Норвежаните против членство на земјата во ЕУ

Норвешките медиуми неделава ги објавуваат резултатите од испитувањето на јавното мислење, според кое 66 отсто од жителите на оваа земја се против членството во Европската унија (ЕУ), додека само 26 отсто сакаат земјата да биде дел од Унијата За влезот на Норвешка во ЕУ најмногу негативно се изјасниле младите, оние под 30-годишна возраст. Дури 77 отсто се против членството во ЕУ. Норвешка не е членка на ЕУ, бидејќи на референдумите во 1972 и 1994 година Норвежаните се одлучија да гласаат против членството во ЕУ. Сепак иако не е членка на ЕУ, Норвешка е тесно поврзана со Унијата, членка е на Европскиот простор, а учествува и во Шенгенскиот договор.
| | веќе видена | слични

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 243 | | | веќе видена

Грчката опозиција ја разгледува можноста да го одложи гласањето на преспанскиот договор, пишува грчкиот весник „Катимерини“.Гласањето, како што пишува ...
сите 194 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 355 | | | веќе видена

Фудбалерот Огњен Врањеш по објавените голи фотографии на Јелена Карлеуша сега ѝ се закани и на нејзината колешка Дара Бубамара дека ја очекува истата судбина. ...
сите 232 | | | веќе видена

На расправата за ратификација на Договорот од Преспа пријавени за збор се 205 од 300 пратеници колку што брои грчкиот Парламент, а обраќање ќе имаат и ...
сите 28 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 144 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Норвежаните против членство на земјата во ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: