Цуцуловски: Ако СДСМ на сила се обиде да направи влада, тоа ќе биде самоубиство (ВИДЕО)


5 копии

Универзитетскиот професор Љубомир Цуцуловски во емисијата „Во центар“ со Васко Ефтов вели дека не е важно каде е донесена платформата, туку нејзината содржина, потенцирајќи дека таа не води само кон редефинирање на Република Македонија, туку и кон нејзино целосно рушење. -Првиот чекор би бил федерализација, наредниот чекор би бил сепарација на, условно кажано, албанскиот дел, а другиот дел како ќе се снајде, тоа е негов проблем. Тие не водат воопшто сметка за интересите на другите, за интересите на оние кои што со векови заедно живееле на овие простори и кои со децении живееле во иста држава, посочи Цуцуловски. Според Ефтов пак, Тиранската платформа нема за цел да доведе до конфликт меѓу Македонците и Албанците, туку конфликт меѓу Македонците. -Сите го апострофираат прашањето дека Тиранската платформа е направена за меѓуетнички конфликт меѓу Македонците и Албанците. Јас мислам дека напротив, Тиранската платформа е срочена да биде основа за конфликт меѓу самите Македонци, бидејќи најдена е една од двете ...
| | веќе видена | слични

- Зијадин Села е човекот од кого ќе зависи идното владино мнозинство на Заев, а кој јавно кажува дека македонската нација пред 100 години не постоела, дека не го признава македонското знаме и химна и дека сака да ги смени и нив и Уставот. Криминалецот Заев молчи на ваквите изјави на својот иден владин партнер, како што молчеше и тој и СДС на антидржавните изјави на Еди Рама и Дитмир Бушати, посочуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Според оваа партија, граѓаните се постизборно измамени бидејќи, велат, Заев им сервирал нешто за што не гласале на избори, поради што со право се револтирани. - Граѓаните се против секакви странски платформи и мешања во внатрешните работи на Македонија. Тоа секој ден јасно го кажуваат на улиците ширум Македонија и тоа треба да се почитува, се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. /МИА
| | веќе видена | слични
4 копии

Осум недели се протестира низ цела Македонија против намерите на СДСМ и Зоран Заев да извршат државен удар со гласање за влада без мандат и федерализација на Македонија онака како што нарачале од Албанија, заедно со албанската емиграција и нарко подземјето кое, без криење, дури влегло и во раководните структури на СДСМ. Според нив, тоа било воља на мнозинството. Имале 67 пратеници и со тоа работата е завршена. Дали? И Доналд Трамп, на пример, има зад себе мнозинство од гласачките електори во САД но, кога тргна да воведува ембарго за влез на муслимани Судот и локалните државни функционери му ставија крај на таа идеја. Го запреа Трамп. Затоа и постои демократијата. Не е тоа просто владеење на мнозинство без задршка. Да е така, мнозинството би го потаманило малцинството, во секоја смисла. Македонците се мнозинство но, можат ли да наметнат се што ќе им текне?! Не. Демократијата обезбедува систем контролни механизми за владеење на правото, над диктатурата и самоволието на оние кои, во одреден момент, се некое ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и СДСМ упорно ја туркаат Тиранската платформа, но народот е на нозе Криминалецот Заев и злосторничкото здружение во врвот на СДС упорно ја туркаат Тиранската Платформа и не се откажуваат од нејзината реализација спротивно на волјата на граѓаните, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. „Криминалецот Заев и злосторничкото здружение околу него за да дојдат на власт и да се спасат себе си од многубројните кривични прогони за криминалите кои ги извршиле се спремни во целост да ја реализираат платформата од Тирана. Криминалецот Заев за својата лична амнестија за криминалите кои ги сторил е решен Македонија да ја направи двојазична, да ги прогласи за геноцидни сопствениот народ и држава, да го промени името на државата по грчки терк и во крајна фаза да ја федерализира Македонија. Криминалецот Заев сето ова го прави мошне отворено и без срам ги лаже сопствените граѓани и гласачи. Мухамед Зекири од СДС лично потврди дека СДС прифатил се од Тиранската Платформа. Заев го демантира и Зијадин Села кој јавно ...
| | веќе видена | слични
9 копии

„Криминалецот Заев и злосторничкото здружение во врвот на СДСМ упорно ја туркаат Тиранската Платформа и не се откажуваат од нејзината реализација спротивно на волјата на граѓаните, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. – Криминалецот Заев и злосторничкото здружение околу него за да дојдат на власт и да се спасат себе си од многубројните кривични прогони за криминалите кои ги извршиле се спремни во целост да ја реализираат платформата од Тирана. Криминалецот Заев за својата лична амнестија за криминалите кои ги сторил е решен Македонија да ја направи двојазична, да ги прогласи за геноцидни сопствениот народ и држава, да го промени името на државата по грчки терк и во крајна фаза да ја федерализира Македонија – се наведува во партиското соопштение. Од таму тврдат дека Заев го демантира и Зијадин Села кој јавно кажа дека без реализирање на Тиранската Платформа не влегува во Влада. – Зијадин Села е човекот од кого ќе зависи идното владино мнозинство на Заев, а кој јавно кажува дека македонската нација пред 100 години не ...
| | веќе видена | слични
2 копии

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение повторно обвини дека лидерот на СДСМ Зоран Заев против волјата на граѓаните ја прифатил тиранската платформа и ја турка нејзината реализација, за што потврдиле Мухамед Зекири од неговата партија и Зијадин Села од Алијансата на Албанците кој, како што наведува, јавно кажал дека без реализирање на таа платформа нема да влезе во влада. ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение повторно обвини дека лидерот на СДСМ Зоран Заев против волјата на граѓаните ја прифатил тиранската платформа и ја турка нејзината реализација, за што потврдиле Мухамед Зекири од неговата партија и Зијадин Села од Алијансата на Албанците кој, како што наведува, јавно кажал дека без реализирање на таа платформа нема да влезе во влада.- Зијадин Села е човекот од кого ќе зависи идното владино мнозинство на Заев, а кој јавно кажува дека македонската нација пред 100 години не постоела, дека не го признава македонското знаме и химна и дека сака да ги смени и нив и Уставот. Криминалецот Заев молчи на ваквите ...
| | веќе видена | слични

Во продолжение следува интегрален текст од соопштението на ВМРО-ДПМНЕ Криминалецот Заев и злосторничкото здружение околу него за да дојдат на власт и да се спасат себе си од многубројните кривични прогони за криминалите кои ги извршиле се спремни во целост да ја реализираат платформата од Тирана. Криминалецот Заев за својата лична амнестија за криминалите кои ги сторил е решен Македонија да ја направи двојазична, да ги прогласи за геноцидни сопствениот народ и држава, да го промени името на државата по грчки терк и во крајна фаза да ја федерализира Македонија. Криминалецот Заев сето ова го прави мошне отворено и без срам ги лаже сопствените граѓани и гласачи. Мухамед Зекири од СДС лично потврди дека СДС прифатил се од Тиранската Платформа. Заев го демантира и Зијадин Села кој јавно кажа дека без реализирање на Тиранската Платформа не влегува во Влада. Зијадин Села е човекот од кого ќе зависи идното владино мнозинство на Заев, а кој јавно кажува дека македонската нација пред 100 години не постоела, дека не го ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ, условувајќи ги Зоран Заев како “криминалецот“ и партијата како “СДС“, во соопштение до медиумите, тврди дека тие упорно ја туркале т.н Тиранска платформа која била во спротивност на граѓаните. – Криминалецот Заев и злосторничкото здружение околу него за да дојдат на власт и да се спасат себе си од многубројните кривични прогони за криминалите кои ги извршиле се спремни во целост да ја реализираат платформата од Тирана. Криминалецот Заев за својата лична амнестија за криминалите кои ги сторил е решен Македонија да ја направи двојазична, да ги прогласи за геноцидни сопствениот народ и држава, да го промени името на државата по грчки терк и во крајна фаза да ја федерализира Македонија, тврди ВМРО-ДПМНЕ. – Криминалецот Заев сето ова го прави мошне отворено и без срам ги лаже сопствените граѓани и гласачи. Мухамед Зекири од СДС лично потврди дека СДС прифатил се од Тиранската Платформа. Заев го демантира и Зијадин Села кој јавно кажа дека без реализирање на Тиранската Платформа не влегува во Влада, се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

"Министерството за надворешни работи на Албанија го поздрави саботата потпишувањето на заедничката платформа потпишана од страна на претставниците на албанските партии во Македонија, кое служи како платформа за нивното идно учество во било која влада, која ќе биде формирана по минатомесечните општи избори во соседната земја." Вака албанската државна агенција АТА на 8 јануари , ден по потпишувањето, официјално ни соопшти дека албанските партии од Македонија, под патронатство на албанскиот премиер Еди Рама составија Платформа за нивно учество во било која власт во Македонија. Имено со албанската платформа се врши директен атак на унитарноста на државата и се поткопува уставниот поредок. Ветувањето на СДСМ да ја прифати истата во целост и да ја изреализира се поттик на масовни собири секаде низ Македонија, кои секојдневно вадат над 200.000 луѓе на улица и кои јасно порачуваат дека на Македонија не и требаат туѓи платформи, туку почитување на Уставот и зачувување на унитарноста на државата. Веста во целост од ...
| | веќе видена | слични

Ова е реакцијата на македонското друштво Илинден на интервјуто на албанскиот премиер Еди Рама дадено за швајцарскиот  весник Тагес Анцаигер во кое  тој Македонците ги нарекува Славомакедонци. - Бараме од премиерот да не прави дефиниции без право и без основа. Ние, мора да работиме со храброст да се изградат искрени и пријателски односи меѓу Република Македонија и Република Албанија, стои во реакцијата на македонското друштво Илинден. Пред половина месец , албанскит премиер Рама за швајцарскиот весник во врска со обвинувањата од македонските политичари  оти  се меша во внатрешните работи на Македонија, рече дека Албанија не го довела никогаш во прашање името на државата, јазикот или идентитетот. Ние само побаравме од Владата во Скопје да ги почитува правата на Албанците во целост. Тоа е несфатливо за нас кога Славомакедонците го одбиваат албанскиот јазик како официјален јазик на национално ниво, иако албанското население претставува речиси една третина од населението. Можете ли да замислите такво нешто во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 186 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 246 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 75 | | | веќе видена

Претставничката на Македонија на годинешниот евросонг Тамара Тодевска, која настапи со песната „Proud“ по враќањето нашата земја го даде и првото интервју за ...
сите 56 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 154 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Цуцуловски: Ако СДСМ на сила се обиде да направи влада, тоа ќе биде самоубиство (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: