Нокиа тоне сé подлабоко

Финскиот гигант во слободен пад Поранешното финско економско чудо и некогашен водечки светски произведувач во секторот на мобилната комуникација сé уште се наоѓа во слободен пад. „Нокиа“ најави дека по неполни три години го затвори погонот во романскиот Клуј па тамошното производство го префрли во Кина. „Нокиа“ задоцни со смартфонот Н8. Покрај губитокот од 2.200 работни места во Романија, „Нокиа“ најави затворање на погонот и во германскиот Бон и американскиот Малверн. Изгледа дека финската фирма ја губи битката за пазарот на мобилните телефони и тоа пред сé поради задоцнетиот влез во пазарот на смартфон. Преселувачки капитализам За многу шокантното затворање на погонот во кој пред нецели три години беа инвестирани 60 милиони евра, од „Нокиа“ соопштија дека во Романија составуваат поедноставни мобилни за азискиот пазар. Со оглед на тоа дека компонентите на тие мобилни телефони се произведуваат на Далечниот исток, логичен е потегот составувањето да се префрли во Кина. Аналитичарите се ,прашуваат зошто ...
| | веќе видена | слични

Останато

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 288 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 293 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нагласи дека нема никакви разногласија помеѓу вработените во неговата Администрација. – Во Белата куќа работите ...
сите 85 | | | веќе видена

САД сметаат дека поранешниот македонски премиер Никола Груевски, кој бара политички азил во Унгарија, треба да ја отслужи затворската казна во својата земја, ...
сите 489 | | | веќе видена

Тридневната инертност на институциите беше доволна екс премиерот Никола Груевски да се даде во бегство. Од петокот до понеделникот, судските служби се обидоа ...
сите 466 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нокиа тоне сé подлабоко

Од:
До кого (е-маил):
Порака: