Трамп од Флорида ќе го урива договорот на Обама со Kуба

Американскиот претседател Доналд Трамп в петок ќе отпатува во Мајами, Флорида, каде што ќе го претстави новиот акциски план за Kуба за кој се шпекулира дека вклучува заострување на некои ограничувања на лицата што патуваат и водат бизнис со Kуба, со што ефективно ќе ги поништи историските промени што ги воведе претходната администрација на Барак Обама и ќе го исполни предизборното ветување, пишува „Политико“. Обама пред три години ја прекина повеќедецениската економска и дипломатска бариера меѓу властите на Америка и Kуба кога во 2014 година стана првиот претседател по Kелвин Kулиџ кој стапнал на кубанска почва. Во јули 2015 година САД повторно ја отворија својата амбасада во Хавана. Минатиот декември, бргу пред Обама да ја напушти Белата куќа, САД прв пат се воздржаа од годишното гласање во ОН за укинување на ембаргото против Kуба. Сепак, односите меѓу Kуба и САД не беа целосно нормализирани со договорот на Обама - ембаргото и понатаму останува во сила и не може да биде укинато без одобрување од Kонгресот, ...
| | веќе видена | слични

Ако не поради истрагата за евентуалните тајни врски меѓу штабот на Трамп и Русите или за тоа дали самиот Трамп ја прекршил правдата, тогаш поради индиферентноста, американскиот претседател ќе биде и понатаму вест на првата страница, предвидува весникот. Засега нема докази дека нападите на хакерите врз серверите на демократите и врз изборните администрации во најмалку 39 земји, се одразиле на резултатите на изборите, но тоа е друго прашање, оценува весникот. „Њујорк тајмс“ пишува дека уште поважно е тоа што Руси извршиле слични напади и врз многу други земји (споменати се Естонија, Украина, Полска, Германија, Франција и Бугарија) и тие стануваат се подобри во оваа дејност. Тие шират лажни вести и други дезинформации, со цел да се вмешаат во изборите на други земји, како што направија во САД, напоменува весникот. Дури и ако истрагата не покаже дека постоеле тајни врски меѓу штабот на Трамп и претставниците на Русија, одбивањето на американскиот претседател да ја признае вистината за „овој напад врз нашата ...
| | веќе видена | слични

Странска сила презела агресивен сајбер напад против САД, интервенирајќи во претседателските избори во 2016 година и оставајќи ги сите знаци дека ќе се врати за уште, но претседателот Трамп се чини не му е гајле, пишува во уредувачката статија весникот „Њујорк Тајмс“.Ако не заради истрагата за евентуални тајни врски меѓу штабот на Трамп и Русите или за тоа дали самиот Трамп ја попречи правда, тогаш индиферентноста на претседателот ќе биде и понатаму вест за насловните страници, предвиде весникот.Засега нема докази дека нападите на хакерите против серверите на демократите и на изборните администрации во најмалку 39 држави се одразиле на исходот на изборите, но тоа е странично прашање, смета весникот.Според авторитетниот весник, поважното во случајот е дека Русите извршувале слични напади против многу други земји (спомнати се Естонија, Украина, Полска, Германија, Франција и Бугарија) и тие стануваат се подобри во оваа дејност. „Тие распространуваат лажни вести и други дезинформации, за да се мешаат во изборите ...
| | веќе видена | слични

Руското Министерство за надворешни работи соопшти денеска дека Москва жали поради „антикубанските“ акции на Вашингтон, како и дека Русија ја потврдува својата солидарност со Хавана. Министерството исто така наведе дека новиот пристап кон Кина на американската администрација потсетува на „реториката од времето на Студената војна“. Американскиот претседател Доналд Трамп изјави во петокот дека повторно ќе врати дел од рестрикциите кон Куба, кои ги ублажи неговиот претходник Барак Обама. Рестрикциите се однесуваат на регулативи во области на трговијата и патувањата.
| | веќе видена | слични

Кубанската влада ги осуди новите мерки на американскиот претседател Доналд Трамп за затегнување на политиката на САД кон карипскиот остров, како пречка за односите меѓу Вашингтон и Хавана, но наведе дека останува подготвена да го продолжи „важниот дијалог“. Комунистичката власт на Куба посочи дека Трамп прибегнува кон „принудните методи од минатото“ кои му штетат на кубанскиот народ и го попречуваат економскиот развој, но нема да ја ослабат револуцијата.
| | веќе видена | слични

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп ја продолжи амнестијата за т.н. „Сонувачи“ - имигранти без документи, кои пристигнале во САД како деца, пренесува Фајненшал тајмс. Со ова решение претседателот на САД се откажа од претходните ветувања за „итен прекин“ на програмата. Одделот за домашна безбедност најави дека сите имигранти без документи, кои спаѓаат во опсегот на специјалниот закон усвоен од претходникот на Трамп ,Барак Обама, ќе можат да ги продолжат постоечките дозволи за работа. Администрацијата изјави дека нема намера да ги укинува постојните дозволи за работа, кои веќе биле доставени на лица во рамките на програмата. Мерката им дава здив на околу 800 илјади младинци без документи. Тоа сепак не дава никаква гаранција дека администрацијата на Трамп нема да го сврти курсот. Администрацијата на Трамп сепак ја откажала наредбата на Обама, која имаше за цел да спречи депортација на милиони имигранти без документи, чии деца се родени во Америка и веќе се американски државјани или барем ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека го укинува „целосно договор со Куба“, што беше склучен за време на управувањето на претходниот претседател на САД Барак Обама. Тој наведе дека ќе бидат воведени мерки со кои ќе се вратат ограничувањата во сферата на туризмот и трговијата со Куба. Трамп ја претстави новата политика кон Куба во говорот во Мајами, каде наведе дека карипската земја си дозволила премногу отстапки од САД согласно „ужасниот и погрешен договор“ постигнат со Обама, но дека „сега тие денови завршија“. Американскиот претседател нагласи дека, казнените мерки против Куба ќе останат во сила се додека кубанските власти не ги ослободат политичките затвореници, не престанат да ги малтретираат дисидентите и започнат да ја почитуваат слободата на изразувањето. – Ние повеќе нема да молчиме пред комунистичкото угнетување. Америка ги отфрла угнетувачите на кубанскиот народ. Тие се отфрлени официјално денеска – отфрлени, истакна Трамп. Трамп, сепак ги остави во сила голем број од промените ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Комунистичката власт на Куба посочи дека Трамп прибегнува кон „принудните методи од минатото“ кои му штетат на кубанскиот народ и го попречуваат економскиот развој, но нема да ја ослабат револуцијата. 
| | веќе видена | слични

– Тукушто се вратив од Европа. Патувањето беше извонреден успех за Америка. Многу работа, но големи резултати“ – Доналд Трамп, во неделата наутро. Веќе четири месеци Белата куќа не испраќаше претставници во Европа, не ги извршуваше сите дипломатски назначувања и не даваше сигнали дека воопшто тоа ќе го стори. Оние ретките, меѓу кои беа и вицепретседателот и министерот за одбрана, прелетаа преку океанот со пораки за смиреност. Тие ја потврдуваа обврзаноста на Америка со НАТО, зборуваа за стари врски и стари сојузи, алудираа и навестуваа дека ништо не се сменило. Европејците ги слушаа и се правеа дека им веруваат. Да, но откако го слушна потпретседателот како во февруари во Минхен зборува, еден од нив ми рече: „Сето тоа е вистина до следното постирање на вашиот човек на Твитер“. Во само два дена и самиот претседател стави крај на месеците несигурност, и тоа без да испрати твит. Сега знаеме: оние кои беа испратени не беа веродостојни и всушност се се смени. Што всушност се случи во Италија и Белгија? Откако ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека го откажува историскиот договор за затоплување на односите со Куба по повеќе од 50 години, кој кон крајот на 2015 година го постигна поранешниот американски претседател Брак Обама. Со стапување во сила веднаш, јас го откажувам во целост едностраниот договор на претходната администрација со Куба, рече Трамп пред собраната маса приврзаници, повеќето кубански имигранти кои се противат на политиката на официјална Куба. Трамп рече дека неговите нови правила ќе ги заострат условите за патување и праќање фондови на таа островска нација.Како што се наведува тој нема да поништи неколку дипломатски и комерцијални врски и нема да ја отстрани американската амбасада во Хавана. Комерцијалните летови ќе продолжат од САД, како и тоа дека Американците можат да донесат стока купена во Куба кога заминуваат од таа земја.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 296 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 165 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трамп од Флорида ќе го урива договорот на Обама со Kуба

Од:
До кого (е-маил):
Порака: