Машиновозачите ќе добијат поголеми дневници за прекувремена работа

Машиновозачите ќе добијат додатоци на плата за прекувремена работа, ноќна работа и за работа во викенд во износ како пред стапувањето на антикризните мерки, а сигурноста на работните места ќе се обезбеди со поголем обем на работа што од „Македонски железници“ ќе направи профитабилно претпријатие. Ова е суштината на договорот што го постигна Синдикатот на машинскиот персонал на „Македонски железници-Транспорт“ со вицепремиерот за економски прашања Kочо Анѓушев и министерот за транспорт и врски Горан Сугарески и со тоа вчера се прекина блокадата на железничкиот сообраќај во Македонија. Според договореното со Синдикатот на машинскиот персонал, коефициентот на сложеност на работно место ќе изнесува 2,85, информира министерот Сугарески. Kако дел од мерките за посеопфатно решавање на проблемите во овој сектор се разгледува и идејата за либерализација на железничкиот транспорт, најави вицепремиерот Анѓушев. Според него, барањата поради кои машиновозачите во изминатите два дена го блокираа домашниот патнички и ...
| | веќе видена | слични

По неколкудневниот прекин на железничкиот превоз поради протест на машиновозачите од „МЖ-транспорт“, од ноќеска на полноќ се нормализира состојбата и возовите почнаа да возат по вообичаениот возен ред. Протестот на машиновозачите беше ставен во мирување по нивната средба со вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев и министерот за транспорт и врски Горан Сугарески. - Ги ислушавме нивните барања и морам да кажам дека дел од нив се легитимни. Ќе отвориме поширока дискусија за решавање на сите проблеми, без разлика на кој оддел во работничкиот сектор се и ќе се обидеме истите да бидат решени на соодветен начин во рамките на можностите на државата - изјави Анѓушев. Во однос на состојбата во железницата, тој изјави дека е битно да се обезбеди колку што може повеќе работа за нив. - Потребно е македонските компании колку што можат повеќе да ги користат „Македонски железници“, а секако и железницата треба да се приспособи и да биде конкурентна во своите цени во однос на преостанатите видови транспорт. ...
| | веќе видена | слични

Возовите ноќеска тргнаа, платите на машиновозачите ќе растат. Владата и синдикалците од железница синоќа постигнаа договор. Дел од додатоците кои железничарите ги примаа пред кризата ќе им бидат вратени, платата во наредниот период наместо во два дела ќе ја примаат одеднаш, а се зголемува и коефициентот за пресметка на платата. „Постигнавме одредено зголемување на тој коефициент така да за сите наредни барања, односно шест барања што беа од нивна страна кажавме дека ќе разговаравме и дека во делот на тие барања нема да има никаков проблем. Генералната стратегија ја објасни Вицепремиерот и мислам дека во следните интеврвјуа ќе биде објаснето опширно зa целата ситуација. Така да коефицинтот останува 2, 85”, изјави министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески. Во наредниот период ќе се бара долгорочно решение за железницата. Целта е да се обезбеди повеќе работа за компанијата што ќе значи и поголема стабилност за работниците. Владата размислува и за либерализација на железничкиот превоз. „Инфраструктурата ...
| | веќе видена | слични

Зголемување на додатоците на плата и повисок коефициент на сложеност при работа е договорот што железничартие го прифатија и се вратија на своите работни места. А од полноќ го стабилизираа и железничкиот сообраќај. Ова беше постигнато на средбата што вработените од Македонски железници ја имаа со вицепрмиерот за економски прашања Кочо Анѓушев. За сите наредни барања кои ги имаат, вклучувајќи ги и шесте со кои излегоа ќе се разговара. За дел од тие барања нема да биде никаков проблем.“ – изјави Горан Сугарески – министер за транспорт и врски Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев вели дека веќе се рзагледуваат и барањата за подобри услови за работа. Тој вчера го добил и барањето на Македонски железници инфраструктура за либерализација на пазарот во железничкиот сообраќај. „Инфраструктурата би останала државна, пругата, шините, целата сообраќајна инфраструктура останува како што е денеска, но може да се случи да има повеќе оператори за транспорт кои ќе имаат свои возила, односно изнајмени возови и ...
| | веќе видена | слични

Синдикалните организации на вработените на подружница Влеча на возови, на МЖ Транспорт ад Скопје и на Независниот синдикат на ад Транспорт МЖ Скопје бараат средба со министерот за транспрт и врски Горан Сугарески на која, како што соопштуваат, ќе се разгледа состојбата во МЖ Транспорт ад Скопје по исполнувањето на барањата на машинскиот персонал.Средбата бараат да се одржи најдоцна до петок. Сметаат дека со исполнувањето на барањата на синдикатот на машинскиот персонал во МЖ Транспорт ад – Скопје, е создадена атмосфера на поделба на работниците во МЖ Транспорт ад – Скопје. Поради тоа, стои во соопштението, членовите на останатите синдикати во МЖ Транспорт ад – Скопје кои се и вработени во МЖ Транспорт, се крајно револтирани за селективното зголемување на коефициентот на сложеност на поединечни работни места. - Доколку на ова барање не добиеме позитиен одговор, истата информација ќе биде споделена со членството на останатите синдикати, за чии последици нема да чувствуваме одговорност како синдикални ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

Се надевам дека сите Македонци на 30 септември ќе го искористат своето право и ќе гласаат на референдумот. На дофат е историска шанса да се реши спорот за ...
сите 306 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин Офис, Сер Алан Данкан. На ...
сите 284 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 126 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 66 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Машиновозачите ќе добијат поголеми дневници за прекувремена работа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: