Пред Собранието мирно, во Собранието сеуште има демонстранти додека специјалци евакуираат пратеници и новинари


Пред Собранието состојбата моментно е мирна, а внатре се уште има група граѓани поддржувачи на За заедничка Македонија додека специјалци ги евакуираат преостанатите пратеници и новинари со исклучени светла во собраниската зграда. Граѓаните пред собраниската зграда беа распоредени по страничните и задниот влез, за како што и самите изјавуваа, да ги спречат пратениците да излезат, но полицијата успеа да ги растера и да овозможи приоди и за евакуација, а особено за екипите на брза помош и на полициските сили. Во нередите се повредени пратениците Зијадин Села, Зоран Заев, Дамјан Манчевски, Радмила Шеќеринска. Од Градската болница информираа дека примиле осум повредени во нередите во Собранието, а МВР изјави дека десетина полицајци биле повредени и апелираше демонстрантите да не ги попречуваат полицајците да си ја вршат нивната работа. Нередите во Собранието почнаа околу 18 часот. Откако претседавачот Трајко Вељановски го прекина 20. продолжение на Конститутивната седница на Собранието претениците од СДСМ и од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По 14. години неприкосновена удобност во лидерската фотелја, за прв пат се ниша позицијата на Никола Груевски како претседател на ВМРО-ДПМНЕ. По вчерашното стапување на функцијата на новиот спикер од ДУИ, Талат Џафери, на местото на Трајко Вељаноски, членството отворено се заврти против раководството и пратениците. На официјалниот Фејсбук профил на Груевски, но и на пратениците и организатори на протестите на „Иницијативата за заедничка Македонија“, членството им пишуваше пораки или да делуваат или да си поднесат оставки. „Ајде покажете заби, не го оставајте народот на цедило. Или повлечете се од партијата, нека ја водат луѓе без страв и спремни за саможртва“. „Поднесете си оставки веднаш!“ „ВМРО го предаде народот!“ „И што сега? Само на Фејсбук ќе се жалите? Или реагирајте и повикајте го членството и симпатизерите на отпор или замолчете и не ги поттикнувајте луѓето на своеглави акции“. Имаше и пораки за поддршка, но најголем беа оние како споменатите, во кои се бара оставка од Груевски и останатите 50 ...
| | веќе видена | слични

По изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието и извесно заминување на ВМРО-ДПМЕ во опозиција се погласни се критиките кон Груевски кој може или сам да се повлече од челната позиција на оваа партија или пак членството да побара негова смена. Дипломатски извори за А1он велат дека според нив би било подобро за ВМРО-ДПМНЕ доколку Владимир Ѓорчев би ја водел партијата. Неговата заштита на пратениците покажува повисока свест потребна да се демократизира десницата. Досега и Никола Тодоров кој исто застана во одбрана на пратениците често беше споменуван како можен кандидат кој ќе го замени Груевски, а дека името Никола нема да згасне во ВМРО-ДПМНЕ можно е да се путриди и Никола Попоски министерот за надворешни работи кој има позитивен впечаток кај голем број на странски политичари и допломати. Најголеми шанси во моментов му се даваат на Владимир Ѓорчев, иако до пред два месеци тоа беше Никола Поповски. Во однос на сегашниот лидер Никола Груевски се наведува дека нема да може уште долго да ја води ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Ѓорчев, како што пренесуваат медиумите, е најсериозен кандидат да застане на првата позиција на партијата. Неофицијално, извори од партијата наведуваат дека Никола Груевски планира да свика вонреден Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, на кој би се избрал нов претседател, како кандидат би се јавил и Владимир Ѓорчев. Странскиот фактор веќе застанал зад изборот на Владимир Ѓорчев за нов лидер на партијата, поради неговото однесување во четвртокот во Собранието кога ги бранеше колегите од СДСМ и ДУИ од толпата која влета во Собранието.
| | веќе видена | слични

Дипломатски извори за А1он велат дека според нив би било подобро за ВМРО-ДПМНЕ доколку Владимир Ѓорчев би ја водел партијата. Неговата заштита на пратениците покажува повисока свест потребна да се демократизира десницата. Извори за А1он коментираат дека има уште двајца во партијата кои ги гледаат како нови лидери. Едниот е Никола Тодоров кој исто застана во одбрана на пратениците, а вториот Никола Попоски. Најголеми шанси во моментов му се даваат на Владимир Ѓорчев, иако до пред два месеци тоа беше Никола Поповски. Во однос на сегашниот лидер Никола Груевски се наведува дека нема да може уште долго да ја води партијата. Доколку сепак остане на лидерската позиција се прогнозира нејзино пропаѓање и појава на нова партија во десницата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Ѓорчев беше единствениот што храбро застана во пеколната ноќ во четвртокот за да ги одбрани колегите од СДСМ и ДУИ. Снимките на кои Ѓорчев ги креваше рацете и ги молеше луѓето да престанат да напаѓаат, а другите пратеници од ВМРО-ДПМНЕ отвораа врати за маскираните со фантомки и се поздравуваа со нив го обиколија светот, но по се изгледа и создадоа нова слика за пратеникот. Владимир Ѓорчев испадна херој во очите на јавноста, но покажа и една човечка страна. Почит на пратеникот Влатко Ѓорчев зошто стоеше рамо до рамо со пратениците од СДСМ и ДУИ му изрази и лидерот на СДСМ, Зоран Заев и уште неколку пратеници на партијата. Дипломатски извори за А1он велат дека според нив би било подобро за партијата доколку Владимир Ѓорчев би ја водел ВМРО-ДПМНЕ. Неговата заштита на пратениците покажува повисока свест потребна да се демократизира десницата. Повеќе на А1Он ( Извор/А1Он )
| | веќе видена | слични
8 копии

Откако пукаа во Собранието на Македонија и на народот му вперија пиштол, Зоран Заев и СДС удрија по народот, удрија силно и со сите средства. Народот мора да биде казнет, за да се спасат тие како најголеми виновници. Бараат преземање ригорозни казнени мерки против чесниот и трпелив народ, кој ја бранеше државата, против организаторите за „Заедничка Македонија“, прекрасни луѓе со високо интелектуално и културно ниво, кои со ритамот на срцето беа со народот цели 60 дена. Стотици илјади граѓани во сите градови во Македонија излегоа на улиците мирно и достоинствено да стават до знаење дека не прифаќаат никаква тиранска платформа со која се руши уставниот поредок на државата и бараат отфрлање на таа постизборна платформа и нови избори – пишува поранешниот министер за правда, Михајло Маневски за „Дневник“. Тој додава: Денес, во ова зовриена состојба, сакам да повикам да се постапи со разум и да порачам: Немојте да го мачите народот. Тој не е виновен за ништо. Многу се лаже секој што мисли дека народот така лесно ...
| | веќе видена | слични

Бараат преземање ригорозни казнени мерки против чесниот и трпелив народ, кој ја бранеше државата, против организаторите за „Заедничка Македонија“, прекрасни луѓе со високо интелектуално и културно ниво, кои со ритамот на срцето беа со народот цели 60 дена. Стотици илјади граѓани во сите градови во Македонија излегоа на улиците мирно и достоинствено да стават до знаење дека не прифаќаат никаква тиранска платформа со која се руши уставниот поредок на државата и бараат отфрлање на таа постизборна платформа и нови избори. Денес, во ова зовриена состојба, сакам да повикам да се постапи со разум и да порачам: Немојте да го мачите народот. Тој не е виновен за ништо. Многу се лаже секој што мисли дека народот така лесно ќе го скрши. Народот и натаму ќе остане единствен на браникот на државата и нема да потклекне под никакви притисоци. Особено апелирам до јавните обвинители да не потпаднат под влијание и да не потклекнат под огромните притисоци на провокаторите и сценаристите што ја изведоа оваа лакрдија за избор на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

СДСМ во пишано соопштение до медиумите прачува дека изборот на новиот претседател на Собранието, Талат Џафери е според Уставот, Деловникот и законите на Република Македонија и оти е признат од стратешките партнери на Македонија, ЕУ и САД. – Влатко Ѓорчев сигурно не заборавил дека беше сведок на крвопролевањето и бруталните напади врз неговите колеги. Ѓорчев е принуден денеска да ги брани насилните ставови на раководството на ВМРО-ДПМНЕ. И покрај ова, СДСМ и претседателот Заев ја почитуваат човечноста што пратеникот Ѓорчев ја покажа на денот на насилството во Парламентот, се вели во соопштението од СДСМ.
| | веќе видена | слични

Две и пол годишната криза, изборот на Талат Џафери за спикер, Тиранската платформа и државниот удар е смислена провокација од СДСМ за македонскиот народ за нелегално преземање на власта. Две и пол годишната криза, изборот на Талат Џафери за собраниски спикер, спроведувањето на Тиранската платформа, и на крај државниот удар што се случи во 18 часот кога народот беше пред собранието е смислена провокација од СДСМ за македонскиот народ. Тоа според експертите е организирано сценарио за нелегално преземање на власта. Се започна откако Заев почна со незаконско стекнати прислушувани материјали, а финалната пресметка ја испровоцира со интонирање на албанската химна во македонското Собрание. Неколку денови по собранискиот циркус, се огласи и професорот Љубомир Фрчкоски, кој за Алџезерира изјави дека ваквата ситуација овие денови ќе одела со засилено темпо, и дека и на сила ќе имало промена на Власта. Скандалот е од невидени размери поради фактот што - прво интонирање странски химни во државни институции е кривично ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Зоврива револтот по грозоморното убиство на Алил Бекир, кој беше убиен и запален од полицаецот Енвер Тоска, пред една недела во прилепското село Беловодица, ...
сите 163 | | | веќе видена

Apple неодамна ја претстави најновата генерација на паметни телефони, а додека за самите телефони ретко кој има било каква замерка, една друга работа на ...
сите 46 | | | веќе видена

Најдобриот македонски ракометен состав Вардар доби ново засилување и тоа во стручниот штаб во името на Билјана Црвенковска. Поранешната македонска ...
сите 172 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 11 | | | веќе видена

Дафина Стојановска, Зоран Илиоски, Димитар Стевананџија, Ане Лашкоска, Никола Мицевски и Васил Пишев се дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои јавно кажаа дека ...
сите 83 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

„Донесовме одлука секој граѓанин да постапи според сопствено убедување“, истакна Мицкоски. Оваа препорака не само што ја збуни јавноста, туку очигледно создаде ...
сите 55 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 17 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пред Собранието мирно, во Собранието сеуште има демонстранти додека специјалци евакуираат пратеници и новинари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: