Негативнипт рекорд на Нирнберг влезе во историјата на Бундеслигата

2 копии

По 17 кола, или точно половина од фудбалското првенство на Германија, екипата на Нирнберг нема ниту една победа. Вакво нешто никогаш не се случило уште од постоењето на Бундеслигата во досега одиграните 51 сезона.Можноста да го избегне негативниот рекорд баварскиот клуб имаше во саботата кога пред своите фанови го пречекаШалке, но натпреварот заврши без победник 0-0.И покрај негативните статистика, интересно е тоа дека составот на Нирнберг не е последнопласиран тим на табелата, благодарение на фактот дека 11 пати одиграл нерешено. Со овие 11 бодови тимот од Баварија има исто со Брауншвајг, но сепак има подобра гол-разлика.
| | веќе видена | слични

Германскиот фудбал не памети во својата историја дека имал тим во елитното натпреварување, кое во една полусезона нема да може да победи барем на еден меч. Сезонава, вакво нешто сепак му успеа на Нирнберг, кој по 17-те одиграни кола на контото нема триумф.Вакво нешто се нема случено во 51-годишната историја на германската Бундеслига, па Нирнберг ќе остане запишан како неславен рекордер, клуб што не успеал во полусезона барем еднаш да се израдува.Последна шанса имаше овој клуб во саботата пред своите гледачи против Шалке 04 да стигне до триумф, но наместо победа, како по обичај тимот запиша – реми.Ни помалку, ни повеќе сезонава Нирнберг има дури 11 ремија и е претпоследен. Бодовно израмнет, но со подобра гол-разлика од Брауншвајг.
| | веќе видена | слични
4 копии

Фудбалерите на Нинберг, првиот дел од сезоната во Бундеслигата, го завршија без ниту една победа и со тоа влегоа во историјата на Бундеслигата. Такво нешто не се случило во 51-годишната историја во Бундеслигата, каде во неделата заврши првиот дел од првенството, кое ќе продолжи по паузата од еден месец. Нинберг, во 17-т0 коло, на натпреварот против Шалке имаше можност да го избегне поставувањето на „црниот рекорд“, но натпреварот заврши без победник. Интересно, иако нема ниту една победа, Нинберг, не е последен на табелата. Благодарение на 11-те нерешени резултати, Нинберг има 11 бодови, колку што има и последнопласираниот Анјтрахт Брауншвајнг, кој е последен поради послабата гол разлика.
| | веќе видена | слични
2 копии

Нинберг, во 17.коло, на натпреварот против Шалке имаше можност да го избегне поставувањето на ’црниот рекорд’, но натпреварот заврши без победник. Интересно, иако нема ниту една победа, Нинберг, не е последен на табелата. Благодарение на 11-те нерешени резултати, Нинберг има 11 бодови, колку што има и последнопласираниот Анјтрахт Брауншвајнг, кој е последен поради послабата гол разлика.
| | веќе видена | слични

Останато

Времето денеска ќе биде претежно сончево со слаб до умерен ветер од северозападен правец, информираат од управата за хидрометеоролошки работи. Од таму додаваат ...
сите 238 | | | веќе видена

Претседателот на Венецуела ја испрати војската на границата со Колумбија и порача – знаеме дека ќе има провокации, но ќе ја направиме границата мирна и ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери испрати покани за учество во набљудувањето на изборот за претседател на државата што ...
сите 164 | | | веќе видена

Во домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ одржа Конвенција на која од 9-те кадидати за ...
сите 136 | | | веќе видена

Вчера беше доставено заедничкото писмо до Генералниот секретар на ОН, со кое се информира Антонио Гутереш за датумот на влегување на сила на Конечната ...
сите 172 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Негативнипт рекорд на Нирнберг влезе во историјата на Бундеслигата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: