Словенија приговара на барањето Хрватска да го регистрира „Истарски пршут“

Словенија приговара на барањето Хрватска да го регистрира „Истарски пршут“ Словенија вложи приговор до Европската комисија на хрватското барање да се регистрира истарската пршута под тоа имe, повикувајќи се на неколку членови од Уредбата за состав на квалитетот за земјоделски и прехрамбени произзводи, а меѓу другото и на делот кој говори за хомонимни имиња. Комисијата во својот одговор на прашањето во што се состои словенечкиот приговор истарската пршута да се заштити со ознака за изворност и географско потекло, а на кој требало да се чека неколку денови, навела дека Словенија се повикала на делот од Уредбата која говори за хомонимни имиња. Тој дел говори дека предложеното име за некој производ не може да биде регистрирано ако во потполност или делумно е хомонимно со името кое веќе се наоѓа во регистерот на заштитени производи, освен под одредени услови. Но, во регистерот заштитени производи Словенија ја регистрирала само Крашката пршута, па може да се заклучи дека тие сакаат да го заштитат името ...
| | веќе видена | слични

Во регистарот на заштитени производи, Словенија ја регистрирала само Крашката пршута, па може да се заклучи дека сака да го заштити името пршута, пишува Пословни.хр. Словенија во својот приговор на хрватското барање за регистрација на истраската пршута, се повикала на неколку членови од Уредбите за составите на квалитетот за земјоделски и прехранбени производи, помеѓу останатото, и на член кој говори за хомонимни имиња, се дознава во Европската комисија. Комисијата, во својот одговор на прашањето, во што се состои словенскиот приговор, истарската пршута да се заштити со знак за потеклото, а на кој требало да се чекаат неколку дена, наведува дека Словенија се повикала на членот 6 (3) од Уредбата, кој говори за хомонимни имиња. Тој член вели дека предложено име за некој производ не може да биде регистрирано ако во потполност или делумно е хомонимно со името кое веќе се наоѓа во регистарот на заштитени производи, освен под одредени услови. Меѓутоа, во регистарот на заштитени производи, Словенија ја регистрирала ...
| | веќе видена | слични

Останато

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 312 | | | веќе видена

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 122 | | | веќе видена

Бегството на екс премиерот Никола Груевски ја заостри политичката реторика помеѓу власта и опозицијата. СДСМ прстот го впери кон лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Според ...
сите 225 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 273 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 222 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 142 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Словенија приговара на барањето Хрватска да го регистрира „Истарски пршут“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: