Каракамишева: Кажете во лице дека сте ја наредиле во Уставниот суд да молчат за сите клучни прашања во земјата


3 копии

Дрски, арогантни, самобендисани, безобразни, невоспитани, некултурни, без елементарна почит кон домашната научна и стручна фела…ова се накратко основните квалификации што ги “красат” членовите на Владата на РМ, пишува професорката Тања Каракмишева. Во продолжение го пренесуваме нејзиниот Фејсбук статус И покрај аргументираното цунами што го направивме периодов во докажувањето на НЕУСТАВНОСТА НА ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИТЕ, со конкретни и научно издржани забелешки, Владава и натаму стои на ставот дека Законот е во согласност со Уставот и дека бил донесен во демократска атмосфера!? Чекајте бре ајвани едни, или ништо не разбирате од право и Устав, а богами и од демократија, или навистина сте кинисале на пат без враќање! Па кај се видело и чуло Влада како извршен орган да оценува уставност на закон!? Па вие бре тотално сте ги измешале сите лончиња. Па нели тврдевте дека ги почитувате и дека се грижите за начелото на поделба на власта, нели за вас независноста на државните органи е над се!Како сега наеднаш вие станавте и ...
| | веќе видена | слични

Адвокатот Давидовиќ вели дека Венецијанската комисија ќе даде оценка колку законските одредби се европски... Коалициските партнери во Владата денеска брифираат дека сите забелешки од Венецијанската комисија ќе бидат вметнати во законот за јазици. До Венецијанската комисија преиспитување на законот може да испратат пратеници членови на Парламентарното собрание на Советот на Европа а не само  овластени предлагачи на текстот. До сега ниту една од пратеничките групи во парламентот нема испратено предлог за преиспитување на Законот. Такво барање може да испрати и шефот на државата. Уставноста на законскиот текст го оценува единствено Уставниот суд. До сега ни до Уставниот суд не е пристигнато барање за оценување на уставноста на законот. Димовски кој најави дека ќе достави ваква иницијатива вели дека ќе почека законот да биде изгласан во Собрание. Инаку даденото мислење од венецијанската комисија нема задолжителен карактер туку само советодавна природа.
| | веќе видена | слични
3 копии

Законот за употреба на јазиците е таков што требаше да оди во редовна постапка вели професорката Гордана Силјановска во емисијата Топ Тема. Таа притоа посочи дека кога се носи ваков тип на закон во скратена постапка тогаш второто и третото читање се заедно. Во однос на големиот број на амандмани таа кажува дека тоа е сосема легитимна постапка која е дозволена со деловникот. -Не смееме да заборавиме. Деловникот изричито споменува дека амандмани може да се поднесуваат. Ова во било која друга земја би било прашање за импичмент, бидејќи секаде има не само импичмент за кршење на уставот во однос на претседателот туку и на министрите, судиите и претседателот на собранието, вели Силјановска. Во однос на Венецијанската комисија таа откри дека последната седница на венецијанската комисија беше во декември и дека од претседателот на комисијата за европски прашања ништо не кажал дека се испратени одредени членови на разгледување. Според неа тоа значи дека ниту биле пратени ниту ги разгледувала Венецијанската комисија. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Законот за јазиците предложен од СДСМ создава правен хаос. Експертите кои се обидуваат да го оправдаат истиот запаѓаат во циркузијада, додека целата ситуација наликува на правна мизерија и хаос. Ова е накусо сижето на фејсбук статусот на професорот Љубомир Цуцуловски, кој коментирајќи ја вчерашната дебата на Телма, меѓу професорката Гордана Силјановска и поранешната судијка во ЕСЧП Маргарита Цаца Николовска и коментирајќи го ставот на Николовска дека не можело да се предложуваат амандмани во оваа фаза на законот, напиша: „Ако е така, тогаш која е смислата Претседателот да има право да не го потпише Законот, како и да даде свое мислење/забелешки за некои негови делови, ако не е можно накнадно поднесување амандмани?“ Во продолжение целосниот ФБ статус на професорот Цуцуловски: ПРАВНА МИЗЕРИЈА И ХАОС. Следејќи ја емисијата „Топ тема“ на Телевизија Телма, човек се прашува, или барем јас се прашувам, дали живееме во држава или во нешто што е налик на држава, но кое не е држава, туку е парадржава. Учесници во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со амандманска расправа и прифаќање на некој амандман би се добил нов текст на законот за употреба на јазиците. Тоа веќе не е стариот законски текст, туку нов кој ќе оди повторно кај Претседателот на Република Македонија кој ќе треба да одлучи дали ќе потпише указ. Тоа се би одело во круг, смета поранешната судијка во Уставниот суд Маргарита Цаца Николовска. Според неа, кога на претседателот ќе му се даде нов текст на закон тогаш тој е повторно во можност указот за прогласување да не го потпише. - Амандманската расправа во оваа фаза, според мене, е невозможна затоа што таа веќе поминала. Сега, доколку се дозволи амандманска расправа и до колку се донесе некое решение во коешто некој од амнадманите ќе биде прифатен, ние го немаме стариот закон, ние веќе имаме нов закон - рече Николовска во вечерашната дебата „Топ тема“ на ТВ Телма. Указот за прогласување на законите го потпишува Претседателот и нему му е дадена можност да не го потпише. Тогаш, според Уставот, Собранието повторно го разгледува законот. Доколку ...
| | веќе видена | слични

„Во услови на длабока поделеност во земјата каде што Владата на СДСМ тврди дека законот е уставен, а целата патритоски настроена и слободно мислечка јавност тврди дека законот не е уставен и ги загрозува националните и државните интереси, мислењето на Венециската комисија може да биде корисно. Зачудува наивноста на премиерот Заев дека законот ќе го испрател до Венециската комисија, но, дури по неговото усвојување, иако не постои човек во државата кому не му е јасно дека Венециската комисија дополнително по изгласувањето на законот, и да утврди неуставност, тоа ќе нема никаква смисла. Општо познато е дека Албанците не почитуваат правен поредок кога некој чепка во т.н. стекнати права, без оглед што не се во согласност со Уставот и оттука невозможна мисија е враќање во поранешна состојба и доколку Венециската комисија препорача дека законот е неуставен во услови кога би бил изгласан. „Единствена Македонија“ му честита на Заев за рамнодушноста дека може да им одземе веќе изгласани права на Албанците доколку ...
| | веќе видена | слични

Меѓу низата спорни членови на Законот за јазиците има неколку што не само што го кршат Уставот, туку директно го уриваат правниот систем и здравиот разум. Причината зошто никој од Владата не сакал да го испрати законот во Венецијанската комисија е едноставна: никој не сака неговото име да стои зад аматерски текст, кој како да е напишан од бруцош на Правен факултет. Дел од членовите во него се спротивни на сите правни модели од англосаксонските, преку континенталните, сè до далекуисточните. На пример, во членот 22 од Законот има предвидено глоби од 4.000 до 5.000 евра за „органите” и „30 отсто од одмерената глоба“ (1.200-1.500 евра) за „службените лица“ и „одговорните лица“, но она што нема е, ни помалку ни повеќе, утврденост на деликтите. „Значи, ниту се утврдени и дефинирани, ниту се степенувани по тежина, само се вели дека глобава е за ‘прекршок за непочитување на одредбите на овој закон’. Се надевам професорката по право Беса Арифи е запознаена со темелното начело на секој цивилизиран правен поредок ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Единствена Македонија повикува на прекин на собраниската расправа за Законот за употреба на јазиците и законот да се достави до Венецијанската комисија на уставно-правно мислење од професори по уставно и меѓународно право кои членуваат во Комисијата. „Во услови на длабока поделеност во земјата каде владата на СДСМ тврди дека законот е уставен а целата патритоски настроена и слободно мислечка јавност тврди дека законот не е уставен и ги загрозува националните и државните интереси, мислењето на Венецијанската комисија може да биде корисно. Зачудува наивноста на премиерот Заев дека законот ќе го испрател до Венецијанската комисија, но, дури по неговото усвојување, иако не постои човек во државата на кого не му е јасно дека Венецијанската комисија дополнително по изгласувањето на законот и да утврди неуставност, тоа ќе нема никаква смисла. Општо познато е дека Албанците не фермаат правен поредок кога некој чепка во т.н. стекнати права, без оглед што не се во согласност со Уставот, и оттука, невозможна мисија е ...
| | веќе видена | слични

Премина во пракса Владата да ги манипулира граѓаните. Законот за јазиците е една од темите за која власта често ги манипулира граѓаните. Имено, власта спротивно на правната логика прво ќе го донесе законот за јазиците во Собрание и ќе ја устоличи двојазичноста, а дури потоа ќе го праќа Законот на проверка во Венецијанската комисија. Портпаролот на Владата Миле Бошњаковски, од страна на новинарите беше обвинет и посочен за манипулации со јавноста. Бошњаковски се обиде да ја одбрани Владата за својата одлука, спротивно на праксата и на правната и политичка логика, прво да го донесе Законот, а дури потоа да бара мислење од Венецијанската комисија. Бошњаковски реагираше на објавата на уредникот во ТВ Телма, Боби Христов, кој Владата ја обвини за „безобразно спинување“. „Најбезобразен владин спин од вчера: Закон за јазици ќе одел пред Венецијанска по гласање во Собрание Алоо, закон се праќа на мислење претходно, по усвојување надлежен е само Уставен суд! Ама не е крива Влада, туку сите мои колеги што му го ...
| | веќе видена | слични

Професорката Гордана Сиљановска Давкова за Тв Алфа го критикуваше донесувањето на Законот за јазици. Професорката Сиљановска Давкова потенцираше дека во државата не владее правото. Таа вели дека во Парламентот законот не одеше по редовна постапка туку во скратена постапка со европско знаме и додава дека е прекршена и деловничката постапка. „Денот на донесувањето, потпис на министерот да има. Одредбите што се усогласуваат и друго уште нешто ако ги нема овие елементи, а ги нема, може да провери секој и тогаш Претседателот на Собранието е должен да му го врати законот на предлагачот и да го потсети дека според деловничките одредби тоа е членот 136 мора најдоцна во рок од 15 дена да го дополни со бараните деловнички одредби. Тоа не беше сторено“ - рече Сиљановска Давкова. Таа додаде дека народот треба да се замисли.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не ...
сите 102 | | | веќе видена

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат ...
сите 163 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 188 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 138 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Каракамишева: Кажете во лице дека сте ја наредиле во Уставниот суд да молчат за сите клучни прашања во земјата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: