Средба на министерот за надворешни работи Никола Димитров со високи претставници од Фондацијата Конрад Аденауер

2 копии

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Димитров оствари средба со делегација на високи претставници од Фондацијата Конрад Аденауер, која престојува во Скопје во периодот од 28 до 31 мај 2018 година, како организатор на Регионалната конференција за Југоисточна Европа/Западен Балкан „Balkan Calling Europe”. Дискусиите на средбата беа фокусирани на интеграцијата на Западен Балкан во Заедничката надворешна и безбедносна политика (ЗНБП) на ЕУ и учеството на Македонија во оваа област. Министерот Димитров ја истакна важноста на интеграцијата и придонесот на Балканот во ЗНБП на ЕУ, како клучно прашање во заедничката борба против денешните безбедносни закани и поддршката на позициите на Унијата во нејзината надворешна политика. Исто така, ги информира присутните за активното учество на Македонија во оваа област, пред се со придружувањето на нашата земја кон декларациите на ЕУ во однос на различни меѓународни прашања, како и со учеството во мисиите предводени од ЕУ во рамките на нејзината ...
| | веќе видена | слични

Државниот секретар во Министерството за одбрана, Драган Николиќ денеска се обрати на Регионалната школа за безбедност насловена „Идентитет, миграција и новата безбедносна агенда на Европската Унија“, која се одржува во Охрид.Николиќ пред присутните професори и студенти од Македонија, Грција, Бугарија и Србија, како и претставници на невладините организации истакна дека „патот на Република Македонија кон европските и евроатлантските интеграции е трнлив и исполнет со бројни безбедносни и политички предизвици“. Тој го спомена фактот дека Македонија во далечната 2005 година доби статус земја-кандидат за членство во ЕУ, но десет години подоцна Европската комисија не дефинира како „заробена држава во ек на политичка и етничка криза“.„Бевме држава во тешка изолација и длабоки социјални проблеми. Меѓутоа, упорно се боревме да ја ослободиме нашата држава…Денеска Фридом Хаус нè нарекува светла точка на Балканот и треба да сме горди на тоа. Тоа е голем успех земајќи ја предвид стартната позиција пред нешто повеќе од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Охрид, 6. јуни 2018 (ИНПРЕС) – Денес во Охрид ќе започне повеќе дневната Регионална летна школа за безбедност на тема „Идентитет, миграција и новата безбедносна агаенда на Европската унија“. Летната школа е во организација на Факултетот за безбедност Скопје, Фондацијата „Конрад Аденауер”, Вилфред Мартенс центарот за европски студии и Центарот за истражување и креирање политики на која професори и студенти ќе партиципираат од Република Македонија, Република Грција, Република Бугарија и Република Србија. – Во рамки на школата покрај теориски-практичниот дел има и показна симулативна вежба за прифат на мигранти кои ja организираат Црвениот крст на Република Македонија и МВР. Регионалната школа за безбедност ќе понуди предлози за размена, соработка и зајакнување на довербата меѓу професорите, студентите и практичарите од земјите од регионот опфатени со миграциската криза: Македонија, Грција и Бугарија, воедно ќе се испитаат тесните грла за соработка, координација и спроведување на безбедносна политика и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Охрид денеска ќе биде отворена Регионална летна школа за безбедност на тема „Идентитет, миграција и новата безбедносна агенда на Европската унија“, во организација на Факултетот за безбедност Скопје, Фондацијата „Конрад Аденауер”, Вилфред Мартенс центарот за европски студии и Центарот за истражување и креирање политики, на која ќе учествуваат професори и студенти од Македонија, Грција, Бугарија и Србија. Повеќедневната школа покрај теориско-практичниот дел ќе има и показна симулативна вежба за прифат на мигранти што ја организираат Црвениот крст на Република Македонија и МВР. Регионалната школа за безбедност ќе понуди предлози за размена, соработка и зајакнување на довербата меѓу професорите, студентите и практичарите од Македонија, Грција и Бугарија, земји од регионот опфатени со миграциската криза. Воедно ќе се испитаат тесните грла за соработка, координација и спроведување на безбедносна политика и стратешките насоки за миграцијата, како и безбедносната политика на Европската унија и политиката за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Евентуалниот договор за надминување на децениските спорови, како што е грчко-македонскиот за името, се смета дека може да биде само чекор кон помирување меѓу двете страни, а како клучно се посочува градењето доверба меѓу луѓето во двете општества. Според укажувањата на академската и стручната јавност, модел за посакуваното помирување во овој и слични спорови може да биде Елисејскиот договор, склучен меѓу Франција и Германија во 1963 година, од страна на претседателот на Петата Република, Шарл Де Гол, и германскиот канцелар Конрад Аденауер, што означи историски пресврт во односите меѓу двете земји и почеток кон нова заедничка европска иднина. Во исчекување на конечното решение за името разговаравме со амбасадорите на Франција и Германија, Кристиан Тимоние и Томас Норберт Герберих. МИА вчера го објави германскиот поглед на договорот од 1963 година, преку ставовите на амбасадорот Герберих. Разјаснување на сликата за суштинските придобивки од Елисејскиот договор и насоките што тој може да им ги понуди на ...
| | веќе видена | слични

Елисејскиот договор го овозможи развивањето на пријателството меѓу Французите и Германците и останува политичката, правната и симболичната основа за примерна соработка меѓу нашите држави. Тоа може да се користи како пример и во однос на градење на довербата меѓу други земји, не само за внесување нова динамика во билатералното партнерство, туку за зајакнувањето на добрососедските односи во Балканскиот регион и во целокупниот европски простор, вели германскиот амбасадор Томас Норберт Герберих во денешното интервју за агенцијата МИА. „Македонско-грчките односи во последните месеци се интензивираа на сите нивоа. Имаше низа билатерални проекти, ставовите околу решението за прашањето со името се зближија. Сега треба да се превземат уште поинтензивни напори за изнаоѓање на компромисни линии, што ќе овозможат спогодба. Понатамошното подобрување на македонско-грчките односи може да биде појдовна точка за сите држави во регионот и за целокупното интензивирање на соработката, а притоа ни една земја да не се запостави“, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Интеграцијата на Западен Балкан во Заедничката надворешна и безбедносна политика (ЗНБП) на Европската унија и учеството на Македонија во таа област, биле во фокусот на дискусиите на денешната средба на министерот за надворешни работи Никола Димитров со делегација на претставници на Фондацијата „Конрад Аденауер“, која е во посета на Македонија. Министерството за надворешни работи соопшти дека Димитров ја истакнал важноста на интеграцијата и придонесот на Балканот во ЗНБП на ЕУ, како клучно прашање во заедничката борба против денешните безбедносни закани и поддршката на позициите на Унијата во нејзината надворешна политика. Шефот на македонската дипломатија ги информирал присутните и за активното учество на Македонија во оваа област, пред се, со придружувањето на државава кон декларациите на ЕУ во однос на различни меѓународни прашања, како и со учеството во мисиите предводени од ЕУ во рамки на нејзината Заедничка безбедносна и одбранбена политика (ЗБОП). - Кон декларациите и ставовите на ЕУ не се придружуваме ...
| | веќе видена | слични

Биле во фокусот на дискусиите на денешната средба на министерот за надворешни работи Никола Димитров со делегација на претставници на Фондацијата „Конрад Аденауер“, која е во посета на Македонија. Министерството за надворешни работи соопшти дека Димитров ја истакнал важноста на интеграцијата и придонесот на Балканот во ЗНБП на ЕУ, како клучно прашање во заедничката борба против денешните безбедносни закани и поддршката на позициите на Унијата во нејзината надворешна политика. Шефот на македонската дипломатија ги информирал присутните и за активното учество на Македонија во оваа област, пред се, со придружувањето на државава кон декларациите на ЕУ во однос на различни меѓународни прашања, како и со учеството во мисиите предводени од ЕУ во рамки на нејзината Заедничка безбедносна и одбранбена политика (ЗБОП). - Кон декларациите и ставовите на ЕУ не се придружуваме само затоа што имаме европски аспирации. Пред сè, тоа го правиме затоа што веруваме во европските вредности, во мултилатерализмот и во меѓународниот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 225 | | | веќе видена

* РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во ...
сите 63 | | | веќе видена

Пред пратениците следната недела во Собранието ќе се најде новиот текст на законот за Јавно обвинителство, со кој Специјалното јавно обвинителство ќе се ...
сите 94 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помиpyвање, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помиpyвањето го ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Средба на министерот за надворешни работи Никола Димитров со високи претставници од Фондацијата Конрад Аденауер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: