Град Скопје: Новиот забавен парк ќе се гради на местото на стариот Луна парк


5 копии

Градот Скопје најостро реагира на серијата на координирани лажни текстови и натписи кои изминатиов период интернет порталот „Сакам да кажам – www.sdk.mk “ ги пласира во јавноста, а истите се поврзани со проектот со изградбата на новиот забавен парк во Градскиот парк. За жал, овој портал продолжува со креирањето на лажни информации кои немаат врска со реалноста и служат само за континуирање дезинформирање на јавноста. Овојпат, станува збор за текст со наслов „ЗА БАРОК ВО НОВИОТ ЛУНА ПАРК ЌЕ СЕ ИСЕЧАТ ПОЛА ОД ДРВЈАТА ВО ГРАДСКИ ПАРК“ ( http://sdk.mk/index.php/uncategorized/noviot-luna-park-so-barok-ke-go-izede-gradski-park/ ) објавен на ден 22.04.2017 година. И овој пат во овој текст се обидуваат преку некоја „весела математика“ да ја убедат јавноста дека новиот забавен парк ќе се простира на површина со која ќе се уништува зеленилото во Градскиот парк и ќе биде на територија надвор од површината на постоечкиот Луна Парк. Повторно, Сакаме да ја информираме јавноста дека станува збор на невистинита информација ...
| | веќе видена | слични

Носталгијата за едно убаво поминато време во Луна паркот за првата симпатија која се случила на вовчет и навикте на стрите скопјани за време на викендите, со особени емоции ги раскажува и се присетува актерката Стојна Костовска. Слушнете како порано скопјани се забавувале во Луна паркот:
| | веќе видена | слични

Општина Центар го отвори Паркот за миленици што се наоѓа спроти објектот на НИП „Нова Македонија“ во Паркот на новинарите. Паркот, на барање на граѓаните до градоначалникот Андреј Жерновски е двојно поголем од првобитниот план и сега има површина од 900 квадратни метри. Просторот е затворен од три страни со ограда висока 2 метри, а четвртата страна допира до оградата на последната парцела. Во средишниот дел е изработена површина која е исполнета со ризла. Во паркот е поставена урбана опрема и тоа три клупи и шест канти за собирање на изметот од милениците. Исто така, поставени се и дополнителни канделабри. На влезот на паркот се наоѓа информативна табла со правила за користење на паркот.
| | веќе видена | слични
12 копии

Општина Центар го отвори паркот за миленици што се наоѓа спроти објектот на поранешна НИП „Нова Македонија“ во Паркот на новинарите. Сопствениците со своите миленичиња отсега ќе може слободно да се шетаат во паркот чија површина, по барањето на граѓаните до градоначалникот Андреј Жерновски, е двојно зголемена од првобитниот план и сега изнесува 900 квадратни метри. Просторот е затворен од три страни со ограда висока два метра, а четвртата страна допира до оградата на последната парцела. Во средишниот дел е изработена површина која е исполнета со ризла. Во паркот е поставена урбана опрема, и тоа три клупи и шест канти за собирање на изметот од милениците. Исто така, поставени се и дополнителни канделабри. На влезот се наоѓа информативна табла со правила за користење на паркот.
| | веќе видена | слични

Сопствениците со нивните миленичиња отсега ќе можат слободно да се шетаат во паркот чија површина е двојно зголемена од првобитниот план и сега изнесува 900 м2. Просторот е затворен од три страни со ограда висока два метра, а четвртата страна допира до оградата на последната парцела. Во средишниот дел е изработена површина која е исполнета со ризла. Во паркот е поставена урбана опрема. Поставени се и дополнителни канделабри. На влезот на паркот се наоѓа информативна табла со правила за користење на паркот
| | веќе видена | слични

Од недоамна граѓаните на Горно Лисиче уживаат во нов прекрасен парк, ова денес на својата фејсбук страна го објави Ивица Коневски, градоначалник на општина Аеродром. Паркот е направен како од бајка. Погледнете ги фотографиите:
| | веќе видена | слични
2 копии

Денеска е отворен паркот на миленици, кој е во рамки на Паркот на новинари. Општина Центар го најави овој парк на Светскиот ден на љубов кон миленикот, 23 февруари. - И официјално го пуштивме во употреба новиот парк за миленичиња, кој се наоѓа меѓу Градски sид и Капиштец. Нека ни е со среќа - објави на Фејсбук градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски. Паркот, спроти Министерството за образование и наука, е на површина од 308 метри квадратни. Околу просторот е поставена ограда висока 2 метри. Во паркот од урбана опрема се поставени клупи и корпи за отпадоци.
| | веќе видена | слични
3 копии

Од денеска започнува меѓународниот ИТФ турнир за играчи до 18 години. Турнирот ќе трае до 30-ти април во Теннис Парк. Теннис Парк ги поканува сите љубители на тенисот да дојдат и да ги проследат натпреварите од нашиот кафе-бар кој е лоциран веднаш крај тениските терени. Kафе-барот има одлична опуштена атмосфера во текот на целиот ден со внимателно одбрана музика, љубезен персонал и беспрекорна хигиена. За повеќе информации посетете ја нашата веб страница www.scjanesandanski.mk, или следете нè на Facebook и Instagram.
| | веќе видена | слични
3 копии

Новиот забавен парк ќе се протега на истата површина како и досега и нема да се завзема и уништува зеленило во Градскиот Парк, реагираат од Град Скопје. „Апелираме до сите медиуми за сите прашања поврзани со било кој проект кој е во надлежност на Градот Скопје, да се обратат до нас за да се избегнат вакви ситуации. Дополнително, апелираме до сите медиуми да бидат внимателни при изборот на извори од кои пренесуваат информации, бидејќи во изминатиов период се соочуваме со зачестена појава на т.н. „лажни вести“, кои во потрага на поголема читаност и популарност, објавуваат спектакуларни и сензационалистички натписи кои се направени непрофесионално, не ги почитуваат правилата и стандардите на професионалното новинарство и истите се полни со лажни и тенденциозни информации“, се вели во реакцијата.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 306 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 31 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 247 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 206 | | | веќе видена

Министерството за правда забрзано работи на комплетирање на потребната документација за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски, но не посочуваат ...
сите 292 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 57 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Град Скопје: Новиот забавен парк ќе се гради на местото на стариот Луна парк

Од:
До кого (е-маил):
Порака: