Џереми Корбин нов лидер на лабуристите - освои повеќе гласови од Тони Блер

Џереми Корбин ја освои трката за нов лидер на Лабуристичката партија на Велика Британија - со неверојатна победа од 59,5% гласови од членовите на партијата, што е повеќе од трката за лидер на Тони Блер во 1994 со освоени 57%, јауваат британските медиуми. Том Вотсон е избран за потпретседател на партијата и се очекува да ја зацврсти моќта на лидерот со преземање на контролата на организација на Лабуристичката партија. Агенциите јавуваат дека во впечатливиот говор Том Вотсон испратил порака до „потсмешливите Ториевци" кои тврдат дека лабуристите нема да победат ниту во 2020 година. - Погледнете го овој народ, чувајте си го грбот, ние ќе победиме, рекол Вотсон. Корбин е радикален левичар, почитувач на делото на Карл Маркс. Неговата политика на окончување на штедењето и поголеми даноци за богатите е блиска до политиката на грчката СИРИЗА и Подемос на Шпанија. Поранешниот премиер и лидер на Лабуристичката партија,Тони Блер, тврди дека социјалистичките идеи на Корбин ќе ги оддалечат умерените гласачи и затоа ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на Шкотската национална партија (СНП) и прв министер на Шкотска, Никола Старџен му понуди меѓупартиска соработка во Парламентот, на новиот лидер на британските лабуристи, левичарот Џереми Корбин.Во честитката до Корбин, таа го повика „заеднички да дејствуваат„ против владата на конзервативецот Дејвид Камерон.Поканата се однесува за спротивставувањето на плановите на владата во Лондон, за обнова на нуклеарниот потенцијал на Велика Британија и за нова генерација „Трајдент“ ракети со нуклеарни боеви глави, кои се стационирани во базата во Шкотска.Владата на СНП и Никола Старџен кои се раководат од левичарски позиции и идеолошки се блиски со ставовите на Корбин, како пратеник од крајно левото крило на Лабуристичката партија, се противат на ваквиот план.Шкотските сепаратисти заговараат денуклеаризација на Британија, како и повлекување на „Трајдент“ од шкотската територија. Во текот на кампањата за отцепување од Британија, СНП највуваше дека доколку стане независна држава, Шкотска ќе бара од Лондон да го ...
| | веќе видена | слични

ЛОНДОН - Откако Чука Умуна стана последниот висок пратеник кој се повлекува од првите редови во парламентот – со што бројот на оставки се зголеми на 10 - обидот на Корбин да состави врвен тим беше помогнат од Енди Бернхам, финалист во изборот за лидер, прифаќајќи ја позицијата министер за внатрешни работи во сенка. Џон Мекдонел, кој беше агент во кампањата на Корбин, е назначен за канцелар во сенка, додека Хилари Бен останува секретар за надворешни работи во сенка. Именувањата значат дека првите четири позиции - лидер и позициите во сенка за канцелар, секретар за внатрешни и за надворешни работи – ги извршуваат мажи. Дијана Џонсон, лабуристичка пратеничка за Хул Норт, го изрази своето разочарување на „Твитер“ дека сите високи позиции во кабинетот во сенка ги добиле мажи. „Тоа е толку многу разочарувачки - старомодна, лабуристичка политика во која доминираат мажи на првите позиции во кабинетот во сенка“, рече таа. Анџела Игл е назначена за секретар за бизнис во сенка, а Сима Малхотра за главен секретар на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Новиот лидер на британските лабуристи, Џереми Kорбин, го соопшти вчера новиот состав на владата во сенка, направен во обид да се одржи единството во најголемата опозициска партија, но веднаш предизвика контроверзии. Најмногу негодување предизвика именувањето на Џон Мекдонел за министер за финансии во лабуристичката влада во сенка, што е втора по значење функција во британската владина администрација, по премиерската. Мекдонел, како и Kорбин, ~ припаѓа на крајната левица на партијата. Тие двајцата се блиски пријатели и идеолошки истомисленици, а Мекдонел беше директор на изборната кампања на новоизбраниот лидер. Самиот Мекдонел повеќепати досега се пријавуваше за изборната трка за лидерската и за некоја од водечките позиции во партијата, но досега не бил дел од ниту една од владите на Тони Блер и на Гордон Браун, како и на владите во сенка на Ед Милибанд и на Блер, кога тој од 1994 до 1997 година, беше лидер на опозицијата. Пратеникот Хилари Бен, кој и досега беше во владата во сенка, а сега остана да биде ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи во британската лабуристичка Влада во сенка, Хилари Бен денеска изјави дека неговата партија е против тоа Велика Британија да ја напушти ЕУ, објаснувајќи дека на планираниот референдум во 2017 година, опозициските лабуристи ќе водат кампања за останување на земјата во Унијата. - Ние како партија, ќе дејствуваме против излегувањето од ЕУ и ќе се бориме за останување на Велика Британија во подобро уредената Унија, рече Бен. Изјавата на овој лабуристички политичар доаѓа веднаш штом тој ја задржа функцијата во Владата во сенка, што ја имаше и досега, откако новиот лидер Џереми Корбин денеска го објави составот на својот Кабинет во опозиција. Категоричното инсистирање на Бен за спротивставување на евроскептиците и антиевропски определените политичари, е различно од дисегашните неопределени и често неразбрани изјави на Корбин, околу ова прашање. Во текот на својата предизборна кампања во лидерската трка, овој политички ветеран и припадник на крајната левица на Лабуристичката партија ...
| | веќе видена | слични

Британските лабуристите ќе водат кампања за останување на Велика Британија во Европската унија во сите околности, изјави новиот портпарол за надворешни прашања на партијата Хилари Бен, цитирана од “Ројтерс”. Во исто време изборот на Џереми Корбин како лидер на опозициската партија ги натера проевропски настроените редови на лабуристите да се загрижени дека тој би можел да се обиде да ги убеди симпатизерите да гласаат за излез од ЕУ на претстојниот референдум. Корбин гласаше против влезот на Велика Британија во Европската заедница на референдумот во 1975 година и не изјавил уникатна позиција, велејќи дека сака да пред сè да види какви реформи е способен да постигне премиерот Дејвид Камерон. Во исто време Бен изјави за BBС дека лабуристите “ќе останат заедно за да се борат за подобра Европа и ќе водат кампања за останување во Европската унија во сите околности”. Според портпаролот Корбин бил јасен дека сака Лондон да остане дел од ЕУ. Помалку од 24 часа по изборот на новиот претседател на лабуристите сепак ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Британскиот левичар и ветеран на лабуристичкото движење Џереми Корбин е новиот лидер на опозиционата Лабуристичка партија. На партиските избори, тој извојува уверлива победа, пред другите тројца противкандидати, освојувајќи 59,5 отсто од гласовите на партиските членови, активистите и симпатизерите со право на глас. Џереми Корбин беше предложен од сосема мала група пратеници од крајната лабуристичка левица и важеше за аутсајдер, но стана водечки кандидат за лидер, користејќи го новиот систем на гласање и силната подршка на синдикатите кои по правило се ливичарски. Корбин е веќе 32 години пратеник во Долниот дом на британскиот Парламент и никогаш не ги криел своите крајно левичарски политички определби.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во победничкиот говор 66-годишниот Корбин се заблагодари на изборот и повика за "подобро и поправедно општество", а за него гласаа 59,5 отсто од делегатите со што тој победи уште во првиот круг Џереми Корбин, деклариран социјалист и почитувач на Карл Маркс, во саботата беше избран за водач на британската опозициска Лабуристичка партија, а таквиот резултат би можел уште повеќе да ја насочи Велика Британија кон напуштање на Европската унија. Во победничкиот говор 66-годишниот Корбин се заблагодари на изборот и повика за "подобро и поправедно општество", а за него гласаа 59,5 отсто од делегатите со што тој победи уште во првиот круг, пренесоа АФП и Ројтерс. Кампањата за избор на претседател на партијата "покажа дека нашата партија и нашето движење – инаку страстно, демократско и разновидно, е обединето и решително во нашето тежнеење за (постигнување) подобро општество кое ќе биде праведно за сите", изјави новиот водач на лабуристите. Изразениот левичар Корбин се противи на спогодбата за слободна трговија меѓу ...
| | веќе видена | слични

Останато

Германскиот министер за правда Катарина Барли изрази разочараност од планот на британската премиерка Тереза Меј за ќорсокакот за прашањето за брегзит. -Велика ...
сите 400 | | | веќе видена

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, одлучи дека дебатата за Преспанскиот договор со кој ќе се стави крај на 27-годишниот спор околу името со ...
сите 234 | | | веќе видена

Договорот за името ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент, според очекувањата на упатените. Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис порача дека иако ...
сите 160 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 321 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 127 | | | веќе видена

Речиси целата земја со денови се гуши во загадениот воздух, а вечерва најзагадено е во Струмица 303 ПМ 10 честички на метар кубен, Гостивар 202 ПМ 10 честички, ...
сите 91 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Џереми Корбин нов лидер на лабуристите - освои повеќе гласови од Тони Блер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: