Никна спомен-плоча без дозвола

Освен дозволената реставрација на фонтаната во Старата скопска чаршија, на неа нелегално е поставена и спомен-плоча посветена на извесен Шаби Кајоли. Спомен-плоча на извесен Шаби Кајоли е поставена во Старата скопска чаршија, кај фонтаната спроти Чифте-амам, без дозвола од Управата за заштита на културно наследство. Градоначалникот на општина Чаир, Изет Меџити, рече дека добиле дозвола само за реставрација на фонтаната, а за поставената спомен-плоча во чест на еден од еснафите на чаршијата кажа дека треба да провери дали има одобрение. Директорот на Управата за заштита на културно наследство, Паско Кузман, не информира дека до Управата стигнало барање само за реализација на реставраторски зафат на фонтаната. Тој додаде дека добил информации оти е изведено нешто вон проектот, но се уште не знае што. - Ќе пратиме инспекција за да констатира каква е состојбата, а потоа ќе дејствуваме во согласност со законот - изјави Кузман. Мујадин Брава, претседател на Здружението на еснафите на Чаршијата, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 411 | | | веќе видена

Антизападното раководство на ВМРО-ДПМНЕ не може да престане да ги брани криминалите на осудениот Никола Груевски и неговите соработници. Лицемерно е ...
сите 289 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ реагира на одлуките на апелацискиот суд да одреди мерка притвор за Миле Јанакиески и Кирил Божиновски, иако според опозицијата, истите ги почитувале ...
сите 146 | | | веќе видена

Никола Груевски има специјален третман затоа што бил 10 години премиер на друга држава, вели Балаш Орбан, државен секретар на кабинетот на унгарскиот премиер ...
сите 237 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

Бегството на екс премиерот Никола Груевски ја заостри политичката реторика помеѓу власта и опозицијата. СДСМ прстот го впери кон лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Според ...
сите 262 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Никна спомен-плоча без дозвола

Од:
До кого (е-маил):
Порака: