретка појава на краткотраен дожд и грмежи.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пред пратениците следната недела во Собранието ќе се најде новиот текст на законот за Јавно обвинителство, со кој Специјалното јавно обвинителство ќе се ...
сите 143 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помиpyвање, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помиpyвањето го ...
сите 108 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена

Обвинителката Вилма Рускоска не знае каде е специјалната обвинителка Катица Јанева, која на почетокот на неделава си поднесе неотповиклива оставка, а неколку ...
сите 281 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стабилно и суво време, попладне зголемување на облачноста

Од:
До кого (е-маил):
Порака: