Нормален развој на Вашето бебе

Младите родители што првпат добиваат дете често пати се недоволно ин-формирани за некои физиолошки и минливи појави што може да се срет-нат кај новороденчето. Поради тоа што нема доволно развиено поткожно масно ткиво, кај новоро-денчето се видливи дишните движења, а воедно и пулсациите на срцето, што е сосема нормална појава и не треба да загрижува. И кај машките и кај женските деца може да постои зголемување на млеч-ните жлезди. Таа појава се должи на присутните естрогенски хормони кои во текот на бременоста поминуваат од мајката кај фетусот. Може лесно да се почувствуваат на допир во пределот на дојките на децата. Појавата понекогаш е проследена со лачење млеко (познато во народот како „ве-штеркино млеко“). Многу е важно на родителите да им се објасни причина-та за таа појава и да им се укаже дека не е потребен никаков третман (стискање). Зголемените млечни жлезди речиси секогаш спонтано се пов-лекуваат во текот на првите неколку недели. Потребно е само трпение. Абдомен Нормално е стомакот на бебето да ...
| | веќе видена | слични

Останато

Одолговлекувањето на разговорите за брегзит ќе има политичка и економска „цена“ за Унијата, па затоа Лондон треба да понуди јасен план за тој процес, изјави ...
сите 227 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател на државата, Стево Пендаровски, денеска се сретна со граѓаните на главниот град, Скопје. На средбите со граѓаните низ ...
сите 97 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 109 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нормален развој на Вашето бебе

Од:
До кого (е-маил):
Порака: