„Дневник„: Никола Попоски министер за надворешни работи?

3 копии

Актуелниот македонски амбасадор во Мисијата во ЕУ, 33-годишниот Никола Попоски најверојатно ќе биде нов шеф на дипломатијата и наследник на Антонио Милошоски, пишува „Дневник„. Попоски на амбасадорската функција во Брисел е точно една година. Пред преземањето на амбасадорската функција во ЕУ во Брисел во 2010 година, Попоски немал дипломатско искуство, но од 2006 година работел во Директоратот за истражување на досието на Хрватска, како тим-лидер на Европската комисија за инвестициски проекти во рамките на преговорите со оваа земја. Има завршено магистерски студии во Колеџот за Европа во Бриж и зборува англиски, француски, италијански и фламански јазик. Дел од образованието го стекнал во Франција, каде што завршил средно образование и почнал да студира економија во Ница, а подоцна дипломирал во Скопје.
| | веќе видена | слични

Никола Попоски, 33 годишниот актуелен амбасадор во Мисијата на ЕУ во Брисел најверојатно ќе биде новиот министер за надворешни работи и наследник на Антонио Милошоски, објавува Дневник и Канал5. Ова име доаѓа како изненадување, имајќи предвид дека во досегашните неофицијални информации кои протекуваа во јавноста, Попоски воопшто не фигурираше, туку се јавуваа Зоран Јолевски, Игор Илиевски, Васко Наумовски, Андреј Лепавцов и Гордана Јанкуловска. Идниот шеф на дипломатијата на амбасадорската функција во Брисел е една година, а неговото назначување таму беше пропратено со критики од опозицијата и експертската јавност дека на клучното место праќаме анонимус и претставник со нула дипломатско искуство. Пред да заминена амбасадорската функција во Брисел, каде што го наследи искусниот Блерим Река, во биографијата на Попоски стои дека од 2000 до 2003 година работел во француската амбасада во одделението на воениот аташе, а извесен период работел и во Даблин. Од 2006 година работел во Директоратот за истражување на ...
| | веќе видена | слични

Актуелниот македонски амбасадор во Мисијата во ЕУ, 33-годишниот Никола Попоски, според информациите на „Дневник“, ќе биде нов шеф на дипломатијата и наследник на Антонио Милошоски. Попоски на амбасдорската функција во Брисел е точно една година. Таму замина како релативно непознат за македонската јавност, но со оптимизам дека целиот евроинтегративен процес на државата ќе почнел и ќе завршел за време на неговиот мандат. Пред преземањето на амбасадорската функција во ЕУ во Брисел во 2010 година, Попоски немал дипломатско искуство, но од 2006 година работел во Директоратот за истражување на досието на Хрватска, како тим-лидер на Европската комисија за инвестициски проекти во рамките на преговорите со оваа земја. Има завршено магистерски студии во Колеџот за Европа во Бриж и зборува англиски, француски, италијански и фламански јазик. Дел од образованието го стекнал во Франција, каде што завршил средно образование и почнал да студира економија во Ница, а подоцна дипломирал во Скопје. Претходно три години ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 380 | | | веќе видена

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 404 | | | веќе видена

Опозицијата во националниот парламент на Унгарија ја доведе во прашање политиката на азил на власта поради аферата со бегството на поранешниот македонски ...
сите 464 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 41 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 269 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Дневник„: Никола Попоски министер за надворешни работи?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: