Маж во Албанија уби осум и рани шестмина свои роднини


2 копии

Дваесет и четиригодишен маж синоќа околу 19 часот со автоматска пушка смртно застрела осум и рани уште шестмина членови од на неговото семејство во селото Ресулај, кај албанскиот приморски град Валона. Според полицијата, меѓу убиените се и три жени и две деца. Убиецот прво влегол во куќата на 75-годишниот брат на дедо му и го усмртил со рафали од автоматска пушка, заедно со неговата 72-годишна сопруга и нивниот син и снаа на возраст од 45 и 42 години. Потоа, заминал во домот на другиот син на братот на дедо му, која била во близина, каде ги убил 43-годишниот сопственик на куќата, неговата 42-годишна сопруга и нивните две деца на возраст од 16 и осум години. Во нападите во двете куќи се ранети уште шест лица, членови на истото семејство. Веднаш потоа убиецот се дал во бегство. Полицијата претпоставува дека тој се крие во блиската шума. Во потрага по него се вклучени бројни полициски сили, како и припадниците на специјалната единица Ренеа и единицата за брзи интервенции. Полицијата апелира за соработка до ...
| | веќе видена | слични

Како што е соопштено, тоа е најголем масакр во Албанија во последните 20 години. Петнаесет адвокати, меѓу кои и оние најискусните, одбиле да го бранат Ридван Зикај, кој минатиот петок по расправија за време на семеен ручек во близина на местото Селеница, на југот на Албанија, убил 8 членови на семејството: дедото, чичковците и нивните сопруги, а потоа и нивните деца, пишува "Albanian Free Press". 24-годишниот Зикај полудел од бес откако го обвиниле дека краде мисирки. Земал "калашников" и почнал да пука. https://t.co/J6qoTTetDV — Top Channel (@topchanneltv) August 13, 2018 По злосторството се криел во пештера, но веќе следниот ден бил уапсен. Притоа наводно им забележал на полицајците: - "Задоцнивте". Како што е соопштено, тоа е најголем масакр во Албанија во последните 20 години.
| | веќе видена | слични
7 копии

За осумкратното убиство, што се случи во селото Ресул кај Валона, кога маж уби осум, а повреди шест негови роднини, албанската опозициска Демократска партија го обвини премиерот Еди Рама за отсуството на било каква реакција од негова страна, „продолжувајќи го мирно одморот со семејството”. Трагедијата со право го вознемири секој Албанец. Прво реагираше лидерот на партијата Љуљзим Баша, кој изрази длабоко сочувство до блиските на убиените и оцени дека настанот кој ја вознемири целокупната албанска и поширока јавност претставува потврда за загрижувачката небезбедност која секојдневно се зголемува. По Баша реагираше и Еди Палока, координатор на пратеничката група на ДП во албанското Собрание, кој го обвини премиерот Рама дека воопшто не кажал ниту еден збор на утеха за семејствата на убиените, но затоа продолжувајќи го одморот во Валона, преку Фејсбук напишал „Ви посакувам спокоен викенд“. Единствен кој продолжува да живее во друг свет е премиерот на оваа земја. Во овие загрижувачки моменти тој одмара во Валона ...
| | веќе видена | слични

Ритван Зикај (24) кој убил осум членови на неговото пошироко семејство и ранил уште шестмина, го сторил тоа поради шест кокошки, пишуваат албански медиуми.. Осомничениот Зикај бил уапсен неколку килиометри подалеку од селото Ресуљај, 90 километри јужно од Тирана, по 12 часовна потера. При апсењето бил сосема смирен и не покажувал емоции па албанските медиуми пренесуваат дека најверојатно се работи за ментално болно лице, но тој заклучок не е веројатен бидејќи за време на бегството комуницирал преку социјалните мрежи, па дури пратил и порака до премиерот Еди Рама. Поради кражбата на 6 кокошки меѓу него и членовите на фамилијата имало спор и чести кавги. Дента кога се случил настанот убиецот во пијана состојба со калашников влегол во нивниот дом и го извршил делото. Најпрво ги убил Демира Зукаја (75, брат од неговиот дедо), потоа неговата жена Ферија (72), двајца синови и внуците како и малолетната внука Сара (17) и внукот Леџона (9) а потоа ранил уште шестмина.
| | веќе видена | слични
3 копии

Уапсен Албанец кој затру две семејства: Поради 5 кокошки уби 8 роднини Албанската полиција рано утрово го уапси Ридван Зикај (24), осомничен дека убил осум члена на своето семејство. Осомничениот Зикај е уапсен километри подалеку од селото Ресуљај, а на 90 километри јужно од Тирана. Потерата за масовниот убиец траела повеќе од 12 часа. Полицијата го пронајде и калашниковот со кој е извршен масакрот во семејството. Ккао што се наведува, Зикај би можел да биде осуден на доживотен затвор. При апсењето бил потполно мирен и ладнокрвен, без трошка емоции во очите. Албанските медиуми пренесуваат дека Зикај најверојатно бил ментално заостанат. Наводно мотив за масакрот е кражба на 5 кокошки од пред 5 години, поради што постојано бил во судир со овие две семејства чии членови ги уби дури во петокот. Тој поднапиен по ручекот тргнал со калашникот во крвавиот поход. Најпрво го убил Демир Зукај (75, брат на својот дедо), потоа неговата жена Ферија (72), двата сина и снаа, како и малолетната внука Сара (17) и внукот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Според објавените слики и снимки на Ритван Зикај (24) се потврдува дека тој ги убил осумте членови на неговото пошироко семејство и ранил уште шестмина. Осомничениот Зикај бил уапсен неколку килиометри подалеку од селото Ресуљај, 90 километри јужно од Тирана. Самата потера по убиецот траела 12 часа. При аспењето кај убиецот е пронајдено оружјето со кое го извршил злосторството, а за делото може да добие и доживотна робија. При апсењето бил сосема смирен и не покажувал емоции па албанските медиуми пренесуваат дека најверојатно се работи за ментално болно лице, но тој заклучок не е веројатен бидејќи за време на бегството комуницирал преку социјалните мрежи, па дури праќал и порака до премиерот Еди Рама. Зошто овој човек ја сотрел целата фамилија? Според албанските медиуми причината зошто Ритван Зикај ја сотрел фамилијата убивајќи осуммина е – затоа што му украле шест кокошки! По тој настан меѓу него и членовите на фамилијата имало спор и чести кавги, па дента кога се случил настанот убиецот во пијана состојба ...
| | веќе видена | слични

Поради убиството на осум роднини за пет кокошки, 24 годишниот Ридван Зикај се соочи со лисици на рацете. Албанската полиција по 12 часа потрага, утрово го уапси Зикај, на неколку километри подалеку од селото Ресуљај, на 90 километри Јужно од Тирана. Полицијата го пронајде и калашникот со кој е извршен масакрот во семејството. Според албанското кривично законодавство, Ридван Зикај би можел да биде осуден на доживотен затвор. При аспењето бил смирен, но и ладнокрвен, без емоции. Албанските медиуми пренесуваат дека Зикај најверојатно бил ментално заостанат. Мотивот официјално не е потврден, а се претпоставува дека масакрот го направил поради кражба на пет кокошки од пред пет години, што доведело постојан судир меѓу двете семејства. Крвавата семејна драма долго време ќе се зборува меѓу жителите на албанското село Ресуљај. Крвавиот масакар го направил под дејство на алкохол, а со калашников прво го убил 74 годишниот Демир Зукај, братот на својот дедо, меѓу убиените има и двајца малолетници, 17 годишната внука ...
| | веќе видена | слични

Осомничениот Зикај е уапсен километри подалеку од селото Ресуљај, а на 90 километри јужно од Тирана. Потерата за масовниот убиец траела повеќе од 12 часа. Полицијата  го пронајде и калашниковот со кој е извршен масакрот во семејството. Како што се наведува, Зикај би можел да биде осуден на доживотен затвор. При апсењето бил потполно мирен и ладнокрвен, без трошка емоции во очите. Албанските медиуми пренесуваат дека Зикај најверојатно бил ментално заостанат. Наводно мотив за масакрот е кражба на 5 кокошки од пред 5 години, поради што постојано бил во судир со овие две семејства чии членови ги уби дури во петокот. Тој поднапиен по ручекот тргнал со калашникот во крвавиот поход. Најпрво го убил Демир Зукај (75, брат на својот дедо), потоа неговата жена Ферија (72), двата сина и снаа, како и малолетната внука Сара (17) и внукот Леѓон (9). Албанските медиуми вчера објавија дека Зикај со автоматско оружје убил 8 и ранил 6 лица. Меѓу убиените има жени и деца.
| | веќе видена | слични
2 копии

Албанската полиција по 12-часовна потрага утрово го уапси мажот, кој синоќа во селото Ресулај кај Валона, уби осум и рани шест негови роднини. Убиецот бил пронајден скриен во шумскиот предел на излезот од селото. На местото е пронајдена и автоматската пушка „калашњиков“, со која тој ги изврши убиствата. Повеќекратниот убиец, 24-годишниот Ридван Зикај синоќа околу 19 часот со автоматска пушка ги братот на дедо му, неговата сопруга, двајцата синови, двете снаи и двајцата внуци. Настанот е еден од најсмртоносните во последните децении во Албанија, во кој сторител не е прихички расторено лице, туку корисник на дрога. Тоа е повеќекратно убиство најголем број жртви во Албанија по 1990 година. Истргата се уште нема точна информација за мотивите, но медиумите тврдат дека станува збор за кавга околу имот. Зикај, е префрлен во Полицискиот комесаријат во Валона, каде ќе биде подложен на тестови за утврдеување на неговата психичка состојба. Во периодот додека полицијата го бараше, тој на Фејсбук објави неколку пораки, а ...
| | веќе видена | слични

Останато

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева наводно разработила неколку сценарија со кои сакала бизнисменот Орце Камчев да го спаси од затвор како осомничен ...
сите 282 | | | веќе видена

Официјален документ, записник од сведочењето на бизнисменот Орце Камчев кога тој го пријави рекетирањето од Бојан Јовановски, излезе во јавноста. Се работи за ...
сите 135 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 111 | | | веќе видена

Штуро и непрофесионално се води истрагата за случајот Рекет, смета опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Портпаролот на оваа партија, Димче Арсовски денеска на прес ...
сите 127 | | | веќе видена

 Месеците на Илинденска бб. им се избројани, криминалите разоткриени и знаат дека сите до еден ќе одговараат за своите злодела. Најавите за тужби за новинари, ...
сите 314 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителкa Катица Јанева која од пред два дена е во притвop во затвopот „Скопје“ кој се наоѓа во Шутка е во лошaa здpaвствена состојба, ...
сите 344 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Маж во Албанија уби осум и рани шестмина свои роднини

Од:
До кого (е-маил):
Порака: