Културно-забавна - „Офис 2010“ на македонски јазик за бесплатно превземање

Софтверскиот пакет „Офис 2010“ на македонски јазик стана достапен од вчера, а може да се преземе бесплатно од веб-страницата на организаторот на проектот „Мајкрософт Македонија“ - њњњ.мицрософт.цом/ мк/мк. Потребно е само корисникот да има лиценцирана (легална) верзија на оперативниот систем „виндоус“. - Главниот предизвик во целиот процес беше да се постигне природен изглед на графичкиот кориснички интерфејс, што е многу тешко во процесот на локализација на софтверски производи. Сакавме да биде разбирлив и прифатлив за сите за да можат да го користат софтверот на македонски јазик, без разлика дали се почетници или долгогодишни корисници - изјави Николче Мицкоски, координатор на тимот што го изработи македонскиот јазичен интерфејс. Екипата беше составена од членови што се професионалци од областа на македонскиот јазик, англискиот јазик и од информатичките технологии. - Главни новини во оваа верзија се учтивото обраќање кон корисникот и примената на усогласената национална терминологија од областа на ...
| | веќе видена | слични

Сите корисници на оперативниот систем Windows 7 и пакетот Office 2010 на Мајкрософт отсега ќе можат да ги користат на македонски јазик, преку новиот и подобрен јазичен интерфејс. Се работи за исклучително значаeн проект кој го реализираа професионалци од областа на македонскиот и англискиот јазик и информатичката технологија, како и претставници од Мајкрософт Македонија. Овој проeкт е во функција на заштитата на македонскиот јазик и кирилицата. Македонскиот јазичен интерфејс е бесплатен и достапен за преземање од интернет-страницата на Мајкрософт и содржи и коректор на правописни грешки. Координаторот на тимот кој работеше на овој проект, Николче Мицкоски, истакна дека имале за цел да добијат квалитетен превод којшто ќе биде разбирлив и прифатлив за корисниците од сите профили. Со пакетот за јазичен интерфејс за македонски јазик за Microsoft Office 2010 се добива и можноста за проверка на правописот, што ќе придонесе за пишување текстови на македонски јазик без правописни грешки. За време на промоцијата ...
| | веќе видена | слични

Од вчера графичкиот кориснички интерфејс на Офис 2010 може да се користи на македонски јазик со бесплатно преземање од веб-страницата на „Мајкрософт Македонија“ Како што истакнуваат од таму, единствен услов е да сте корисник на лиценцирана верзија на оперативниот систем Виндоус 7 и канцеларискиот пакет Офис. - Главната цел на тимот беше да се добие превод, кој ќе биде прифатлив за сите корисници, а не само за професионалци од ИТ-индустријата. Значи, за новинари, за студенти, за луѓето вработени во државната администрација, односно да можат да го користат и оперативниот систем и канцеларискиот пакет на мајчиниот, македонски јазик - изјави Николче Мицкоски, координатор на тимот што работеше на преводот. Тимот бил составен од професионалци што работат во сферата на преводот од македонски на англиски јазик, лектори на македонски јазик и луѓе што доаѓаат од ИТ-индустријата, се за да се добие подостапен превод објаснуваат од „Мајкрософт Македонија“. На преводот на Виндоус 7 се работело шест месеци, а уште шест ...
| | веќе видена | слични

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Прес конференција, Хари Локвенец, пратеник од СДСМ и коалицијата Скопје, 16.02.2019 Почитувани граѓани, почитувани новинари За првпат во историјата, министер ...
сите 150 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Во домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ одржа Конвенција на која од 9-те кадидати за ...
сите 136 | | | веќе видена

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ги доби наградите на Екуменското жири и на Здружението на германските кина за авторски филм, ...
сите 88 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 98 | | | веќе видена

Несреќата која во средата се случи кај селото Ласкарци кога автобус на компанијата Дурмо Турс излета од патот и се преврте зеде уште една жртва. Последните ...
сите 220 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културно-забавна - „Офис 2010“ на македонски јазик за бесплатно превземање

Од:
До кого (е-маил):
Порака: