Кумановскиот театар премиерно со претствата `Интрига и љубов`


4 копии

Претставата "Интрига и љубов" според мотиви на Фридрих Шилер, во режија на Љупчо Ѓоргиевски, утре премиерно ќе ја изведе екипата на кумановскиот театар. Станува збор за сценски богата претстава во која е раскажана приказната за забранетата љубов на двајца млади, благородник и граѓанка, на кои им се вплеткуваат манипулатори од повисоките општествени слоеви преку различни интриги. Режисерот Ѓоргиевски на прес-конференција посочи дека подолго време не е игран Шилер, иако класиката, рече, е духовна хигиена за ансамблите. Според актерите, претставата се обидува да го долови тој романтичарски дух, кој и не соодветствува на денешното турбулентно време. Сметаат дека со труд и ангажман на екипата, публиката ќе ужива во претставата. Во претставата играат : Горан Илиѓ, Нина Максимова, Марко Трајковиќ, Kети Дончевска-Илиќ, Јордан Витанов како гостин од Велешкиот театар, Антонио Димитриевски, Александра Пешевска и Мирослав Петковиќ. Директорот на Центарот за култура Сашо Костовски информираше дека претставата е втора ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Четвртиот Меѓународен фестивал МНТ Фест вечер ќе заврши со гостување на Народно позориште од Белград со претставата „Иванов“ од Антон П. Чехов во режија и адаптација на Татјана Мандиќ-Ригонат, во која насловната улога ја игра Никола Ристановски. На матичната сцена претставата премиерно е изведена во октомври минатата година. „Иванов“ е првата поставена претстава на Чехов. Праизведбата била во 1887 година во театарот „Корша“, по која авторот направил корекции на текстот и неколку верзии, од кои најголемата промена била во доменот на жанрот - од комедија во драма - за изведбата во Александрискиот театар. Нејзиниот успех се должел на тоа што се однесувала на актуелните проблеми на руските интелектуалци во осумдесеттите години на 19 век. Според театролозите, во руската театарска и литаратурна критика не постои лик што предизвикал толкав број расправи, спорови и интерпретации како Чеховиот Иванов. Годинашниот МНТ Фест почна на 3 јуни со премиера на „Ничија земја“ во режија на Александар Морфов. На програмата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Њујоршката уметничка организација The Public Theatre соопшти дека стои зад својата продукција на претставата „Јулие Џезар“, во која римскиот владeтел е со бизнис одело и личи на американскиот претседател Доналд Трамп.Непрофитниот театар кој се фали со иновативни и предизвик проекти, соопшти дека свесно претставата предизвикала „вжештена расправа“ меѓу публиката, спонзорите и приврзаниците.– Признаваме дека нашата претстава предизвика вжештена расправа. Публиката, спонзорите и приврзаниците изразија разни гледишта и мислења. Таквата дискусија е цел на нашиот граѓански ангажиран театар. Тој дискурс е основа на здрава демократија, се вели во соопштение.Претставата за римскиот владетел, кого го убиле сенатори од страв да не стане тиранин сместена е во современо доба, а сцената на убиството на Цезар кој личи на Трамп, наведе два спонзора, Делта ерлајнс и Банка на Америка да го прекинат финансирањето.Претставата беше изведувана во рамки на летниот фестивал Shakespeare in the Park во њујоршки Сентрал парк.
| | веќе видена | слични

Вечерва се затвора четвртото издание на меѓународниот фестивал МНТ Фест. Завесата се спушта со гостувањето на Народно позориште од Белград со претставата „Иванов“ од Антон Чехов. Насловната улога ја игра Никола Ристановски, режија е на Татјана Мандиќ-Ригонат. „Иванов“ е првата поставена претстава на Чехов, а праизведбата била во 1887 година. Годинашниот МНТ Фест се отвори на 3-ти јуни со премиерата на „Ничија Земја“ во режија на Александар Морфов. Мотото на фестивалот е „Создаваме на светов убавина“.
| | веќе видена | слични
3 копии

Иванов" е првата поставена претстава на Чехов. Праизведбата била во 1887 година во театарот „Корша", по која авторот направил корекции на текстот и неколку верзии, од кои најголемата промена била во доменот на жанрот - од комедија во драма - за изведбата во Александрискиот театар. Четвртиот Меѓународен фестивал МНТ Фест вечер ќе заврши со гостување на Народно позориште од Белград со претставата „Иванов" од Антон П. Чехов во режија и адаптација на Татјана Мандиќ-Ригонат, во која насловната улога ја игра Никола Ристановски. На матичната сцена претставата премиерно е изведена во октомври минатата година. „Иванов" е првата поставена претстава на Чехов. Праизведбата била во 1887 година во театарот „Корша", по која авторот направил корекции на текстот и неколку верзии, од кои најголемата промена била во доменот на жанрот - од комедија во драма - за изведбата во Александрискиот театар. Нејзиниот успех се должел на тоа што се однесувала на актуелните проблеми на руските интелектуалци во осумдесеттите години на 19 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претставата имаше две изведби (на 10 и 11 јуни) на големата сцена во несекојдневниот објект Дом им Берг, а двете изведби на претставата доживеаја големи успеси пред преполна сала со повеќе од 600 луѓе кои ја поздравија актерската екипа со долготрајни аплаузи и овации. Македонскиод народен театар ја имаше честа да го затвори фестивалот Dramatikerinnenfestival Graz во Австрија со претставата "Копање" во режија на Франц фон Штролхен. Претставата имаше две изведби (на 10 и 11 јуни) на големата сцена во несекојдневниот објект Дом им Берг, а двете изведби на претставата доживеаја големи успеси пред преполна сала со повеќе од 600 луѓе кои ја поздравија актерската екипа со долготрајни аплаузи и овации. Станува збор за специфичен објект кој е исполнет со мрежа на тунели и се наоѓа во стариод дел на Грац, а во времето на Втората светска војна се користел како скривница. Сега објектот е адаптиран и функционира на неколку нивоа и располага со повеќе сцени на кои се изведуваат претстави, концерти, перформанси, ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Македонскиот народен театар (МНТ) вчеравечер го затвори Драмскиот фестивал во австриски Гра со изведба на претставата „Копање“ во режија на Франц фон Штролхен. Македонскиот народен театар (МНТ) вчеравечер го затвори Драмскиот фестивал во австриски Грац со изведба на претставата „Копање“ во режија на Франц фон Штролхен. Претставата имаше две изведби, завчера и вчера, на големата сцена во објектот Дом им Берг, со над 600 посетители, информира денеска МНТ. Учеството на фестивалот е дел од мини турнејата на Македонскиот народен театар. Со претставата „Копање“ МНТ задутре ќе гостува на Фестивалот Војдан Чернодрински во Прилеп, а на 18 месецов со претставата „Животот е прекрасен“ на Деновите на сатира и театар во организација на театарот Керемпух во Хрватска.
| | веќе видена | слични

Претставата имаше две изведби, завчера и вчера, на големата сцена во објектот Дом им Берг,  со над 600 посетители, информира денеска МНТ.Учеството на фестивалот е дел од мини турнејата на Македонскиот народен театар.Со претставата „Копање“ МНТ задутре ќе гостува на  Фестивалот Војдан Чернодрински во Прилеп, а на 18 месецов со претставата „Животот е прекрасен“ на Деновите на сатира и театар во организација на театарот Керемпух во Хрватска. 
| | веќе видена | слични

Претставата „Ние - врапчињата“ ќе се одржи утре од 13.30 часот во Детскиот театарски центар во Старата чаршија во Скопје. Претставата е во изведба на театарската група „Заeдно можеме подобро“ составена од 23 ученици и ученички од основните училишта „Климент Охридски“ од Прилеп, „Лирија“ од Житоше и „Добре Јованоски“ од Прилеп. Во претставата можат да се слушнат 5 јазици, а децата доаѓаат од четири етнички заедници: Македонци, Албанци, Роми и Бошњаци.
| | веќе видена | слични

Синоќа на сцената на Македонскиот народен театар (МНТ) се прикажа претставата „Дон Жуан“ на бугарскиот театар „Иван Вазов“. Одличната претстава чиј режисер е Александар Морфов, за жал, публиката која беше дојдена да ја гледа, не можеше да ја следи, најмногу поради однесувањето на дел од гледалиштето. Меѓу публиката беше и актерот Сашко Коцев. Тој упати апел до театарската публика, за начинот на кој треба да се однесува кога посетува театарска претстава. Тој потсети оти користењето на мобилните телефони и разговорите во текот на текот на претставата, како и доцнењето при доаѓање во театар, се меѓу најчестите причини кои им пречат на актерите, како и на останатите присутни гледачи. – Актерите на сцена се преправаат дека никој не ги гледа, а публиката скришно, воајерски ѕирка, како низ прозорчиња, и се преправа дека не е тука, за ние да можеме да ја донесеме магијата наречена театар. Таа магија се остварува кога ние ќе заборавиме дека некој н гледа, а кога публиката ќе заборави дека ѕирка. Тоа е бесценетиот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има ...
сите 282 | | | веќе видена

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за ...
сите 119 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 10 | | | веќе видена

Пејачот и композитор Димитар Андоновски, освои две награди за музика на 54. издание на македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Тој ...
сите 47 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски присуствува на прославата за одбележување на 60 години од Машинскиот факултет во Скопје.Кога нешто трае 60 години, значи дека веќе е ...
сите 124 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кумановскиот театар премиерно со претствата `Интрига и љубов`

Од:
До кого (е-маил):
Порака: