Норвешка оддаде почит на загинатите

Членовите на норвешкото кралско семејство, премиерот на Норвешка и илјадници луѓе денеска напладне со едно минутно молчење им оддадоа почит на жртвите од двата напади кои се случија во петокот. На една минута престанаа со работа и берзите во Осло, аеродромот, железничкиот сообраќај. Монструмот Брајвик ја шокираше јавноста со својот морбиден манифест, кој беше објавен на интернет. Мотивот за грозоморниот масакр се уште не е јасен за полицијата. Меѓу убиените е и полубратот на принцезата Мет Марит, Тронд Бернтсен, кој како полицаец не бил на должност, но волонтирал на островот Утоја. Според истражните органи, извршителот на крвавите напади во Норвешка, во полицијата изјавил дека планирал да ја убие и поранешната премиерка Гру Харлем Брунтланд. Таа, изминатиов петок одржала говор на летниот собир на младинската организација на партија на островот Утоја, но имала среќа што си заминала порано пред да пристигне убиецот Андрес Брајвик. Европа им даде почит на жртвите од масакрот. На една минута застана се во ...
| | веќе видена | слични

32 Годишниот норвежанец, Андерс Беринг Брејвик е одговорен за вчерашните напади во главниот град на Норвешка, каде бројката на загинати се искачи на 92. Брејвик вчера пукаше и уби најмалку 85 луѓе за време на собирот на младинската организација на партијата на премиерот Јенс Столтенберг, кој се одржуваше на островот Утоја, близу Осло. 7-мина загинаа во експлозијата пред владината зграда. Покрај Брејвик, на островот е уапсен уште еден млад човек, кој е фатен со нож, пред хотелот каде премиерот Столтенберг беше во посета на преживеаните луѓе. Полицијата се сомнева дека и тој соработувал со Брејвик. Норвешкиот Премиер за време на посетата на преживеаните младинци од неговата партија, истакна дека вчерашниот ден е национална трагедија за Норвешка, порачувајќи им да останат смирени и здружени. “Одделни групи кои ги следевме претходно, полицијата се сомнева дека се екстремистички, сепак нема да шпекулираме пред време, додека полицијата истражува..” рече премиерот Столтенберг. Брејвик бил присутен на кампот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Полицијата во Норвешка ги објави имињата на првите пет жртви од нападот кој се случи во петокот, три лица кои загинаа во Осло и две лица на островот Утоја. Норвешките власти претходна најавија дека секој ден во 18 часот ќе ги објавуваат имињата на жртвите по нивната идентификација и известувањето на нивните семејства. Во бомбашкиот напад во срцето на Осло загинаа 8 луѓе, додадека во ладнокрвното убиство на островот Утоја, неколку часа подоцна, животот го загубија 68 лица. Андерс Брејвик призна дека е извршител на двата напади. Тронд Бернтсен, 51 поранешен полициски офицер кој волонтирал како обезбедување на Утоја Моника Босеи, 45 Тор Ејкланд, 21 млад политичар за кого на комеморацијата збореше и норвешкиот премиер Јен Столтенберг. За него ова момче е незаменливо Гунар Линакер, 23 во моментот кога на Утоја започнало пукањето, момчето разговарало со својот татко на мобилниот телефон. Неговите последни зборови биле „Тато, тука се пука, мора да одам“. Хан Кристин Фрудтун, 20 Останатите се лица по кои сеуште се ...
| | веќе видена | слични

НОРВешКА ВО шОК ПО МАСАКРОТ ВО УТОЈА Аплаузи за спасувачите одекнале на маршот на 100.000 луѓе во Осло Министерот за правда на Норвешка изјави дека работата на полицијата по нападот на Андерс Беринг Брејвик била „фантастична“ и ги отфрли критиките дека полицијата реагирала премногу бавно по масакрот, во кој загинаа најмалку 76 лица. Иако Брејвик изјави дека имало „уште две ќелии“ од неговата организација, полицијата верува дека тој дејствувал сам. Експертите исто така се сомневаат во тврдењето на Брејвик дека тој е дел од поголема ултрадесничарска мрежа од антиисламски „крстоносци“ и сметаат дека тоа е само фалење на еден психопатски фантазер кој има напишано дека претерувањето е начин да се внесе конфузија кај истражителите. Брејвик во својот манифест на 1.518 страници, на дваесетина места ја споменува и Македонија, главно во историски контекст, раскажувајќи за ширењето на Отоманската империја на Балканот и во врска со конфликтот на Косово. - Многу е важно да имаме отворен и критички приод... но има ...
| | веќе видена | слични

Илјадници Норвежани излегоа на улиците на Осло и направија марш со рози", кревајќи го цвеќето над главите во спомен на седумдесет и шесте жртви кои во двата напада - во Осло и на островот Утоја, минатиот петок ги уби Андерс Брејвик На граѓаните кои се собраа на улиците од норвешкиот главен град Осло да им укажат последна почит на своите загинати сонародници им се обратија и норвешкиот принц и норвешкиот премиер Јенс Столтенберг, кој истакна дека секој граѓанин кој излегол на улица и учествувал во поворката со рози и рекол да" на демократијата во таа земја, пренесе Би-Би-Си. Злото може да убие човек, но никогаш не може да го покори народот", рече норвешкиот премиер. Убиецот Брејвик беше сослушан пред судот и одреден му е осумнеделен притвор од кој четири недели ќе помине во целосна изолација, а норвешкиот судија го обвини за тероризам. Но, норвешкото Обинителство би можело да бара Брејвик, како осомничен за двата напади во кои загинаа вкупно 76 лица, да биде обвинет за злосторства против човештвото, затоа што ...
| | веќе видена | слични

Не ми е јасно како можеше да убие толку невини луѓе и да помисли дека тоа е во ред. Требаше да си го одземе животот како што тоа го направи на своите млади сонародници – порача таткото на Андерс Брејвик, Јенс. 76 годишниот Јенс Брејвик кој живее во Франција десетина години не разговарал со синот и за метро изјавил дека е шокиран од постапката на Андерс и не се чувствува како негов татко. Свесен е дека луѓето ќе го поврзуваат со Андерс и дека до крајот на животот ќе живее со срамот што му го нанел синот со суровите убиства. Адвокатот на убиецот пак денеска изјави дека Андерс е сосема луд, смета дека е во војна и може да прави се а луѓето ќе ја сфателе неговата визија по 60 години. „ Се укажува на тоа дека мојот клиент е сосема луд. Мисли дека е во војна, а кога си во војна се е дозволено. Уверен е дека светот не ја разбира неговата визија но ќе ја разбере за 60 години“ рече адвокатот Геир Липе и додаде дека Андерс живее во свој свет. Пред судот Андерс ги признал убиствата но рекол дека не ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Сподели Норвешката полиција има намера Андерс Бехринг Брејвик да го обвини за злосторство против човечноста, откако во понеделникот призна дека извршил масакр на 76 луѓе во Осло и околината, соопшти обвинителството. Во тој случај, Брејвик би можел да добие затворска казна до 30 години, пишуваат во вторникот норвешките медиуми. Претходно според обвинението тој можеше да добие максимална казна од 21 година затвор. Норвешкиот кривичен закон ја содржи одредбата за злосторства против човечноста од 2008 година, и со неа се предвидува максималната казна затвор од 30 години. Обвинителот Кристиан Хатло потенцира дека разгледува дали ќе се повика на овој параграф.
| | веќе видена | слични
5 копии

Осло Норвешкото Обинителство би можело да бара Андерс Бехринг Брејвик, осомничен за двата напади во кои загинаа 76 лица, да биде обвинет за злосторства против човештвото, затоа што во таа земја максимална предвидена казна е 30 години затвор. Тоа би значело дека Брејвик доколку биде осуден ќе добие поголема казна од 21 година колку што норвешкиот Закон предвидува за обвиненија во врска со тероризмот, а што многу Норвежани сметаат дека е недоволно за злосторството што го направи. Обвинителот Кристијан Хатило изјави денеска за норвешкиот весник „Афтенпостен“ дека новото обвинение кое е воведено со Законот во 2008 година моментално е само можност. - Полицијата до сега го цитираше Законот за тероризам, но барањето за други обвиненија не е исклучено, изјави портпаролот на полицијата Стурл Хенрејксб, дополнувајќи дека се уште не е донесена кончена одлука. Во бомбашкиот напад во петокот во Осло загинаа осум лица, додека престрелките на островот Утоја неколку часа подоцна, Брејвик убил 68 луѓе. Судијата вчера на ...
| | веќе видена | слични

Норвешката полиција планира во обвинението против Андерс Брејвик да се повика на изменетиот кривичен закон усвоен во 2008 со кој се предвидува казнување за „злосторства против човештвото“ со максимални 30 години затвор. Брејвик призна дека во два напади убил 76 лица - пишува норвешкиот печат. Обвинителот Кристијан Хатло за весникот „Aftensposten“ објаснил дека до сега полицијата се повикувала на параграфот 147 кој се однесува на терористички активности, дело за кое казната е 21 година затвор, а не се исклучува можноста во обвинението да се најдат и други параграфи. Повикувањето на параграфот 102 за злосторства против човештвото е една од можностите. Според норвешкиот закон, без оглед што Брејвик ги признал злосторствата, тој може да биде обвинет само по спроведувањето на истрагата./www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Тоа би значело дека Брејвик доколку биде осуден ќе добие поголема казна од 21 година колку што норвешкиот Закон предвидува за обвиненија во врска со тероризмот, а што многу Норвежани сметаат дека е недоволно за злосторството што го направи. Обвинителот Кристијан Хатило изјави денеска за норвешкиот весник „Афтенпостен“ дека новото обвинение кое е воведено со Законот во 2008 година моментално е само можност. - Полицијата до сега го цитираше Законот за тероризам, но барањето за други обвиненија не е исклучено, изјави портпаролот на полицијата Стурл Хенрејксб, дополнувајќи дека се уште не е донесена конечна одлука. Во бомбашкиот напад во петокот во Осло загинаа 8 лица, додека престрелките на островот Утоја неколку часа подоцна, Брејвик убил 68 луѓе. Судијата вчера на Брејвик му одреди осумнеделен притвор од што четири недели ќе ги помине во самица.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 204 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 197 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена

Сите одговорни за несреќата кај Ласкарци треба да излезат пред судот на правдата, порачаа денеска од Алијанса за Албанците. Пратеникот на оваа партија Сурија ...
сите 168 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Норвешка оддаде почит на загинатите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: