Христијан Мицкоски: За ВМРО-ДПМНЕ не постои таков Закон за двојазичност


ВМРО-ДПМНЕ не може да поддржи ниту ќе поддржи во иднина постоење на таков закон за двојазичност. Таков закон за ВМРО-ДПМНЕ не постои, истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување на емисијата „Ја сакам Македонија“ на Сител Телевизија. – Имаше обид за носење на закон за двојазичност кој што заврши неуспешно, односно имаше собраниско фијаско каде што претседателот на Собрание се обиде грубо кршејќи ги законите, односно Деловникот за работа на Собранието да претстави пред македонската јавност дека донел закон за двојазичност, потенцираше Мицкоски. Прашан дали доколку ВМРО-ДПМНЕ дојде на власт, ќе го укине законот за двојазичност, Мицкоски потенцираше дека кога ВМРО-ДПМНЕ ќе формира нова влада, не може да укинува ниту да одобрува закони кои што не се донесени затоа што во моментот има закон кој што не е донесен. На прашањето зошто се уште нема протести за најавената промена за името и за двојазичноста Мицкоски истакна дека ВМРО-ДПМНЕ кон крајот на месец мај или почеток на јуни ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Денеска 11.05.2018 година, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, оствари средба со претставници на Пан Европската Унија, која е најстара организација, чија цел е обединување на Европа. Николоски ги афирмираше ставовите на ВМРО-ДПМНЕ, дека како партија останува силно посветена на европскиот пат. На средбата беше посочено дека власта освен декларативната европска заложба, во пракса ништо не прави за придвижување на државата кон ЕУ, како и дека без помошта на ВМРО-ДПМНЕ за реформските закони немаше да биде вратена безусловната препорака на ЕК за Република Македонија. Европските претставници беа запознаени и со политичкиот прогон кој го спроведува власта врз политичките неистомисленици. Николоски посочи дека СЈО и ОЈО се користат како алатка за политички прогон и дека се води политички мотивираната хајка врз повеќе од 200 членови на ВМРО-ДПМНЕ. Николоски посочи дека судството е заробено од страна на власта. Додека процесите против Зоран Заев се влечат по неколку месеци без да има рочиште, против ...
| | веќе видена | слични

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски оствари средба со претставници на Паневропската унија, најстара организација, чија цел е обединување на Европа. „Николоски ги афирмираше ставовите на ВМРО-ДПМНЕ, дека како партија останува силно посветена на европскиот пат. На средбата беше посочено дека власта освен декларативната европска заложба, во пракса ништо не прави за придвижување на државата кон ЕУ, како и дека без помошта на ВМРО-ДПМНЕ за реформските закони немаше да биде вратена безусловната препорака на ЕК за Република Македонија“ , соопшти партијата. Тој ги запознал европските претставници и со политичкиот прогон кој го спроведува власта врз политичките неистомисленици. Николоски посочил дека СЈО и ОЈО се користат како алатка за политички прогон и дека се води политички мотивираната хајка врз повеќе од 200 членови на ВМРО-ДПМНЕ. „Судството е заробено од страна на власта. Додека процесите против Зоран Заев се влечат по неколку месеци без да има рочиште, против луѓе од ВМРО-ДПМНЕ се водат брзи ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски синоќа оствари таботна вечера со поранешниот претседател на Република Хрватска, Стјепан Месиќ. -Разговаравме за предизвиците во регионот и потенцијалите за нивно надминување. Искуството е секогаш добредојдено во политиката. Македонија и нејзините граѓани заслужуваат подобро и повеќе. Нашата држава е нашиот дом, а мојот дом е мојот живот, напиша Мицкоски на својот Фејсбук профил. Заедно со Мицкоски беше и Златко Перински, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на конференцијата организирана од институтот „Ифимес“ во Љубљана истакна дека на економски план Македонија во последната година забележува доста негативни резултати. -Не е остварен очекуваниот економски раст, нема план за инвестиции во нови капитални инфраструктурни проекти, ниту пак нови странски инвестиции, нема отворања на нови работни места, платите не се зголемуваат, незадоволни се сите категории на граѓани. Истовремено, за 3 месеци Владата ги задолжи граѓаните на Македонија за нови 300 милиони евра, јавниот долг за прв пат ја урна психолошката граница од 5 милјарди евра, а државниот долг е веќе над 4 милијарди евра, рече Мицкоски. Потсети дека за време на најголемата финансиска и еконмска криза, ВМРО-ДПМНЕ успешно привлече над 2 и пол милијарди странски инвестции, отвори над 170.000 нови работни места и ја намали невработеност од рекодно високите 38 отсто во 2006. на 22 проценти во 2017. година. -Искрено се плашам доколку Владата на СДСМ ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски оствари работна вечера со поранешниот претседател на Република Хрватска, Стјепан Месиќ. На работната вечера со поранешниот Претседател на Република Хрватска, Стјепан Месиќ разговаравме за предизвиците во регионот и потенцијалите за нивно надминување. Искуството е секогаш добредојдено во политиката. Македонија и нејзините граѓани заслужуваат подобро и повеќе. Нашата држава е нашиот дом, а мојот дом е мојот живот, напиша Мицкоски на својот Фејсбук профил.
| | веќе видена | слични

Тим од ВМРО-ДПМНЕ, во состав од потпретседателите Александар Николоски и Владо Мисајловски и генералниот секретар Игор Јанушев, денеска оствари средба со државниот секретар за европски прашања во министерството за надворешни работи на СР Германија, Михаил Рот и германскиот амбасадор во земјава Томас Герберих. Од партијата информираат дека нивните претставници посочиле дека ВМРО-ДПМНЕ останува цврсто на својата евроатлантска определба и дека партијата е силно посветена на процесот за придвижување кон ЕУ и НАТО, што е докажано и со вклученоста на ВМРО-ДПМНЕ во квалитативното подобрување на реформските закони, кои беа предуслов за враќањето на безусловната препорака на Европската Комисија за почеток на преговори со ЕУ. -Од страна на ВМРО-ДПМНЕ беше посочено и слабиот капацитет на власта за реформи, кои до пред вклучувањето на ВМРО-ДПМНЕ во реформскиот процес се одвивале бавно. Но и несериозноста на власта во водењето на државата и поставување на луѓе кои претставуваат безбедносен ризик за САД и се на ...
| | веќе видена | слични

Веќе подолг период Република Македонија е страната која ги дава сите остапки, а ништо не добила за возврат. Било какво решение мора да има дигнитет, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, говорејќи на меѓународна конференција во Љубљана посветена на евроатланските интеграции и политичката стабилност во Југоисточна Европа.
| | веќе видена | слични

Процесот нa Евро-Атланска интеграција е главната движечка сила за просперитет во нашиот регион, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Вели дека тој е мотивација за стабилизацијата и оддржливиот развој на земјите од регионот, како и ефикасна алатка за соочување со предизвиците за безбедност и стабилност преку дијалог. „Јас искрено верувам во значењето на регионалните партнерства и регионалната соработка како рамка која би дала придонес кон напредокот на безбедноста и стабилноста, која би им овозможила на земјите да ја градат својата заедничка иднина. Земјите од Западниот Балкан мора да постапуваат заедно, независно од тоа што секоја ќе биде интегрирана зависно од мерит. Тие мора да го споделуваат гледиштето дека подобрување на веќе силната регионална соработка е приоритет. Во таа смисла, на НАТО и ЕУ им треба регионот исто колку што на регионот му требаат на НАТО и ЕУ. Безбедноста и стабилноста не почнува и запира во рамките на границите на една земја“- истакна Мицкоски. За билатералното прашање ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Денеска, потпретседателите Александар Николоски и Владо Мисајловски и генералниот секретар Игор Јанушев од ВМРО-ДПМНЕ, остварија средба со државниот секретар за европски прашања во министерството за надворешни работи на СР Германија, Михаил Рот и германскиот амбасадор во земјава Томас Герберих. Претставниците на ВМРО-ДПМНЕ посочија дека партијата останува цврсто на својата евроатлантска определба и дека партијата е силно посветена на процесот за придвижување кон ЕУ и НАТО, што е докажано и со вклученоста на ВМРО-ДПМНЕ во квалитативното подобрување на реформските закони, кои беа предуслов за враќањето на безусловната препорака на Европската Комисија за почеток на преговори со ЕУ. Од страна на ВМРО-ДПМНЕ беше посочено и слабиот капацитет на власта за реформи, кои до пред вклучувањето на ВМРО-ДПМНЕ во реформскиот процес се одвивале бавно. Но и несериозноста на власта во водењето на државата и поставување на луѓе кои претставуваат безбедносен ризик за САД и се на црната листа за влез, на советничка позиција во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ВМРО-ДПМНЕ партијата заштитник на криминалот се уште молчи и не кажува кога нивните пратеници кои се обвинети во судски процеси ќе покажат морална одговорност ...
сите 338 | | | веќе видена

По големиот евровизиски успех, Тамара Тодевска замина на заслужен одмор. Пејачката на социјалните мрежи сподели неколку фотографии од плажа. По повеќе од две ...
сите 110 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Христијан Мицкоски: За ВМРО-ДПМНЕ не постои таков Закон за двојазичност

Од:
До кого (е-маил):
Порака: