Надал го пропушта Бризбејн

Првиот тенисер на светот, Рафаел Надал, соопшти дека нема да биде дел од АТП турнирот во Бризбејн, а како што пренесуваат британските медиуми големи се шансите дека Шпанецот нема да настапи и на првиот Грен слем во новата сезона, Австралија Опен. Шпанецот по освојувањето на УС Опен мака мачи со повреденото колено, а сега поради истата повреда под знак прашалник е и настапот на Австралија Опен, каде минатата година загуби во финалето од Роџер Федерер.
| | веќе видена | слични

Американската тенисерка Серена Вилијамс го откажа настапот и одбраната на титулата на грен слем турнирот Австралија Опен кој означува почеток на новата сезона во тенисот. Вилијамс после породувањето се врати на тениските терени и беше дел од егзбициските мечеви во Абу Даби. Поразот од Јелена Остапенко и некои сегменти во играта не и се допаднале на Вилијамс која има 23 грен слем тутили зад своето име. - Можам да се натпреварувам, но не сакам да бидам само учесник. Сакам да се подобрам, бидејќи имаше повеќе работи кои не ми се допаднаа. Затоа ми е потребно време да тренирам и да работам напорно. - изјави Американката. Грен слем турнирот во Мелбурн стартува на 15 јануари.
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранeшната најдобра светска тенисерка, Серена Вилијамс го откажа настапот на првиот Грен Слем турнир Австралија опен. Американката минатата недела го одигра првиот меч по породувањето во септември и загуби од Јелена Остапенко во Абу Даби. - Сметам дека не сум уште доволно добро подготвена, изјави 36-годишната Вилијамс која е актуелна шампионка на овој турнир. Вилијамс има вкупно 23 титули на Гренд слем турнирите. Ова е втор отказ на овогодинешниот турнир „Австралија опен“ откако претходно учеството го откажа Енди Мареј. Турнирот ќе се игра од 15 до 28.јануари.
| | веќе видена | слични

„Australian Open“ загуби уште една ѕвезда, откако денеска стана јасно дека шампионката Серена Вилијамс нема да ја брани титулата во Мелбурн. Долгогодишната №1 во светот го одигра првиот натпревар по породувањето на турнириот во Абу Даби на крајот на декември, но загуби oд Остапенко со 2:6, 6:3, 5-10. „Откако се натпреварував во Абу Даби сфатив дека иако сум многу блиску, се уште не сум на нивото на кое јас лично сакам да бидам. Мој тренер и мојот тим секогаш ми велат: Учествувај на турнири само ако си подготвена, да одиме по целиот пат. Можам да се натпреварувам, но не сакам едноставно да се натпреварувам, сакам да правам нешто повеќе од тоа и, за да се случи тоа, ќе ми треба малку повеќе време. Имајќи го ова на ум, решив да не учествувам на „Australian Open“ оваа година, колку и да е разочарувачки“, изјави Серена. Вилијамс беше бремена, кога ја освои титулата во Мелбурн минатата година, нејзиниот 23-ти трофеј од Гренд слем. Во септември таа ја роди ќерката Алексис Олимпија. 36-годишната Американка има ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Шпанската тенисерка Гарбине Мугуруза ја прифатила поканата да настапи на турнирот во Сиднеј, соопштија организаторите. Шпанката која е втора на светската ранг листа беше принудена да се откаже уште на првиот натпревар оваа година на турнирот во Бризбејн поради мускулни грчеви во нозете. Таа го предаде мечот на Србинката Круниќ на 2 јануари. Сепак, Мугуруза се чувствува подобро и смета дека ќе може да игра во Сиднеј, турнир со награден фонд од 776 илјади долари. – Оваа вајлд карта е многу драгоцена можност за мене да се вратам на теренот и се надевам да одиграм уште неколку натпревари пред првиот турнир Грен слем за годината во Мелбурн, изјави Мугуруза. Турнирот почнува на 7 јануари и ќе трае до 13 јануари и е последен пред почетокот на Грен слемот Австралија опне.
| | веќе видена | слични
2 копии

Една од најдобрите тенисерки на сите времиња, Серена Вилијамс нема да ја брани титулата на првиот грен слем во оваа 2018 година „Австралија Опен“. Искусната Американка која минатата седмица во Абу Даби го одигра својот прв меч по раѓањето на своето прво дете во месец септември донесе одлука да не игра во Мелбурн затоа што не е максимално подготвена за предизвикот и борбата со колешките. - Мојот тренер и тимот секогаш ми велат „оди на турнири само кога си подготвена да одиш докрај. Можам да се натпреварувам – ама не сакам само да се натпреварувам, сакам да бидам многу подобра од тоа, а да го направам тоа потребно ми е уште време, - порача Серена која досега зад своето име има 23 грен слем титули. Кога ќе се врати на терените, поточно на турнирите помладата од сестрите Вилијамс не соопшти иако медиумите шпекулираат дека тоа можа да биде во март на „Мајами Опен“. Serena Williams will not defend her Australian Open title. Four months after giving birth she’s “not where I personally want to be.” ...
| | веќе видена | слични

Серена Вилијамс нема да ја брани титулата во Мелбурн откако го откажа настапот на првиот Гренд слем во сезоната, Австралија опен. Американката која пропушти речиси целата претходна сезона поради бременост, во септември стана мајка, а првиот меч по речиси една година го одигра на 30 декември 2017. На егзибицискиот турнир во Абу Даби таа загуби од Елена Остапенко. Серена минатата година во раната фаза на бременоста го освои Австралија опен. „Мојот тренер и целиот тим секогаш ми говореле да играм на турнирите само кога сум сигурна дека можам да стигнам до крајот. Можам да се натпреварувам, но не сакам само да учествувам, сакам многу повеќе од тоа, поради тоа ми е потребно уште малку време“, рекла Серена. Гренд слемот во Мелбурн ќе започне на 15 јануари. Американката во кариерата седум пати победила на Австралија опен.
| | веќе видена | слични

Најдобрата тенисерка на денешницата, Серена Вилијамс, најави дека се повлекува од учество на Australian Open и нема да проба да ја одбрани титулата која ја освои во 2017 година. 36-годишната тенисерка се надеваше дека ќе се врати на терените по раѓањето на нејзината ќерка Алексис Олимпија во септември, а враќањето требаше да се случи токму на Australian Open турнирот. Серена Вилијамс, која во кариерата има освоено 23 Гренд Слем турнири, на минатогодишното издание на Australian Open ја победи сестра ѝ Венус со резултат 6-4, 6-4 и ја освои седмата титула на овој турнир, втора последователна. Нејзината прва победа на Australian Open беше во 2003 година. Утрово таа сепак најави дека се повлекува од турнирот, иако претходно изгледаше убедена дека ќе биде спремна за настап. „Откако се натпреварував во Абу Даби сфатив дека сум многу блиску, но не сум таму каде што сакам да сум, како физички така и психички. Моите тренери секогаш ме советуваа да одам само на оние турнири каде сум спремна да одам до крај“, рече таа.
| | веќе видена | слични

Серена Вилијамс се врати во светот на тенисот, откако стана мајка, но на првата проверка, егзибицијата против Јелена Остапенко во Абу Даби, запиша пораз. Тоа како да беше некој увод во она шо се случи, најдоминатната тенисерка во изминатаат деценија донесе одлука да се повлече од настапите на Австралиан Опен, со образложение дека не е доволно подготвена. „Можам да се натпреварувам, но не сакам да бидам само учесник. Сакам тоа да биде многу подобро. И затоа ми е потребно малку време"- призна носителот на 23. Грен слем титули во кариерата. Па така, турнирот кој стартува на 15 јануари и оваа година ќе добие нов шампион во женска конкуренција затоа што оној претходнито го осовиои токму оваа 36 годишна Американка.
| | веќе видена | слични

По Новак Ѓоковиќ и Енди Мареј, и Серена Вилијамс го одложи својот камбек на тениските терени, откако го откажа настапот на Отвореното првенство на Австралија, но вели дека тоа нема никаква врска со тоа што стана мајка пред само четири месеци. Таа изјави дека нема да ја брани титулата во Мелбурн затоа што не е убедена дека може да ја освои повторно. Вилијамс настапи на егзибицискиот турнир во Абу Даби минатиот викенд, со цел да ја провери својата подготвеност и по поразот од Олена Остапенко навести дека, можеби, сепак, нема да патува за Мелбурн. „Откако настапив во Абу Даби, сфатив дека иако сум многу блиску, лично не сум таму каде што сакам да бидам. Во мојот тим секогаш го имаме ставот да ги играм само оние турнири на коишто можам да одам до самиот крај. Јас можам да учествувам, но не го сакам само тоа. Мислам дека ми треба уште малку време. Иако ова е разочарувачка одлука за мене, решив да го откажам настапот на Австралија опен“, соопшти Серена, која трудна ја освои ланската титула. На Вилијамс ѝ треба ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не ...
сите 102 | | | веќе видена

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат ...
сите 163 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 188 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 138 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп подготвен е првпат да употреби вето ако Конгресот биде против неговата објава за вонредна состојба долж границата со ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Надал го пропушта Бризбејн

Од:
До кого (е-маил):
Порака: