ОН: Во воздушни напади во Јемен во еден ден убиени 68 цивили

2 копии

Во два воздушни напади на арапската коалиција, предводена од Саудиска Арабија, во еден ден се убиени 68 цивили во Јемен, изјави денеска хуманитарниот координатор на ОН во Јемен Џејми Мек Голдрик. Во првиот воздушен напад во вторникот, погоден е „прометен народен пазар“ во покраината Таез и убиени се 54 цивили, меѓу кои осум деца, наведе Мек Голдрик. Вториот воздушен напад беше изведен во црвеноморското пристаниште Ходеида, убиени се 14 лица од исто семејство. - Длабоко сум вознемирен од растечкиот број на цивилни жртви, предизвикани од засилените и неселективни напади ширум Јемен, изјави МекГолдрик. - Покрај жртвите од двата воздушни напади во вторникот, уште 41 цивил се убиени и 43 се ранети во претходните десет дена борба, прецизираше тој. Арапската коалиција ја интензивираше својата воздушна кампања против проиранските бунтовници Хути после 9 декември, кога саудиската противвоздушна одбрана пресретна балистички проектил, кој бунтовниците го лансирале врз саудиската престолнина Ријад.
| | веќе видена | слични
5 копии

Норвешка го прекина извозот на оружје и муниција за Обединетите Арапски Емирати поради опасност дека тие би можела да бидат искористени во војната во Јемен, соопшти денеска норвешкото Министерство за надворешни работи. Обединетите Арапски Емирати се дел од арапската коалиција предводена од Саудиска Арабија, што беше создадена во 2015 година со цел да се бори против јеменските шиитски бунтовници Хути, кои се поврзани со Иран и контролираат голем дел од северен Јемен. Во војната во Јемен, досега загинаа над 10.000. Иако во моментов нема докази дека оружјето што е произведено во Норвешка се користи во Јемен, постои ризик што е поврзан со военото учество на Обединетите Арапски Емирати во земјата, наведоа норвешките власти.
| | веќе видена | слични

Фото: Pixabay Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) за прв пат ќе воведат данок на додадена вредност (ДДВ), пишува CNN Од први јануари во двете земји е воведен надоместок од 5% на најголемиот дел од стоките и услугите, со цел да се зголемат приходите во услови на пониски цени на нафтата. Според проценките на ОАЕ, во првата година приходите од ДДВ ќе бидат околу 3,3 милијарди долари. Горивата, храната, облеката и сметките за комунални услуги и хотелски соби веќе имаат ДДВ, додека медицинските третмани, финансиските услуги и јавниот превоз се ослободени од данок. Во Саудиска Арабија повеќе од 90% од буџетските приходи доаѓаат од нафтената индустрија, додека во Обединетите Арапски Емирати таа бројка е приближно 80%. Двете земји веќе презедоа чекори за зголемување на буџетот. Саудиска Арабија воведе данок на тутун и безалкохолни пијалаци и ја намали сумата за одредени субвенции што му се нудат на локалното население. Во ОАЕ беа зголемени патничките патарини и се воведе данокот за туризам. Сепак, ...
| | веќе видена | слични

Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати првпат воведоа данок на додадена вредност, во висина од пет проценти. Мерката е одговор на падот на цената на нафтата, по што арапските економии најавија дека мора да се прилагодат на намалените приходи. Бахреин, Кувајт, Оман и Катар исто така најавијаво ведување на ДДВ во 2019 година.
| | веќе видена | слични

Стручњаците за човекови права при Обединетите нации ја повикаа во вторникот Саудиска Арабија да стави крај на репресијата и да ослободи десетици лица кои се притворени од септември затоа што мирно ги изразувале своите граѓански и политички права. Повеќе од 60 искусни клерици, писатели, новинари, академици и активисти се притворени во бранот апсења започнат во септември, се наведува во заедничкото соопштение на пет независни експерти на светската организација. Меѓународните невладини организации за човекови права Amnesty International и Human Rights Watch тоа го осудија како пресметка на саудиските власти со неистомислениците, но силна критика од ОН на сметка на официјален Ријад досега беше ретка појава. Саудиска Арабија засега не реагираше на ова прозивање. Ријад тврди дека нема политички затвореници во земјата, меѓутоа високи функционери велат дека контролата врз активистите е неопходна поради стабилноста на општеството. „Сведоци сме на прогонот на борците за човекови права кои мирно ги изразуваат своите ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Саудиска Арабија очекува 80-процентен раст на приходите од продажбата на нафта до 2023 година. Тоа би можело на ова Кралство да му го донесе првиот буџетски суфицит во десет години, тврдат неименувани извори запознаени со ситуацијата. Според шестгодишната програма за балансирање на буџетот, саудиските официјални лица предвидуваат дека растот на цените на нафтата и производството ќе ги зголемат нафтените приходи на 801,4 милијарди ријали (214 милијарди долари) од овогодишните 440 милијарди ријали, јавува њујоршката агенција Блумберг. Официјалните лица, исто така, предвидуваат дека цените на нафтата ќе достигнат 75 долари за барел. Иако основната цел на економски план на саудискиот принц престолонаследникот Мухамед бин Салман, долгорочно гледано, е да се намали зависноста на земјата од нафта, повисоките цени на нафтата се од клучно значење за напорите на власта насочени на поддршката на економскиот раст.
| | веќе видена | слични

Обединетите Арапски Емирати и Саудиска Арабија воведоа Данок на додадена вредност на повеќе добра, производи и услуги во висина од 5% со цел да ги балансираат големите буџетски дефицити кои се резултат на рекордно ниските цени на нафтата. Арапските кралства кои речиси целосно својата економија ја базираа на извоз на нафта и се гордееја како земји со минимални или речиси никакви даноци сега ќе мора да го воведат ДДВ-то за државните каси да имаат приливи на средства и да ја одржат јавната потрошувачка. ОАЕ и Саудиска Арабија вкупно се очекува годинава да генерираат до 21 милијарда долари од собраните давачки преку ДДВ што е речиси 2% од БДП. Инаку, ДДВ во ОАЕ и Саудиска Арабија нема да се наплаќа за основна здравствена грижа, државно образование и авионски сообраќај.
| | веќе видена | слични
3 копии

Најмалку 23 лица биле убиени во денешните напади на саудиското воздухопловство врз пристаништето Ходеид во државата Јемен. Јеменски медиуми јавуваат дека бомбите погодиле бензинска станица и предизвикале пожар на градски пазар. Саудиска Арабија неодамна даде дозвола ова стратегиски важно пристаниште да биде повторно отворено за доставување на храна и хуманитарна помош за изгладнетото јеменско население. Иран и Саудиска Арабија водат индиректна војна во Јемен, при што Саудијците ја поддржуваат сунитската влада која го држи пристаништето Аден и централниот дел на земјата, додека Иран им помага на герилските одреди на шиитското Хути население, кое ги контролира западниот дел на Јемен и главниот град Сана. Ходеид е во шиитскиот дел на земјата, каде што хуманитарната состојба е и најкритична. Саудиска Арабија вели дека ембаргото врз јеменските пристаништа е неопходно, особено откако Хути одредите истрелаа два балистички проектили кон саудискиот главен град Ријад. Според САД и Саудиска Арабија, овие проектили биле ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Најмалку 23 цивили загинаа во Јемен во бомбардирање на градот Ходеид, што го изведе коалицијата под водство на Саудиска Арабија. Јеменските безбедносни служби изјавија дека во воздушните напади повредени се осум лица. Според нивните зборови, огнот зафатил пазар откако била бомбардирана бензиска пумпа што се наоѓала во близина. Меѓународните организации за човекови права ја обвинија арапската коалиција за бомбардирање на цивилни објекти, пазари, болници и стамбени подрачја ширум Јемен, откако во 2015-та година започна интервенција против шиитските бунтовници Хути. Во војната настрадаа повеќе од 10.000 цивили, додека земјата е доведена на раб на глад.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Обединетите Арапски Емирати и во Саудиска Арабија од денеска се воведува ДДВ од пет отсто за повеќето стоки и услуги со цел да се намалат ударите по падот на цената на нафтата пред три години, јавија локални медиуми. Некои жоители веќе изразија негодување дека цената на живеачката и без тоа е висока. Предвидени се некои исклучоци како за наеми, продажба на недвижен имот, за лекување, билети за авиони. Сепак, процентот на ДДВ е многу под средниот за повеќето европски држави кој е 20 отсто. Во други држави од Заливот се очекуваат други шеми за ДДВ во следните години.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето утре пртепладне ќе биде сончево со умерена облачност, а попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме со појава на град, ...
сите 249 | | | веќе видена

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 195 | | | веќе видена

Големо невреме со дожд и силен ветер и грмежи во моментов има во скопско Лисиче и Аеродром. Невремето се приближува кон Центар и Карпош. Според УХМР истокот и ...
сите 103 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ОН: Во воздушни напади во Јемен во еден ден убиени 68 цивили

Од:
До кого (е-маил):
Порака: