Никна спомен-плоча без дозвола

Освен дозволената реставрација на фонтаната во Старата скопска чаршија, на неа нелегално е поставена и спомен-плоча посветена на извесен Шаби Кајоли. Спомен-плоча на извесен Шаби Кајоли е поставена во Старата скопска чаршија, кај фонтаната спроти Чифте-амам, без дозвола од Управата за заштита на културно наследство. Градоначалникот на општина Чаир, Изет Меџити, рече дека добиле дозвола само за реставрација на фонтаната, а за поставената спомен-плоча во чест на еден од еснафите на чаршијата кажа дека треба да провери дали има одобрение. Директорот на Управата за заштита на културно наследство, Паско Кузман, не информира дека до Управата стигнало барање само за реализација на реставраторски зафат на фонтаната. Тој додаде дека добил информации оти е изведено нешто вон проектот, но се уште не знае што. - Ќе пратиме инспекција за да констатира каква е состојбата, а потоа ќе дејствуваме во согласност со законот - изјави Кузман. Мујадин Брава, претседател на Здружението на еснафите на Чаршијата, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 352 | | | веќе видена

-Последна шанса ќе ни биде на 5 мај да излезе и да дадеме поддршка на овој концепт, не на Стево Пендаровски, туку на целата политичка филозофија која ...
сите 118 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 254 | | | веќе видена

Песната исто така предизвика гнев и кај локалните коалициони партнери. Во песната под насловот „Споредба – градски стаорец(животно со канализациско потекло)“, ...
сите 310 | | | веќе видена

Под влијание на силно југозападно воздушно струење веќе е започнат транспорт на прашина и на песок што значи дека и атмосферата понатаму ќе биде доста ...
сите 174 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 4 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Никна спомен-плоча без дозвола

Од:
До кого (е-маил):
Порака: