Трамп од Флорида ќе го урива договорот на Обама со Kуба

Американскиот претседател Доналд Трамп в петок ќе отпатува во Мајами, Флорида, каде што ќе го претстави новиот акциски план за Kуба за кој се шпекулира дека вклучува заострување на некои ограничувања на лицата што патуваат и водат бизнис со Kуба, со што ефективно ќе ги поништи историските промени што ги воведе претходната администрација на Барак Обама и ќе го исполни предизборното ветување, пишува „Политико“. Обама пред три години ја прекина повеќедецениската економска и дипломатска бариера меѓу властите на Америка и Kуба кога во 2014 година стана првиот претседател по Kелвин Kулиџ кој стапнал на кубанска почва. Во јули 2015 година САД повторно ја отворија својата амбасада во Хавана. Минатиот декември, бргу пред Обама да ја напушти Белата куќа, САД прв пат се воздржаа од годишното гласање во ОН за укинување на ембаргото против Kуба. Сепак, односите меѓу Kуба и САД не беа целосно нормализирани со договорот на Обама - ембаргото и понатаму останува во сила и не може да биде укинато без одобрување од Kонгресот, ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Странска сила изведе агресивни кибер напади врз САД и на тој начин се вмеша во минатогодишните претседателски избори, оставајќи бројни знаци дека ќе се врати повторно, но американскиот претседател Доналд Трамп не обрна внамание, како тоа да не е ништо важно, пишува во уредничката статија на весникот „Њујорк тајмс“. Ако не поради истрагата за евентуалните тајни врски меѓу штабот на Трамп и Русите или за тоа дали самиот Трамп ја прекршил правдата, тогаш поради индиферентноста, американскиот претседател ќе биде и понатаму вест на првата страница, предвидува весникот. Засега нема докази дека нападите на хакерите врз серверите на демократите и врз изборните администрации во најмалку 39 земји, се одразиле на резултатите на изборите, но тоа е друго прашање, оценува весникот. „Њујорк тајмс“ пишува дека уште поважно е тоа што Руси извршиле слични напади и врз многу други земји (споменати се Естонија, Украина, Полска, Германија, Франција и Бугарија) и тие стануваат се подобри во оваа дејност. Тие шират лажни вести ...
| | веќе видена | слични

Ако не поради истрагата за евентуалните тајни врски меѓу штабот на Трамп и Русите или за тоа дали самиот Трамп ја прекршил правдата, тогаш поради индиферентноста, американскиот претседател ќе биде и понатаму вест на првата страница, предвидува весникот. Засега нема докази дека нападите на хакерите врз серверите на демократите и врз изборните администрации во најмалку 39 земји, се одразиле на резултатите на изборите, но тоа е друго прашање, оценува весникот. „Њујорк тајмс“ пишува дека уште поважно е тоа што Руси извршиле слични напади и врз многу други земји (споменати се Естонија, Украина, Полска, Германија, Франција и Бугарија) и тие стануваат се подобри во оваа дејност. Тие шират лажни вести и други дезинформации, со цел да се вмешаат во изборите на други земји, како што направија во САД, напоменува весникот. Дури и ако истрагата не покаже дека постоеле тајни врски меѓу штабот на Трамп и претставниците на Русија, одбивањето на американскиот претседател да ја признае вистината за „овој напад врз нашата ...
| | веќе видена | слични

Странска сила презела агресивен сајбер напад против САД, интервенирајќи во претседателските избори во 2016 година и оставајќи ги сите знаци дека ќе се врати за уште, но претседателот Трамп се чини не му е гајле, пишува во уредувачката статија весникот „Њујорк Тајмс“.Ако не заради истрагата за евентуални тајни врски меѓу штабот на Трамп и Русите или за тоа дали самиот Трамп ја попречи правда, тогаш индиферентноста на претседателот ќе биде и понатаму вест за насловните страници, предвиде весникот.Засега нема докази дека нападите на хакерите против серверите на демократите и на изборните администрации во најмалку 39 држави се одразиле на исходот на изборите, но тоа е странично прашање, смета весникот.Според авторитетниот весник, поважното во случајот е дека Русите извршувале слични напади против многу други земји (спомнати се Естонија, Украина, Полска, Германија, Франција и Бугарија) и тие стануваат се подобри во оваа дејност. „Тие распространуваат лажни вести и други дезинформации, за да се мешаат во изборите ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Руското Министерство за надворешни работи соопшти денеска дека Москва жали поради „антикубанските“ акции на Вашингтон, како и дека Русија ја потврдува својата солидарност со Хавана. Министерството исто така наведе дека новиот пристап кон Кина на американската администрација потсетува на „реториката од времето на Студената војна“. Американскиот претседател Доналд Трамп изјави во петокот дека повторно ќе врати дел од рестрикциите кон Куба, кои ги ублажи неговиот претходник Барак Обама. Рестрикциите се однесуваат на регулативи во области на трговијата и патувањата.
| | веќе видена | слични
12 копии

Кубанската влада ги осуди новите мерки на американскиот претседател Доналд Трамп за затегнување на политиката на САД кон карипскиот остров, како пречка за односите меѓу Вашингтон и Хавана, но наведе дека останува подготвена да го продолжи „важниот дијалог“. Комунистичката власт на Куба посочи дека Трамп прибегнува кон „принудните методи од минатото“ кои му штетат на кубанскиот народ и го попречуваат економскиот развој, но нема да ја ослабат револуцијата.
| | веќе видена | слични

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп ја продолжи амнестијата за т.н. „Сонувачи“ - имигранти без документи, кои пристигнале во САД како деца, пренесува Фајненшал тајмс. Со ова решение претседателот на САД се откажа од претходните ветувања за „итен прекин“ на програмата. Одделот за домашна безбедност најави дека сите имигранти без документи, кои спаѓаат во опсегот на специјалниот закон усвоен од претходникот на Трамп ,Барак Обама, ќе можат да ги продолжат постоечките дозволи за работа. Администрацијата изјави дека нема намера да ги укинува постојните дозволи за работа, кои веќе биле доставени на лица во рамките на програмата. Мерката им дава здив на околу 800 илјади младинци без документи. Тоа сепак не дава никаква гаранција дека администрацијата на Трамп нема да го сврти курсот. Администрацијата на Трамп сепак ја откажала наредбата на Обама, која имаше за цел да спречи депортација на милиони имигранти без документи, чии деца се родени во Америка и веќе се американски државјани или барем ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека го укинува „целосно договор со Куба“, што беше склучен за време на управувањето на претходниот претседател на САД Барак Обама. Тој наведе дека ќе бидат воведени мерки со кои ќе се вратат ограничувањата во сферата на туризмот и трговијата со Куба. Трамп ја претстави новата политика кон Куба во говорот во Мајами, каде наведе дека карипската земја си дозволила премногу отстапки од САД согласно „ужасниот и погрешен договор“ постигнат со Обама, но дека „сега тие денови завршија“. Американскиот претседател нагласи дека, казнените мерки против Куба ќе останат во сила се додека кубанските власти не ги ослободат политичките затвореници, не престанат да ги малтретираат дисидентите и започнат да ја почитуваат слободата на изразувањето. – Ние повеќе нема да молчиме пред комунистичкото угнетување. Америка ги отфрла угнетувачите на кубанскиот народ. Тие се отфрлени официјално денеска – отфрлени, истакна Трамп. Трамп, сепак ги остави во сила голем број од промените ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Комунистичката власт на Куба посочи дека Трамп прибегнува кон „принудните методи од минатото“ кои му штетат на кубанскиот народ и го попречуваат економскиот развој, но нема да ја ослабат револуцијата. 
| | веќе видена | слични

– Тукушто се вратив од Европа. Патувањето беше извонреден успех за Америка. Многу работа, но големи резултати“ – Доналд Трамп, во неделата наутро. Веќе четири месеци Белата куќа не испраќаше претставници во Европа, не ги извршуваше сите дипломатски назначувања и не даваше сигнали дека воопшто тоа ќе го стори. Оние ретките, меѓу кои беа и вицепретседателот и министерот за одбрана, прелетаа преку океанот со пораки за смиреност. Тие ја потврдуваа обврзаноста на Америка со НАТО, зборуваа за стари врски и стари сојузи, алудираа и навестуваа дека ништо не се сменило. Европејците ги слушаа и се правеа дека им веруваат. Да, но откако го слушна потпретседателот како во февруари во Минхен зборува, еден од нив ми рече: „Сето тоа е вистина до следното постирање на вашиот човек на Твитер“. Во само два дена и самиот претседател стави крај на месеците несигурност, и тоа без да испрати твит. Сега знаеме: оние кои беа испратени не беа веродостојни и всушност се се смени. Што всушност се случи во Италија и Белгија? Откако ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 132 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 249 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 144 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата на мали сипаници во Скопје на 2 јануари, по повеќе од четири месеци прогласена е и епидемија на територијата на целата држава. ...
сите 294 | | | веќе видена

Изборната кампања денеска завршува. Точно на полноќ стапува изборниот молк а во недела граѓаните излегуваат на шесттите претседателски избори. Во релативно ...
сите 72 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 63 | | | веќе видена

На полноќ заврши изборната кампања за претседателските избори и за предвремените локални што ќе се одржат во општините Охрид, Дебар и Ново Село и започна ...
сите 160 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трамп од Флорида ќе го урива договорот на Обама со Kуба

Од:
До кого (е-маил):
Порака: