Новак Ѓоковиќ прогласен за најдобар екс-Ју спортист на сите времиња


Новак Ѓоковиќ прогласен за најдобар екс-Ју спортист на сите времиња Новак Ѓоковиќ е прогласен за најдобар спортист на просторите на поранешна Југославија на сите времиња, во анкетата што ја спровеле 19 медиуми од овие простори. Анкетата ја покрена црногорското радио Тиват, а Ѓоковиќ доби 161 глс, оставајќи ги зад себе двајца Хрвати, кошаркарската легенда Дражен Петровиќ и скијачката Јаница Костелиќ. Во првите десет во овој избор се најдоа уште и Мирослав Церар, Мате Парлов, Моника Селеш, Јасна Шекариќ, Држажен Џајиќ и Леон Штукељ. Се гласало по систем на избор на десет спортисти од кои на најдобриот или најдобрата добивале 12 поени, вториот -10, третиот – 8 и се така до еден поен. Гласовите пристигнале од сите држави што настанаа на просторот на поранешна СФР Југославија, а гласале новинари од СОС каналот (Србија), МРТВ (Македонија), Спорт (Србија), Денвне новине (Црна Гора), Слободна Далмасија (Хрватска) Т-портал (Хрватска) , Индекс (Хрватска), Б-92 (Србија), Дневни аваз (БиХ), Екипа (Словенија), ...
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ во Индијан Велс уште еднаш ја демонстрираше својата љубов кон фудбалот. Ѓоковиќ често игра фудбал со своите пријатели, односно најдобрите светски тенисери секоја година на првиот мастерс во сезоната се опуштаат со популарната “бубамара“. Таа традиција беше испочитувана и годинава, и во духот на престојниот Мундијал во Бразил. Медиумите од Јужна Америка беа воодушевени со фудбалската умешност на Ноле, откако тој покажа неколку дриблинзи и одлична контрола врз топката. Ѓоковиќ се пласираше во осминафиналето на турнирот во Индијан Велс, откако го елиминираше колумбиецот Алехандро Гонзалес со 6:1, 3:6, 6:1. Новак во борбата за четврфинале го очекува дуелот со Хрватот Марин Чилиќ. )
| | веќе видена | слични

Францускиот производител не само што ја потврдува, туку и ја зајакнува својата стратегија во светот на тенисот... Peugeot го одбра Новак Ѓоковиќ светск ата тениск а икона, за свој меѓународ е н амбасадор. Со ова партнерство, Peugeot не само што ја потврдува туку и ја зајакнува својата стратегија во светот на тенисот токму во 2014-та, кога исто така се одбележува 30-годишнината од партнерството со Roland Garros и French Open. Новак Ѓоковиќ во моментов е светски рекет бр.2 и важи за енергичен спортист коj во својата игра ги обединува вредностите на Peugeot: извонредност , привлечност и емоци ја Коментирајќи го партнерството со францускиот производител, Ѓоковиќ изјави: " С реќен сум што добив можност да претставувам голема компанија, со традиција од 200 години во автомобилската индустрија, која по своите квалитетни автомобили е позната низ целиот свет Според мене, Peugeot ги обединува француската елеганција, префинетост и промовира о дредена уметност во живеење то Инаку ...
| | веќе видена | слични

Останато

Полицаецот-убиец Енвер Тоска, иако не ги исполнувал условите да биде полицаец добил значка и пиштол по интервенција на ДУИ, и тоа во време кога министер за ...
сите 158 | | | веќе видена

Со седум гласа „против“ и два „ за“ уставните судии ја отфрлија иницијативата поднесена од Димитар Апасиев од Левица и Тодор Петров од Светскиот Македонски ...
сите 228 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 74 | | | веќе видена

Mинистерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, денеска оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин офис, ...
сите 162 | | | веќе видена

Eвроатлантската иднина на државата, актуелните политички случувања во државата, како и претстојниот референдум беа темите на кои денеска претседателот на ...
сите 197 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 13 | | | веќе видена

Австрискиот министер за внатрешни работи, Херберт Кикл, рече дека и понатаму се разговара со земји од Западен Балкан за основање центри за прифаќање азил во ...
сите 69 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 85 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Новак Ѓоковиќ прогласен за најдобар екс-Ју спортист на сите времиња

Од:
До кого (е-маил):
Порака: