Честитки од официјална Тирана: Придонесот на албанскиот фактор беше одлучувачки

Официјална Тирана го поздрави усвојувањето на уставните измени изгласани од Собранието, со кои, како што се оценува, се официјализира името Република Северна Македонија. Министерот за Европа и надворешни работи, Дитмир Бушати, на Твитер напиша дека со финалното изгласување на Договорот од Преспа, на земјата и се отвора патот кон членството во ЕУ и во НАТО. Според него, придонесот на албанските политички партии во Македонија уште еднаш се покажал како одлучувачки фактор. Конечното гласање на Преспанскиот договор во Парламентот на Македонија претставува јасна потврда на политичката способност за деблокирање на патот кон НАТО и ЕУ. Придонесот на албанскиот политички фактор повторно се покажа како одлучувачки фактор. Честитки!, напиша Бушати. Албанските медиуми веднаш ја пренесоа веста за изгласувањето на уставните измени, нагласувајќи дека Република Македонија го менува името во Република Северна Македонија.
| | веќе видена | слични
6 копии

Албанскиот премиер Еди Рама и официјално ја презеде функцијата министер за Европа и надворешни работи, откако денеска претседателот на Албанија, Илир Мета ги потпиша уредбите за разрешување на досегашниот шеф на дипломатијта Дитмир Бушати и за назначување на Рама на оваа функција. Во образложението, шефот на државата, информира дека го сторил тоа за да избегне „создавање на институционална криза која би била на штета на позицијата на Република Албанија во меѓународните односи“. – На 14 јануари 2019 година, претседтаелот го доби новиот предлог за назначување на премиерот Еди Рама и за министер за Европа надворешни работи. Именувањето на премиер за министер е посебен случај, што не е предвидено, но ниту забрането со Уставот на Република Албанија. При разгледувањето на овој предлог, претседателот на Републиката, исто така, го имаше предвид и значењето да се избегне каква било можност за создавање на институционална криза која ќе и наштети на положбата на Република Албанија во меѓународните односи, стои меѓу ...
| | веќе видена | слични

Албанскиот претседател Илир Мета денеска го потпиша указот со кој премиерот Еди Рама е назначен и министер за европски интеграции и надворешни работи на Албанија. Во Тирана аналитичарите оценуваат дека со потпишувањето на указот Рама да биде и шеф на албанската диполоматија надмината е политичката криза помеѓу Владата и кабинетот на претседателот на државата. Претседателот на државата Илир Мета претходно одби да потпише указот за предложениот министер за надворешни работи Гент Цакај од страна на премиерот Рама ,за кого рече дека ,, не е дораснат,, да ја врши фунцијата шеф на албанската диполоматија . Цакај кој има двојно албанско и косовско државијанство и има 28 години, сепак во владата останува заменик министер за надворешни работи. Последната промена во владата опфати 5 министри, за кои Собранието на Албанија по потпишаните укази даде зелено светло. КМ
| | веќе видена | слични
6 копии

Откако Рама ги затвори домашните обложувачници, во Албанија обложувањето ќе биде можно само низ обложувачницата на неговиот брат Олси Рама и Државната лотарија на Албанија, пишува „Дневни лист“. Со новиот закон на Владата на албанскиот премиер Еди Рама обложувачниците во Албанија беа затворени на 1 јануари годинава. Со објаснување дека се работи за потег чија цел е грижа за општеството и борба против зависноста и криминалот, клуч на брава е ставен на 4 300 наплатни места, додека без работа останаа неколку илјади вработени. Тавкиот потег го поздравија и одредени политички структури и во Босна и Херцеговина, посебно во Федерацијата БиХ, каде во последните години е активна иницијатива против домашните организатори на игри на среќа, објави „Дневни лист“. Регионални медиуми пишуваат дека премиерот Еди Рама ги затворил обложувачниците во Албанија, не поради грижа за општеството и броба против зависноста и криминалот, туку поради нешто сосема друго. „Дневни лист“ пишува дека обложувачницата „Баст Арена“ е ...
| | веќе видена | слични

Албанскиот парламент ја поддржа реконструкцијата на владата на предлог на премиерот Еди Рама, кој во иднина ќе ја врши и функцијата шеф на дипломатијата. Парламентот го поддржа изборот на девет нови министри, а опозицијата го бојкотираше гласањето. Рама, исто така, ќе биде и министер за надворешни работи, откако албанскиот претседател Илир Мета одби да го потврди назначувањето на кандидатот на Рама, Гент Цакај на таа функција, наведувајќи дека тој не ги исполнува стандардите. Мета, без објаснување, не го прифати ни разрешувањето на доскорешниот шеф на дипломатијата Дитмир Бушати. Рама започна процес на реконструкција на владата кон крајот на декември по студентските протести.
| | веќе видена | слични

Претседателот на Движењето БЕСА, Билал Касами, за време на неговата официјална посета на Тирана, се сретнаа со премиерот на Албанија, Еди Рама. На овој пријателски состанок беше разговарано за актуелната политичка ситуација и улогата на албанската држава која придонесува за мирот и стабилноста во регионот. Тема на дискусија беа и уставните промени во Македонија и а важните процеси што ја чекаат земјата, со членство во НАТО и ЕУ. Касами информираше за неговиот придонес во Движењето Беса како опозициска партија за време на целиот овој процес.
| | веќе видена | слични
7 копии

На вонредната седница албанскиот Парламент со гласовите на владејачкото мнозинство избра нови министри во Владата на премиерот Еди Рама. Пред гласањето седницата ја напуштија пратениците од опозицијата,откако не им беше прифатено барањето да дебатираат околу предлозите. Од денеска Ерјон Браче е нов вицепремиер, Косовката Беса Шахини, министерка за образование, Анила Денај министер за финансии и економија додека Белинда Балуку министер за инфраструктура и енергетика. Бледи Чучи е министер за земјоделство,Елва Маргарити министерка за култура, Едуард Шалси е нов државен министер,додека Елса Спиропали минисерка за однос со парлементот,ресор кој повторно го врати Рама. Ресорот министер за Европа и надворешни работи останува празно,откако претседателот Илир Мета не потпиша уредба оваа функција паралено со премиерската да ја извршува Рама. Претходно Мета не ја потпиша уредбата шеф на дипломатијата да биде Косовецот Гент Цакај. Откако Рама ги соопшти имињата на новите министри,на крајот на минатата година, ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Албанскиот претседател Илир Мета денеска испрати честитка до претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, по повод донесувањето на Законот за употреба на јазиците. Ова е историски и значаен настан за Албанците, големо и важно достигнување кое придонесува за демократијата и гарантирањето на еднакви права за граѓаните на сите националности, кои живеат во Македонија, вели Мета. Како што пренесува албанската државна агенција АТА, ова постигнување, според Мета, е исто така многу важен чекор во спроведувањето на Охридскиот договор. Албанците, отсекогаш биле ориентирани кон евроатлантските вредности, а со овој чекор покажаа восхитувачка зрелост и конструктивен став, додава Мета во честитката, вискоко оценувајќи ја и улогата што лично ја имал и Џафери во ова насока.
| | веќе видена | слични
3 копии

По напуштањето на собранската сала каде владејачкото мнозинство гласаше за новите министри, лидерот на опозициската демократска партја, Љуљзим Баша со остар тон изјави дека „со денешниот чин уништен е парламентот“. -Ова е последователен акт на зграпчување на извршниот систем од страна на Еди Рама. Сега опозицијата ќе изврши целосна мобилизација на опозициските ресурси за соборување на премиерот Рама од власта, -порача Баша. Според Баша земјата се наоѓа во вонредна состојба. -Ја претставуваат неговата лична моќ заедно со олигарсите. Со денешниот чин беше уништено Собранието. За првпат по 28 години демократија опозцијата побара парламентарна дебата за вистината околу назначувањето на куклите и олигарсите на Рама. Опозицијата поднесе барање, ниту еден член од деловникот на законодавниот дом не ја спречува опозицијата да се произнесе, туку само еден претседател на Собрание, киднапиран од психички крадец,кој се обидува да ги зачува кражбите,-обвини Баша. За Баша, Владата,која дошла со гласовите на криминалот, до ...
| | веќе видена | слични

,,Ова е историски и значаен настан за Албанците, големо и важно достигнување кое придонесува за демократијата и гарантирањето на еднакви права за граѓаните на сите националности, кои живеат во Македонија, вели Мета. Како што пренесува албанската државна агенција АТА, ова постигнување, според Мета, е исто така многу важен чекор во спроведувањето на Охридскиот договор. ,,Албанците, отсекогаш биле ориентирани кон евроатлантските вредности, а со овој чекор покажаа восхитувачка зрелост и конструктивен став, додава Мета во честитката, вискоко оценувајќи ја и  улогата што лично ја имал и Џафери во ова насока. 
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 425 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, преку ФБ одговори на нападите од дополнителната заменичка министерка Петровска.- Во однос на денешното интервју за ...
сите 209 | | | веќе видена

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 258 | | | веќе видена

Ако новата методологија се усвои набрзо – март е отворен прозорец за добивање датум вели Себастијан Малијар од Јacque Delores институтот во париз за тв 24. ...
сите 309 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 88 | | | веќе видена

Реал Мадрид успеа да ја добие пресметката со Севилја со 2-1, но дуелот на „Сантијаго Бернабеу“ го одбележаа спорни моменти од кои најмногу внимание доби ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Честитки од официјална Тирана: Придонесот на албанскиот фактор беше одлучувачки

Од:
До кого (е-маил):
Порака: