Норвешка го забранува питачењето

Норвешка го забранува питачењето Норвешкиот парламент започна расправа за предлог законот со кој од 2015 година се забранува питачењето и доколку овој закон биде усвоен, покрај забраната се предвидуваат затворски и парични казни за лицата кои ќе питачат. Градовите и општините во Норвешка од 1 јуни можат самостојно да одлучуваат за ова, не чекајќи го ставот на државата, а заговорниците на оваа уредба истакнуваат дека најмногу питачи има меѓу лицата кои во земјата дошле од странство. Тие сметаат дека доколку питачењето стане незаконско, ќе се намали и бројот на емигранти во земјата. Тие, исто така, истакнуваат дека отворените граници се своевидна покана за криминалците и трговците со луѓе, така што националната забрана на питачењето значително би помогнала бидејќи би имала превентивен ефект. Иако јавно не говорат за национална припадност, неофицијално тие наведуваат дека во питачењето предничат Ромите. Според полицијата, таканаречнениот „ситен“ криминал, во кој спаѓа и питачењето, е во значителен пораст, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нашиот јазик и нашето културно наследство се македонски. Тоа го потврдуваме со договорот. Како Македонци ќе влеземе во НАТО и како Македонци ќе чекориме во ЕУ. ...
сите 69 | | | веќе видена

По обраќањето на претседателот Ѓорге Иванов пред македонската заедница во Детроит, каде што уште еднаш повтори дека нема да гласа на закажаниот референдум , ...
сите 170 | | | веќе видена

Охрид, 25. септември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде значително посвежо со умерена локална облачност и повремени сончеви периоди. Ќе дува силен северен ...
сите 268 | | | веќе видена

Скопје, 25 септември 2018 На шест денови до рефереднумот за иднината, Христијан Мицкоски не само што нема став за најважното прашање, туку упорно негира се што ...
сите 203 | | | веќе видена

СДСМ предизборите ветуваше дека откако ќе дојдат на власт ќе прават проекти, ќе донесат подобар живот, ќе ги вратат младите, ветуваа се и сешто само да се ...
сите 220 | | | веќе видена

Охрид/Битола, 25. септември 2018 (ИНПРЕС) – Во рамките на 39. издание на Фестивалот „Браќа Манаки“, утре ќе се одржи премиерата на краткиот игран филм ...
сите 106 | | | веќе видена

Српскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ во Њујорк изјави дека национален приоритет на Србија е постигнувањето на политичко решение за ...
сите 177 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Норвешка го забранува питачењето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: