Начевски и Николов ќе судат на полуфиналето Веспрем – ПСЖ


Македонската судиска двојка Ѓорѓи Начевски и Славе Николов е одредена да го суди полуфиналето во ракометната Лига на шампиони меѓу Веспрем и ПСЖ што се игра на 3.јуни во Келн. Во второто полуфинале во кое игра македонскиот шампион Вардар против Барселона судии ќе бидат Вацлав Хорачек и Јиржи Новотни од Чешка. Во недела на 4. јуни „малото финале“ ќе го судат Матија Губица и Борис Милошевиќ од Хрватска, додека за финалето се делегирани германските судии Ларс Гепел и Маркус Хелбиг.
| | веќе видена | слични

Вардар ја обезбеди шампионската титула, но сака да продолжи во победнички ритам до крајот на сезоната, најавува репрезентгативецот Бобан Николов. „Црвено-црните“ в недела ги очекува градското дерби со Работнички, а Николов посакува триумф на својот тим. „И покрај тоа што ја имаме обезбедено титулата и првото место, сепак, посакуваме што повеќе победи во оваа сезона, и во финишот на оваа сезона одиме победнички се до крајот на шампионатот. Во градското дерби сакаме да бидеме победници, и затоа ќе одиме на трите бода. Немам ништо против кога повторно би бил јас стрелец, но најважно ќе биде да победи Вардар. Треба сите да дадеме максимум за да дојдеме до посакуваниот резултат“, изјави Николов за официјалниот сајт на клубот.
| | веќе видена | слични

Вардар веќе ја освои титулата, трета по ред и вкупно единаесетта во клупската историја, но нема да калкулира до крајот на првенството. „Не интересираат само победи, а веќе в недела секако дека сакаме да ги освоиме бодовите против Работнички", вели Бобан Николов. Вардар е недостижен на 4 кола до крајот и веќе може полека да се подготвува за настап во квалификациите за Лигата на шампионите. „И покрај тоа што ја имаме обезбедено титулата и првото место, сепак, посакуваме што повеќе победи во оваа сезона. Одиме победнички се до крајот на шампионатот. Во градското дерби сакаме да бидеме победници, и затоа ќе одиме на трите бода. Треба сите да дадеме максимум за да дојдеме до посакуваниот резултат", вели Николов. Тој постигна два гола против Работнички, сезонава, и вели дека ќе се обиде и по третпат да биде стрелец. „Немам ништо против кога повторно би бил јас стрелец, но најважно ќе биде да победи Вардар. Потоа ни останува само да ја завршиме оваа сезона, да го кренеме шампионскиот пехар, малку да одмориме, а ...
| | веќе видена | слични

Фајнал форот во европската ракометна Лига на шампионите нема да помине без судии од Македонија, иако имаме претставник меѓу најдобрите четири. Македонците Ѓорги Начевски и Славе Николов, ќе им судат на Веспрем и Париз Сен Жермен. На Вардар против Кирил Лазаров и Борко Ристовски и нивната Барселона ќе им судат чешкото дуо Вацлав Хорачек и Јири Новотни. Распоред на фајнал форот во Келн сабота, 06.03.2017 во 15:15 часот. – полуфинале 1 Телеком Веспрем (Унгарија) – Париз Сен Жермен (Франција) Судии – Славе Николов и Ѓорги Начевски (МКД) сабота, 06.03.2017 во 18:00 часот. – полуфинале 2 ВАРДАР (МАКЕДОНИЈА) – Барселона Ласа (Шпанија) Судии – Вацлав Хорачек и Јири Новотни (Чешка) Во недела, 06.04.2017 во 15:15 часот. 3/4 место: / Судии – Матија Губица и Борис Милошевиќ (Хрватска) Во недела, 06.04.2017 во 18:00 часот. Финале: Судии – Ларс Геипел и Маркус Хелбиг (Германија)
| | веќе видена | слични

На три седмици од фајнл-фор турнирот во Келн, Европската ракометна федерација ги делегираше судиите за полуфиналните и финалните средби. Така, на дуелот меѓу Вардар и Барселона, главни делители на правдата ќе бидат Вацлав Хорачек и Јиржи Новотни. Интересно е што овој чешки судиски пар, пред четири години ја делеше правдата меѓу овие две екипи и тоа во Скопје. Мечот во СЦ „Борис Трајковски" заврши 29:29. Но, за сите тие што имаат подобро сеќавање, овој судиски пар го навлече гнавот кон себе со неколку судиски одлуки. Оваа сезона, пак, Новотни и Хорачек му судеа на Вардар во Скопје против Рајн Некар Левен, каде што загубивме со 26:29. А интересно е што со истиот резултат, Македонија беше поразена од Хрватска на Светското првенство во Катар, 2015 година. Кога овие судии од Чешка, нашите тимови примаат точно 29 голови, а за да се мине моќната Барселона во полфиналето во Келн, Вардар ќе треба да ја одигра најдобрата одбрана сезонава.
| | веќе видена | слични

На три седмици пред Ф4 турнирот во машката лига на шампионите, Европската ракометна федерација (ЕХФ) ги одреди официјалните лица за натпреварите во Келн. На првиот полуфинален дуел меѓу ПСЖ и Веспрем правдата ќе ја делат македонските судии Славе Николови и Ѓорѓи Начевски додека на мечот Вардар и Барселона закажан за 3 јуни од 18 часот се делегирани Чесите Вацлав Хорачек и Јиржи Новотни. Делегати се Марко Треспиди и Мирослав Баум. Сабота, 3 јуни 2017 Веспрем – ПСЖ (15,15 часот) судии: Славе Николов – Ѓорѓи Начевски (Македонија) Вардар – Барселона (18 часот) судии: Вацлав Хорачек – Јиржи Новотни (Чешка) Недела, 4 јуни 2017 меч за 3 место (15,15 часот) судии: Матија Губица – Борис Милошевиќ (Хрватска) финале (18 часот) судии: Ларс Геипел – Маркус Хелбиг (Германија)
| | веќе видена | слични

Европската ракометна федерација (ЕХФ) ги одреди официјалните лица за натпреварите во Келн. На полуфиналниот дуел меѓу Вардар и Барселона закажан за 3 јуни од 18 часот се делегирани Чесите Вацлав Хорачек и Јиржи Новотни. Делегати се Марко Треспиди и Мирослав Баум. Инаку оваа судиска двојка ја делеше правдата меѓу Вардар и Рајн Некар во Скопје. Македонскиот шампион беше поразен домашен терен со 26-29 во групната фаза во ЛШ. Првата полуфинална двојка ќе ја судат македонските арбитри, Славе Николов и Ѓорѓи Начевски. До стартот на Ф4 турнирот во машката лига на шампионите остануваат уште три седници. Сабота, 3 јуни 2017 Веспрем - ПСЖ (15,15 часот) Судии: Славе Николов - Ѓорѓи Начевски Вардар - Барселона (18 часот) Судии: Вацлав Хорачек - Јиржи Новотни Недела, 4 јуни 2017 Mеч за 3 место (15,15 часот) Судии: Матија Губица - Борис Милошевиќ Финале (18 часот) Судии: Ларс Геипел - Маркус Хелбиг
| | веќе видена | слични

Вацлав Хорачек и Јиржи Новотни ќе бидат главните судии на полуфиналниот меч меѓу Вардар и Барселона. Чешката судиска двојка ја доби честа да го суди вториот полуфинален натпревар на фајнл-фор турнирот во Келн кој се игра од 18:00 часот. Интересно е што претходно, на мечот меѓу ПСЖ и Веспрем, главни делители на правдата ќе биде нашата најдобра судиска двојка Ѓорѓи Начевски и Славе Николов. Неделното финале, во кое се надеваме дека ќе ги гледаме „црвено-црните" ќе биде судено од Германците Геипел-Хелбиг. Сабота, 3 јуни 2017 Веспрем - ПСЖ (15:15 часот) судии: Славе Николов - Ѓорѓи Начевски Вардар - Барселона (18 часот) судии: Вацлав Хорачек - Јиржи Новотни Недела, 4 јуни 2017 меч за 3 место (15:15 часот) судии: Матија Губица - Борис Милошевиќ финале (18 часот) судии: Ларс Геипел - Маркус Хелбиг
| | веќе видена | слични
3 копии

Европската ракометна федерација (ЕХФ) ги делегираше судиските двојки кои ќе судат на завршниот турнир во Лигата на шампионите. На завршниот турнир ќе учествува македонскиот шампион Вардар, а дел од четирите судиски двојки се Славе Николов и Ѓорѓи Начевски. Една од најдобрите судиски двојки во ракометот, Николов и Начевски, на завршниот турнир во Лигата на шампионите ќе го судат првото полуфинале во кое ќе играат ПСЖ и Веспрем. Овој натпревар се игра на 3 јуни од 15:15 часот. Актери во второто полуфинале (3 јуни, 18 часот) ќе бидат ракометарите на Вардар. Нивниот дуел со Барселона ќе го судат Чесите Вацлав Хорачек и Јири Новотни. Хрватската двојка Матија Губица и Борис Матошевиќ на 4 јуни ќе го судат натпреварот за третото место, додека правдата во финалето, кое се игра истиот ден од 18 часот, ќе ја делат Германците Ларс Гејпел и Маркус Хелбиг.
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 158 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 113 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 174 | | | веќе видена

Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 90 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Начевски и Николов ќе судат на полуфиналето Веспрем – ПСЖ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: