30 Moќни Цитати на Алберт Ајнштајн !

1. "Имагинацијата е поважна од знаењето. Знаењето е ограничено, додека имагинацијата го опфаќа целиот свет, го стимулира напредокот, раѓа еволуција." 2. "Големиот дух е секогаш со силен отпор од страна на просечните умови. Просечниот ум не е способен да разбере човек кој одбива да се поклони слепо на конвенционалните предрасуди и избори наместо да ги искаже своите ставови храбро и искрено. " 3. "Човеково знаење и вештини сами по себе не можат да допринесат кон човештвото за среќен и достоинствен живот. Човештвото ја има секоја причина да ги одржи соопштувачите на високи морални стандарди и вредности над откривачите на објективната вистина. " 4. "Малку луѓе се способни за изразување со леснотија на мислења кои се разликуваат од предрасудите на нивната социјална средина. Поголемиот дел од луѓето се уште неспособни за формирање на вакви мислења. " 5. "Јас, во секој случај, сум убеден дека Тој (Бог) не фрла коцки." 6. "Важно е да не престанете да прашувате ; љубопитноста си има своја причина за постоење. " 7. ...
| | веќе видена | слични

25 години се добра цифра која со себе носи, скромно искуство, зрелост, одговорност, млад дух и ентузијазам. Што научив за моите 25 години? 1. Родителите се најдобрите пријатели. 2. Пријателите се најголемото богатство. 3. Работата и работните обврски те прават човек. 4. Здравјето е најважно. 5. Бракот не е нужност. 6. Сексот е една од најдобрите работи во животот. 7. Љубовта е способност да дадеш, без да бараш за возврат. 8. Партнерството значи поддршка, убаво е да имаш некого покрај себе, но не по секоја цена. 9. Децата се најголемата радост што постои. 10. Самопочитта е основно правило во животот. 11. Оној што не сака животни, не сака ни луѓе. 12. Човек учи додека е жив. 13. Првиот снег, есенското сонце и зајдисонце во лето се моменти за уживање. 14. Кафето е синоним за добро утро. 15. Колку повеќе спиеш толку помалку живееш (искусуваш). 16. Среќата е субјективно чувство, а не состојба. 17. Тага и болката се неизбежни, мудрост е кога ги прифаќаш како такви. 18. После дождот доаѓа секогаш сонце. 19. ...
| | веќе видена | слични

Писателот и поет Џејмс К. Фланган во Њујорк им оставил на неговите внуци, од кои најмладото има 5, а најстарото 11 години, писмо со бројни совети кои ги стекнал во неговото долго животно искуство. На 3 септември 2012 година тој ненадејно починал од срцев удар, а писмото било објавено со дозвола на неговата ќерка Рејчел Креигтон. Драги Рајан, Конор, Брендон, Чарли и Мери Катарина Мојата драга и мудра ќерка Рејчел од мене бараше да запишам некои совети за вас што сум ги научил во животот. Го започнувам писмото на 8 април 2012 година, точно на мојот 72 роденден. 1. Секој од вас е најубав дар од Бога за вашето семејство и за целиот свет. Сетете се на тоа секогаш, особено кога се сомневате во себеси и кога сте обесхрабрени. 2. Не плашете се од никој и ништо и живејте со полни гради. Следете ги вашите желби и надежи без оглед на тоа колку се тешки и колку се разликуваат од другите. Луѓето често не работат она што го сакаат или што би требало бидејќи постојано размислуваат што другите ќе мислат и ќе кажат. И ...
| | веќе видена | слични

Тој создал богатство од речиси ништо, а подоцна голем дел од својот имот го донирал во добротворни цели. Секогаш настојувајте секоја катастрофа да ја претворите во прилика Не се плашете од големите трошоци, туку од малите приходи Личноста која работи по цел ден нема време да заработува пари Вашето богатство зависи од вашите одлуки Ако вашата единствена цел е да бидете богати, никогаш нема да го постигнете тоа. Пријателството засновано на работата е подобро од бизнисот заснован на пријателство. Дали знаете која е единствената работа која ми дава задоволство? Да ги видам моите дивиденди како доаѓаат. Осен работата на вистинските нешта, најважно е и тоа на луѓето да им дадете до знаење дека ја правите вистинската работа. Претпочитам да вработам човек со ентузијазам, отколку човек кој се знае. Добриот менаџмент се состои од покажувањето на просечниот човек како да работи од страната на лицата кои се подобри од него. Упорноста ќе ви помогне да постигнете било што, без оглед дали е точно или погрешно, добро или ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Името на нафтениот магнат Џон Рокфелер е синоним за богатство и успех. Тој создал богатство од речиси ништо, а подоцна голем дел од својот имот го донирал во добротворни цели. 1. Секогаш настојувајте секоја катастрофа да ја претворите во прилика. 2. Не се плашете од големите трошоци, туку од малите приходи 3. Личноста која работи по цел ден нема време да заработува пари 4. Вашето богатство зависи од вашите одлуки 5. Ако вашата единствена цел е да бидете богати, никогаш нема да го постигнете тоа. 6. Пријателството засновано на работата е подобро од бизнисот заснован на пријателство. 7. Дали знаете која е единствената работа која ми дава задоволство? Да ги видам моите дивиденди како доаѓаат. 8. Освен работата на вистинските нешта, најважно е и тоа на луѓето да им дадете до знаење дека ја правите вистинската работа. 9. Претпочитам да вработам човек со ентузијазам, отколку човек кој се знае. 10. Добриот менаџмент се состои од покажувањето на просечниот човек како да работи од страната на лицата кои се подобри од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Времето е скапоцено. Без разлика на тоа што правите во животот, имајте на ум дека времето не можете да го вратите назад, а важно е максимално да го искористите. Ова важи за секој аспект во вашиот живот – не само за работата, туку и за она што го правите надвор од неа. Водете се по овие 20 правила и со сигурност ќе научите како да го цените вашето време: 1. Одлучете што ви е важно, бидејќи за 5 години 80% од работите кои ги правите во сегашноста ќе бидат безначајни – само напорна работа, без никаков резултат. 2. Сонот, храната и вежбањето можат да ви помогнат тројно да ги подобрите резултатите од работењето, бидејќи истите ве фокусираат, ве мотивираат и ви го покачуваат нивото на енергија. 3. 2-минутно правило: Ако можете да направите нешто во две минути, направете го сега. Планирањето за подоцна, помнењето и правењето во иднината ќе ви одземе уште 5 дополнителни минути. 4. 5-минутно правило: Најважно правило кога не можете да почнете да работите на некоја страшна задача е да одвоите само 5 минути за истата. ...
| | веќе видена | слични

Постојат работи кои никој нема да ви ги каже или не баш во целост кога станува збор за заеднички живот со девојка. Треба да бидете добро подготвени пред да ја направите ваквата одлука, бидејќи балансот и компромисот и тоа како ќе ви бидат потребни. Бидејќи сте до уши заљубени во својата девојка, не мислете дека тоа ќе биде пресудно за да истраете во се. Читајте внимателно! 1. Градниците ќе се наоѓаат низ целиот стан, ќе ги најдете и онаму каде не очекувате. 2. Помири се! Ќе има многу препарати за коса, лице и тело, колку што досега си видел само во продавница. 3. Место во гардероберот никогаш нема да има, така што и вашиот дел половично ќе стане нејзин. 4. Очекувате да позајмува ваша гардероба. 5. Сочувство за оние денови кога таа има ПМС. 6. Влакната од коса ќе бидат нормален аксесоар во домот. 7. Нешто добро. Домот секогаш убаво ќе мириса. 8. За неа мора посебен плакар за обувки. 9. Да, да, таа јаде многу повеќе отколку што ти можеш да замислиш. 10.Нејзината женственост и елеганција ќе исчезне веднаш штом ...
| | веќе видена | слични

Основна ценa на секој работен однос е учење и придонес, а од тоа неминовно произлегува успех и резултати. Ви нудиме неколку неконвенционални и оригинални совети од некои од најуспешните луѓе во 21 век. 1. Секогаш бидете љубезни кон секретарките Без оглед на која позиција работите, не ја потценувајте моќта која ја имате секретарките. Никогаш не знаете кого тие познаваат, Амбра Бенџамин, стручна соработничка во Фејсбук. 2. Запознајте ги своите слабости Запознајте се со своите демони и слабости. Ако не сте свесни прашајте ги другите. Иако можеби не е едноставно да се слушне одговорот на тоа прашање, прашајте ги вашите поранешни претпоставени и колеги-Дејвид Озборн, претседател и основач на „Симетри солушнс“. 3. Љубезноста е на цена Работодавците сакаат да работат со луѓе во чие друштво, меѓу другото, се чувствуваат пријатно. Унапредувањето на некој што не е таков е случај, но никако не е правило, Џон Фавкес, советник за кариера. 4. Учете за она што ве интересира Со читање и образование во областа која ве ...
| | веќе видена | слични

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 136 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 301 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата на мали сипаници во Скопје на 2 јануари, по повеќе од четири месеци прогласена е и епидемија на територијата на целата држава. ...
сите 326 | | | веќе видена

До понеделник ќе преовладува стабилно и потопло време со умерена облачност. Денес ќе дува умерен до засилен северен ветер. Нови локални врнежи од дожд ќе има ...
сите 172 | | | веќе видена

Во текот на претседателската кампања, Гордана Силјановска – Давкова на вечерашната дебатна емисија на ТВ21 рече дека новинари го следеле и го ставале на ...
сите 86 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Македонија Гордана Сиљановска Давкова својата изборна програма ја претстави пред граѓаните на Валандово. Според нејзе иако СДСМ и ...
сите 83 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

30 Moќни Цитати на Алберт Ајнштајн !

Од:
До кого (е-маил):
Порака: