Пред доаѓањето на Нимиц: Координација за името во Скопје и во Атина


12 копии

Грчкиот премиер Алексис Ципрас на одделни состаноци ќе ги информира претседателот на државата, раководството на Министерството за надворешни работи, коалициониот партнер во владата и лидерите на политичките партии за последните случувања за прашањето со името. Ципрас утрово одржал средба со неговиот коалициски партнер и министер за одбрана Панос Каменос, а за попладне во 15 часот е закажан мини министерски совет во премиерската палата на кој треба да присуства шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас и неговите заменици, пренесуваат грчките медиуми. Исто така попладнево во 18 и 30 часот Ципрас треба да се сретне со претседателот Прокопис Павлопулос, а во текот на утрешниот ден предвидено е да има одделни средби со лидерите на политичките партии. Кооридинација за преговорите за името утре ќе се одржи и во Скопје кај претседателот Иванов на која ќе учестуваат премиерот Заев, шефот на дипломатијата Димитров и лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, Христијан Мицкоски и Али Ахмети.
| | веќе видена | слични
3 копии

Мислам дека прашањето за идентитетот е многу важна тема за вашиот северниот сосед, а преговорите се водат за името на државата, вели медијаторот Метју Нимиц, во интервју за Euronews на грчки јазик. - Прашањата за кои што се преговара се поврзани со името на државата. Името на државата, решавањето на ова прашање за името на државата, не треба да влијае на идентитетот на граѓаните. Јас верувам дека е можно решение кое ќе биде задоволително и за двете земји, вели Нимиц во интервјуто. Во однос на написите во медиумите за ГорнаМакедонија и НоваМакедонија како прифатливи решенија за Атина и Скопје соодветно, медијаторот, како што јавува дописникот на МИА од Атина, вели дека и тој ги прочитал овие текстови и коментари, но објаснува дека разговорите сѐ уште се водат за прашањето за одредницата. - Раководствата сѐ уште дискутираат за прашањето за одредницата и која би била најдобра. Вистина е дека во мојот предлог постојат пет опции. Исто така реков дека овие пет предлози не исклучуваат можност другите страни да ...
| | веќе видена | слични

По посетата на земјава на посредникот во преговорите за спорот со Грција, Метју Нимиц, останаа да висат низа нејаснотии во домашната јавност, меѓу кои дел од нив впрочем лансира и самиот посредник во процесот на ОН во својата изјава и со своите ставови изнесени на прес-конференцијата со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров. Па, така, во неговата изјава во Скопје тој тврди дека во Атина не чул досега да станало збор за порекнување на македонскиот идентитет во преговорите (?!). Тој имплицира дека токму ние сме се заплеткале со идентитетските прашања и ние сме го отвориле прашањето за „идентитетот на народот тука“, апстрахирајќи го целосно македонскиот супстрат како посебен народ што живее не само во рамките на Република Македонија туку и надвор од нив! Со тешки дипломатски гафови во својата изјава тој отвори еден нов аспект во преговорите, кој преку оваа неконзистентност на ставовите, фрла матна слика на и така нетранспарентниот преговарачки процес, кој, впрочем, се сведува единствено на ...
| | веќе видена | слични

Спорот за името меѓу Грција и Република Македонија веројатно ќе биде наскоро решен, констатира денеска Еуроњус, пренесувајќи интервју водено со посредникот на ОН во спорот, Метју Нимиц, снимено во Атина, објавува Дојче веле . Во интервјуто Нимиц, одговарајќи на прашањата на новинарката Николета Критику, вели: „Мислам дека прашањето на идентитетот за вашиот сосед на север е многу важно и решението не смее да го промени или повреди начинот на којшто тие се разбираат себеси. Секоја нација има идентитетско чувство и за секого би било тешко да прифати повредување на тоа чувство. Мислам дека е можно да се најде решение кое ќе ги задоволи двете страни“. Нимиц натаму во разговорот уште додава: „Во мојот предлог се предвидени пет можности. Ставив јасно до знаење дека не мора да се остане само на тие пет можности и дека страните може да дадат и други предлози. Значи, во никој случај не сакав да ги спречам страните да размислуваат и за други можности.“ Во текстот на Еуроњус, чиј дел е и видеото со интервјуто со Нимиц, ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во интервју за „Евроњуз“, специјалниот претставник на Обединетите нации во спорот за името, Метју Нимиц, изјави дека не е јасно какви ќе бидат условите за решавање на спорот во Македонија и Грција во иднина, пренесуваaт грчките медиуми. „Не мислам дека времето тече во наша полза. Ситуацијата се менува, владите се менуваат. Не знаеме што ќе се случува во Грција за две години. Не знаеме ниту што ќе биде со Владата во Скопје. Може да се случат настани што ќе ја отежнат ситуацијата и ќе направат во иднина уште потешко да се пронајде решение“, вели Нимиц во интервјуто говорејќи кое би било најлошото сценарио доколку дојде до одолговлекување на преговорите. Тој истакна дека преговорите помеѓу двете земји се концентрирани на името на Македонија, а не на прашањето за идентитетот на македонскиот народ и изрази надеж дека е возможно да се пронајде решение што ќе ги задоволи и двете страни. Нимиц е категоричен дека во Македонија и Грција постои добра волја за постигнување согласност за некои важни аспекти на спорот.
| | веќе видена | слични

Медијаторот Метју Нимиц гледа можност за решение на спорот за името меѓу Македонија и Грција кое нема да го загрози чуството на идентитет кај ниту една страна со избор на географска одредница. По разговорите во Грција и Македонија, Метју Нимиц во интервју со Николета Критику, кое беше пренесено на вестите на Еуроњус на италијански јазик , рече : "Прашањето за идентитетот на северниот сосед е многу важно. Двете држави би можеле да прифатат решение што не навлегува или го нарушува нивниот идентитет. Секој народ си има свое чувство на идентитет и секоја промена е тешко да се прифати. Но, мислам дека е можно да се најде прифатливо решение за двете земји", вели Нимиц. Тој објасни дека предложената рамка за преговорите со 5 предлози за решение за името не е финална и дека двете страни може да дадат и свои други предлози или идеи. Грчките медиуми , како Прототема и други , го пренесуваат интервјуто на Нимиц под наслов ,,Времето не е на наша страна” . Во воведниот дел на написите во грчките медиуми се ...
| | веќе видена | слични

Преговорите меѓу Атина и Скопје  напредуваат  вели   специјалниот претставник на ОН Метју Нимиц. По разговорите во Грција и  Македонија, Метју Нимиц  во интервју со Николета Критику , кое беше пренесено на вестите на Еуроњус на италијански јазик , рече : "Прашањето за идентитетот на северниот сосед е многу важно. Двете држави би можеле да прифатат  решение што не навлегува или го нарушува нивниот идентитет. Секој народ си има свое чувство на идентитет и секоја промена е тешко да се прифати. Но, мислам дека  е можно да се најде прифатливо решение за двете земји. " "Во мојот предлог јас предложив  пет решенија. Реков дека тоа не се ексклузивни предлози, и двете страни може да имаат и други, за да се стават  на маса и други идеи." Грчките медиуми , како Прототема и други , го пренесуваат интервјуто на Нимиц под наслов ,,Времето не е на наша страна” . Во воведниот дел на написите во грчките медиуми  се потенцира најлошото сценарио од преговорите . „Не мислам дека времето тече во наша полза. Ситуацијата се ...
| | веќе видена | слични

Медијаторот Метју Нимиц во интервју за Euronews вели дека може да се разгфовара за име со географска одредница , но без да се задира во идентитетот . Преговорите меѓу Атина и Скопје напредуваат вели специјалниот претставник на ОН Метју Нимиц. По разговорите во Грција и Македонија, Метју Нимиц во интервју со Николета Критику , кое беше пренесено на вестите на Еуроњус на италијански јазик , рече : "Прашањето за идентитетот на северниот сосед е многу важно. Двете држави би можеле да прифатат решение што не навлегува или го нарушува нивниот идентитет. Секој народ си има свое чувство на идентитет и секоја промена е тешко да се прифати. Но, мислам дека е можно да се најде прифатливо решение за двете земји. " "Во мојот предлог јас предложив пет решенија. Реков дека тоа не се ексклузивни предлози, и двете страни може да имаат и други, за да се стават на маса и други идеи." Грчките медиуми , како Прототема и други , го пренесуваат интервјуто на Нимиц под наслов ,,Времето не е на наша страна” . Во воведниот ...
| | веќе видена | слични

„Сите нации имаат своја перцепција за нивниот идентитет и за некој е тешко е да го прифати тоа… Проблемите што се преговараат (со Скопје) имаат врска со името, а решението за ова прашање не смее да влијае на идентитетот на граѓаните“ Ова меѓу другото го изјави Метју Нимиц во интервју за „Еуроњуз“ од кое делови пренесуваат грчки медиуми. Еуроњуз потсетува дека министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Димитров, вчера рече дека „нема да има решение за името ако има потреба од преговори за промена во националноста, јазикот и идентитетот“. Како што пренесува „Ефимирида“ медијаторот пак повтори дека постојат можности за решавање на спорот кој се провлекува веќе 25 години но и дека „Времето не е на наша страна. Ситуациите се менуваат, владите се менуваат, ние не сме знаеме каква ќе биде владата во Грција по две години. Не каква влада ќе има во Скопје. Не ја знаеме ситуацијата во регионот. Може да се случат настани кои ќе ја отежнат ситуацијата, во иднина ќе биде уште покомплицирано да најдеме решение. ...
| | веќе видена | слични

Најавите дека во временска рамка од 6 месеци ќе биде окончан спорот за името се премногу оптимистички за двете преговарачки страни, коментираат познавачите. Најавите дека во временска рамка од 6 месеци ќе биде окончан спорот за името се премногу оптимистички за двете преговарачки страни, коментираат познавачите. Последните сигнали на македонската Влада дека сега немало да дозволат да преговараат за идентитетот на Македонците, за професорот Жидас Даскаловски значи дека тие веќе се откажале од битката за уставното име на Македонија. Убедувањата на медијаторот дека нашиот идентитет бил безбеден според експертската јавност даваат друга слика - дека ако биде прифатено компромисно решение, во ОН покрај променето име, ќе повлече и менување на јазикот што значи и променет идентитет. Не разумно е да се направи комбинација со името и јазикот - во никој случај неможе да биде променето само името, а јазикот да остане Македонски, вели Даскаловски. Покажувањето на добра волја не значи отстапки само од македонската ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Уште едно чудо го обележало настанот со Нотр Дам, катедралата која настрадала во катастрофалниот пожар.Пчелите, околу 180.000, кои живееле во кошници на кровот ...
сите 805 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 231 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Вмро-Дпмне и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова гостуваше во емисијата Еден на Еден и ги покажа своите танцувачки ...
сите 203 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 106 | | | веќе видена

Вечерва ТВ21 ја организираше последната претседателска дебата помеѓу кандидатите кои во недела ќе се борат за функцијата претседател на државата. Кандидатот на ...
сите 140 | | | веќе видена

Француската полиција за време на денешните протести на „жолтите елеци“ користеше сина течност од водените топови, најверојатно за да ги обележи демонстрантите, ...
сите 879 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пред доаѓањето на Нимиц: Координација за името во Скопје и во Атина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: