Турција го повика светот да го признае источен Ерусалим за палестински главен град


Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу денеска го повика светот да го признае источен Ерусалим за палестински главен град. Повикот беше упатен на отворањето на вонредната седница на врвот на Организацијата за исламска соработка . – Прво, палестинската држава треба да биде призната од сите останати држави. Ние сите треба да се бориме за тоа. Треба да побараме од другите држави да ја признаат палестинската држава врз основа на границите од 1967 година и со главен град источен Ерусалим, нагласи Чавушоглу. Турција е ротациски претседател на ОИС и побара вонредна седница во Истанбул по одлуката на САД да го признаат Ерусалим за главен град на Израел. Целта е да се донесе заедничко решение како одговор на одуката на Трамп.
| | веќе видена | слични

Американската амбасадорка во Обединетите нации, Ники Хејли преку Твитер упати известување дека САД ќе запишува имиња на оние кои утре на Генералното собрание ќе гласаат за необврзувачката резолуција, со која се критикува одлуката на претседателот на САД, Доналд Трамп да го признае Ерусалим како престолнина на Израел. „Во ОН од нас секогаш се бара да правиме повеќе и да даваме повеќе. А кога ние ќе донесеме одлука, по волја на американскиот народ, за тоа каде ќе биде нашата амбасада, не очекуваме, оние на кои им помагавме да не напаѓаат. Утре ќе се гласа за критика на нашата одлука. САД ќе ги запишува имињата“ порача Хејли. САД во понеделникот во Советот за безбедност на ОН ставија вето на резолуцијата со која се повикува на повлекување на одлуката на американскиот претседател Трамп, Ерусалим да го признае за главен град на Израел, додека преостанатите 14 членки на Советот гласаа за тој нацрт на резолуцијата. Со овој чекор, САД уште повеќе се изолираа, кога станува збор за спорната одлука на Трамп донесена ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Додека размислувате како ќе гласате, сакам да ви напомнам дека претседателот и САД лично ќе го сфатат вашиот глас. Претседателот внимателно ќе го следи гласањето и побара да обрнеме внимание на сите државите кои ќе гласаат против нас. Ќе го бележиме Американската амбасадорка во Обединетите нации, Ники Хејли предупреди дека САД внимателно ќе следат која држава како ќе гласа на утрешното заседание на Генерално собрание на ОН по прашањето за Ерусалим. Земјите членки на ОН утре треба да гласаат за резолуција со која се осудува одлуката на САД да го признаат Ерусалим како главен град на Израел и да ја преместат својата амбасада од Тел Авив во светиот град. Седницата на Генералното собрание е закажана откако САД во Советот за безбедност на ОН во понеделникот ставија вето на случна предлог-резолуција. - Додека размислувате како ќе гласате, сакам да ви напомнам дека претседателот и САД лично ќе го сфатат вашиот глас. Претседателот внимателно ќе го следи гласањето и побара да обрнеме внимание на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Генералното собрание на Обединетите нации утре ќе одржи вонредна специјална седница по барање на арапските и муслиманските земји за одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Станува збор за ретка ваква седница на Генералното собрание и досега се одржани само 10. На седницата се очекува 193 земји членки да гласаат за резолуција со која се бара од Трамп да ја повлече одлуката. Слична резолуција не помина во Советот на безбедност на ОН откако САД ставија вето. Иако резултатот од гласањето нема обврзувачки карактер, има своевидна политичка тежина, сметаат експертите. Американскиот амбасадор Ники Хејли на Твитер предупреди дека САД ќе ги запамтат тие што гласале против одлуката за Ерусалим.
| | веќе видена | слични
3 копии

Американската амбасадорка во Обединетите нации, Ники Хејли предупреди дека САД внимателно ќе следат која држава како ќе гласа на утрешното заседание на Генерално собрание на ОН по прашањето за Ерусалим.Земјите членки на ОН утре треба да гласаат за резолуција со која се осудува одлуката на САД да го признаат Ерусалим како главен град на Израел и да ја преместат својата амбасада од Тел Авив во светиот град. Седницата на Генералното собрание е закажана откако САД во Советот за безбедност на ОН во понеделникот ставија вето на слична предлог-резолуција. - Додека размислувате како ќе гласате, сакам да ви напомнам дека претседателот и САД лично ќе го сфатат вашиот глас. Претседателот внимателно ќе го следи гласањето и побара да обрнеме внимание на сите државите кои ќе гласаат против нас. Ќе го бележиме секој поединечен глас по ова прашање, пишува во пораката што амбасадорката Хејли ја испратила до низа држави членки на ОН. Муслиманските држави, како и повеќето европски држави, Русија и Кина го осудија потегот на ...
| | веќе видена | слични

САД ја блокираа резолуцијата за Ерусалим во Советот за безбедност, но муслиманските држави членки на ОН сега го вклучуваат Генералното собрание. Американската амбасадорка во ОН реагира налутено. Итната седница на Генералното собрание на Обединетите нации би требало да се одржи во четврток, соопшти портпарол на ОН во Њујорк. Претставниците на сите 193 земји членки би требало да гласаат за резолуцијата со која се бара повлекување на одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп за признавање на Ерусалим за главен град на Израел. Огорченост предизвика и најавата на Трамп за префрлање на американската амбасада од Тел Авив во Ерусалим. „Ништовна“ Во понеделникот САД со свое вето ја блокираа реолуцијата во Советот за безбедност на ОН. Останатите 14 земји членки на Советот се согласија со предлог текстот на резолуцијата поднесен од страна на Египет. Во текстот се изразува „длабоко жалење“ за „најновите одлуки во однос на статусот на Ерусалим“, без притоа директно да се спомене Трамп или САД. Сите дејства со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Турција до Генералното собрание на ОН ќе поднесе резолуција, со која се повикува САД да ја повлече својата одлука за признавање на Ерусалим за главен град на Израел, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Резолуцијата беше поднесена вчера во Советот за безбедност на ОН од страна на Египет, кој е непостојана членка на Советот. САД ставија вето на резолуцијата, иако останатите четиринаесет земји членки ја поддржаа. - Сега со Божјата волја, ние ќе поднесеме резолуцијата во Генералното собрание на ОН, изјави Ердоган на заедничката прес-конференција со претседателот на Џибути Исмаил Омар Геле. - Поддршка од две третини во Генералното собрание во реалноста ќе значи отфрлање на одлуката на Советот за безбедност, додаде Ердоган.
| | веќе видена | слични
3 копии

Русија изрази подготвеност да биде „фер посредник" меѓу Израел и Палестинците, и да ја преземе улогата која САД ја имаа со години. Заменикот на рускиот амбасадор во ОН, Владимир Сафронков, ја понуди оваа улога на Русија во синоќешниот говор пред Советот за безбедност. Тој претходно ја поддржа резолуцијата на која САД ставија вето, а со која се бараше американскиот претседател Доналд Трамп да ја повлече одлуката за прогласување на Ерусалим за главен град на Израел. Палестинскиот претседател Махмуд Абас ја отфрли можноста САД да бидат посредник по овој потег од Трамп. Сафронов рече дека станува сè поважно да се оди „колку што е можно кон директни израелско-палестинските преговори". Преговорите предводени од САД доживеаа крах во април 2014 година и оттогаш се во застој. Амбасадорот го повтори предлогот на Русија да се одржи самит на палестинските и израелските лидери, оценувајќи дека неговата земја е подготвена да биде фер посредник. Сафронов, исто така, го повтори повикот на рускиот министер за надворешни ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот Си Џипинг рекол на конферанеција на Арапската лига 2016 година дека го подржува Источен Ерусалим како главен град на една суверена палестинска држава. Кина ја дава својата подршка за создавање на независна палестинска држава на границте од 1967 год. со Источен Ерусалим како главен град. Потпаролот на министерстовото за надворешни работи изјави во тек на редовна прес конференција, кога и муслиманските народи го прогласија Источен Ерусалим како главен град на Палестина, пренесува РТ Исламскат организација за соработка ОИЦ објавила на самит во Истамн во среда, каде што ја осудиле американската одлука да го признае Ерусалим како главен град на Изреал. "Кина ја разбира загриженоста на исламските земји за статусот на Ерусалим", рекол потпаролот Лу Канг, за државниот медиум Синхуа, и ги повикува на "решавање на тоа тој проблем во склад со релевантна резолуција во ОН и меѓународен консензус". ОН сметаат дека Источен Ерусалим е окупирана палестинска терирорија, и се надва дека еден ден Ерусалим може да ...
| | веќе видена | слични

Палестинското движење Фатах, кое го им под контрола Западниот Брег, најави општа мобилизација за да се спречи етаблирањето на Ерусалим како главен град на Израел. Повикот доаѓа откако американскиот претседател Доналд Трамп го призна Ерусалим за израелски главен град и најави дека ќе ја премести Амбасадата на САД од Тел Авив во Ерусалим. - САД станаа главен партнер на окупаторите кои го газат палестинскиот народ и се изолираа од меѓународната заедница - оцени Фатах. Движењето повика на мобилизација на сите сили против израелската окупација на палестинските територии и го обвини Израел за прекршување на одредбите од мировните договори. Палестинците бараат источниот дел на Ерусалим, кој е близу до Западниот Брег, да биде главен град на нивната идна незавинсна држава. Фатах повика и на масовни протести против посетата на американскиот потпретседател Мајк Пенс на Блискиот Исток, кој синоќа беше откажана со образложение дека тој има обврски околу законодавната агенда во Вашингтон. Движењето најави дека ќе работи и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Државата е во опасност кога со нејзиниот буџет директно управува аболиран криминалец како Зоран Заев. Од денот кога аболицираниот Заев и неговата криминална ...
сите 250 | | | веќе видена

Новите американски санкции против Иран се контрапродуктивни и дестабилизирачки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој порача дека ...
сите 64 | | | веќе видена

Албанскиот претседател, Илир Мета ја осуди одлуката на албанската изборна комисија за одржување на локалните избори на 30 јуни, повикувајќи ја владејачката ...
сите 186 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Турција го повика светот да го признае источен Ерусалим за палестински главен град

Од:
До кого (е-маил):
Порака: