Нормален развој на Вашето бебе

Младите родители што првпат добиваат дете често пати се недоволно ин-формирани за некои физиолошки и минливи појави што може да се срет-нат кај новороденчето. Поради тоа што нема доволно развиено поткожно масно ткиво, кај новоро-денчето се видливи дишните движења, а воедно и пулсациите на срцето, што е сосема нормална појава и не треба да загрижува. И кај машките и кај женските деца може да постои зголемување на млеч-ните жлезди. Таа појава се должи на присутните естрогенски хормони кои во текот на бременоста поминуваат од мајката кај фетусот. Може лесно да се почувствуваат на допир во пределот на дојките на децата. Појавата понекогаш е проследена со лачење млеко (познато во народот како „ве-штеркино млеко“). Многу е важно на родителите да им се објасни причина-та за таа појава и да им се укаже дека не е потребен никаков третман (стискање). Зголемените млечни жлезди речиси секогаш спонтано се пов-лекуваат во текот на првите неколку недели. Потребно е само трпение. Абдомен Нормално е стомакот на бебето да ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 72 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 259 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нормален развој на Вашето бебе

Од:
До кого (е-маил):
Порака: