Културно-забавна - „Офис 2010“ на македонски јазик за бесплатно превземање

Софтверскиот пакет „Офис 2010“ на македонски јазик стана достапен од вчера, а може да се преземе бесплатно од веб-страницата на организаторот на проектот „Мајкрософт Македонија“ - њњњ.мицрософт.цом/ мк/мк. Потребно е само корисникот да има лиценцирана (легална) верзија на оперативниот систем „виндоус“. - Главниот предизвик во целиот процес беше да се постигне природен изглед на графичкиот кориснички интерфејс, што е многу тешко во процесот на локализација на софтверски производи. Сакавме да биде разбирлив и прифатлив за сите за да можат да го користат софтверот на македонски јазик, без разлика дали се почетници или долгогодишни корисници - изјави Николче Мицкоски, координатор на тимот што го изработи македонскиот јазичен интерфејс. Екипата беше составена од членови што се професионалци од областа на македонскиот јазик, англискиот јазик и од информатичките технологии. - Главни новини во оваа верзија се учтивото обраќање кон корисникот и примената на усогласената национална терминологија од областа на ...
| | веќе видена | слични

Сите корисници на оперативниот систем Windows 7 и пакетот Office 2010 на Мајкрософт отсега ќе можат да ги користат на македонски јазик, преку новиот и подобрен јазичен интерфејс. Се работи за исклучително значаeн проект кој го реализираа професионалци од областа на македонскиот и англискиот јазик и информатичката технологија, како и претставници од Мајкрософт Македонија. Овој проeкт е во функција на заштитата на македонскиот јазик и кирилицата. Македонскиот јазичен интерфејс е бесплатен и достапен за преземање од интернет-страницата на Мајкрософт и содржи и коректор на правописни грешки. Координаторот на тимот кој работеше на овој проект, Николче Мицкоски, истакна дека имале за цел да добијат квалитетен превод којшто ќе биде разбирлив и прифатлив за корисниците од сите профили. Со пакетот за јазичен интерфејс за македонски јазик за Microsoft Office 2010 се добива и можноста за проверка на правописот, што ќе придонесе за пишување текстови на македонски јазик без правописни грешки. За време на промоцијата ...
| | веќе видена | слични

Од вчера графичкиот кориснички интерфејс на Офис 2010 може да се користи на македонски јазик со бесплатно преземање од веб-страницата на „Мајкрософт Македонија“ Како што истакнуваат од таму, единствен услов е да сте корисник на лиценцирана верзија на оперативниот систем Виндоус 7 и канцеларискиот пакет Офис. - Главната цел на тимот беше да се добие превод, кој ќе биде прифатлив за сите корисници, а не само за професионалци од ИТ-индустријата. Значи, за новинари, за студенти, за луѓето вработени во државната администрација, односно да можат да го користат и оперативниот систем и канцеларискиот пакет на мајчиниот, македонски јазик - изјави Николче Мицкоски, координатор на тимот што работеше на преводот. Тимот бил составен од професионалци што работат во сферата на преводот од македонски на англиски јазик, лектори на македонски јазик и луѓе што доаѓаат од ИТ-индустријата, се за да се добие подостапен превод објаснуваат од „Мајкрософт Македонија“. На преводот на Виндоус 7 се работело шест месеци, а уште шест ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 230 | | | веќе видена

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 51 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 129 | | | веќе видена

Пет лица се повредени од кои едно потешко во сообраќајна несреќа на три возила што денеска околу 12:30 часот се случила на регионалниот пат Желино-Групчин, ...
сите 195 | | | веќе видена

Калишкиот манастирски комплекс го сочинуваат четири светилишта, две пештерски цркви посветени на Богородица и Атанасиј Велики и уште две цркви едната посветена ...
сите 46 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културно-забавна - „Офис 2010“ на македонски јазик за бесплатно превземање

Од:
До кого (е-маил):
Порака: