Груевски оствари средба со Сорос

6 копии

Прага - Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска во Прага, на маргините на 20-тата средба на Меѓународното раководно тело на која Република Македонија го презеде претседавањето со Декадата за вклучување на Ромите 2005-2015 од Република Чешка, оствари средба со основачот и претседавачот на Фондациите отворено општество, Џорџ Сорос, информираат од Владата. На средбата Груевски го информираше својот соговорник за активностите кои што Владата на Република Македонија ги превзема на полето на социјална инклузија на Ромите во Република Македонија, при што ги нагласи активностите кои се превземаат во доменот на образованието, како што се доделувањето стипендии за Ромите, изградба на средно училиште во општина Шуто Оризари и други активности, како и поддршката во областите на домување, вработување и здравство. На средбата стана збор и за Законот за третман на бесправно изградени објекти, за кој што фондацијата Сорос понуди помош за информирање на ромското население за предностите ...
| | веќе видена | слични

Груевски во Прага Чешка и во иднина ќе нé поддржува за членство во НАТО и во ЕУ, изјави премиерот Никола Груевски по вчерашната средба со неговиот чешки колега Петар Нечас во Прага. - Ние ќе продолжиме со модернизацијата на државата, со реформите и со исполнување на сé што е наша стратегиска цел на патот кон ЕУ. Остануваме посветени и на прашањето за наоѓање решение за проблемот што го отвори нашиот сосед Грција - изјави Груевски, кој учествува на 20-то заседание на Меѓународниот управен комитет во Прага, каде што Македонија го презеде од Чешка претседавањето со Декадата на Ромите. На маргините на средбата Груевски се сретна и со основачот и претседавач на Фондациите отворено општество, Џорџ Сорос, со кој разговарале за активностите што Владата ги презема за социјална инклузија на Ромите.
| | веќе видена | слични
3 копии

Прага, 27 јуни 2011 (МИА) - Чешката Република ја поддржува интеграцијата на Македонија во ЕУ и НАТО. Има позитивен развој во чешко-македонските односи, особено во економската област, изјави чешкиот премиер Петар Нечас по денешната средба во Прага со македонскиот премиер Никола Груевски. - Ја сметаме Македонија за перспективен економски партнер и мило ни е дека расте економската размена меѓу двете земји и оти многу чешки фирми веќе се активни во Македонија. Добив уверување од македонскиот премиер дека чешките фирми и инвеститори се добредојдени, рече Нечас. И премиерот Груевски оцени дека Македонија и Чешка имаат одлични односи и соработка. Чешка е голем поддржувач на Македонија во делот на европските и евроатлантските интеграции, а ја поддржа и визната либерализација, рече македонскиот премиер. - Од премиерот добив уверување дека и во иднина ќе не поддржуваат на планот за членство во НАТО и ЕУ. Се разбира ние ќе продолжиме со модернизацијата на државата, со реформите и со исполнување на сите оние работи кои ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот премиер Никола Груевски во Прага се сретна со основачот и претседавач на Фондациите отворено општество, Џорџ Сорос. Средбата се случила на маргините на состанокот на Меѓународното раководно тело на кој нашата земја го презеде претседавањето со Декадата на Ромите од Чешка. Груевски на средбата, како што писмено се информира прес-службата на Владата, го информирал Сорос за активностите за социјална инклузија на Ромите во Македонија во образованието, во областа на домување, вработувањето и здравството. Сорос му понудил на Груевски поддршка за полесен и побрз пристап на Македонија до фондовите на ЕУ за прашања што се поврзани со социјалната инклузија на Ромите во општеството и генерално во однос на спроведувањето на активностите од Декадата на Ромите. За тоа Фондацијата е подготвена да даде помош при организирање иницијален состанок во Брисел до крајот на годината, на кој би учествувале и еврокомесарите што располагаат со соодветни финансиски средства за оваа намена. На тој состанок би се дефинирал ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија претседава: Македонија го презеде од Чешка претседавањето со Декадата на Ромите. На свеченото предавање во Прага присуствуваа премиерите на двете земји Никола Груевски и Петар Нечас. Декадата на Ромите со која во наредната година ќе претседава Македонија, е проект на Светската банка, што го имаат прифатено 12 земји, а има за цел до 2015 година да се подобри животот на ромската заедница и да придонесе за нејзина интеграција. Чешка за време на своето претседавање постави пет приоритети: интеграција на ромските деца од специјални во редовни училишта; правата на ромските деца; положбата на ромските жени; политиката на интегрирање на Ромите на ниво на локалните самоуправи и слика на ромското малцинство во медиумите. Предавањето на претседателството со Декадата на Ромите е во рамки на 20. заседание на Меѓународниот управен комитет што се одржува во Прага. На заседанието учествуваат претставници на Европската комисија и на Светската банка, како и претседателот на фондацијата "Отворено општество" Џорџ ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Премиерот Никола Груевски денеска во Прага се сретнал со основачот и претседавачот на фондациите Отворено општество, Џорџ Сорос. Средбата била организирана на маргините на конференцијата на која Македонија го презеде претседавањето со декадата на Ромите од Чешка. На неа, Сорос понудил поддршка за земјата за полесен и побрз пристап до Фондовите на Европската унија, предвидени за социјална интеграција на Ромите и генерално за спроведување на активностите предвидени со декадата. Сорос своја организација има и во Македонија, но владата со неа нема никаква соработка. Напротив, владејачката ВМРО-ДПМНЕ веќе подолг период ја напаѓа со обвинувања дека не е невладина организација, туку е продолжена рака на опозицијата.
| | веќе видена | слични

Македонија денеска од Чешка го превзема претседателството со Декадата на Ромите 2005-2015. Како претседател со Декадата, земјата ќе се залага за намалување на сиромаштијата, исклученоста и дискриминацијата врз најзагрозената етничка заедница. Министерот за труд и социјала, Џељал Бајрами, на 20-тиот состанок на Меѓународниот управен комитет на Декадата во Прага, побарал поголеми средства за имплеменација на предвидените проекти. „Тоа и денеска го побаравме на состанокот кој што го имавме, зошто на истиот беа претставници од ЕК и побаравме да се издвојат што поголеми буџетски срадства за имплементација на Декадата за целокупното подобрување на состојбата на Ромите, а со тоа и намалување и целосно искоренување на трендот на заминување на Ромската етничка заедница надвор од Македонија во земјите од ЕУ, се со цел барање азил“, изјави од Прага министерот Бајрами. Министерот е задоволен од завршените и тековните проекти од Декадата во кои учествува земјата. Вели дека за 3 години, успеале приближно 1000 деца да ги ...
| | веќе видена | слични

Предавањето на претседателството со Декадата на Ромите е во рамки на 20. заседание на Меѓународниот управен комитет што денеска и утре се одржува во Прага. На заседанието премиерот Никола Груевски, претседателот на фондацијата „Отворено општество“ Џорџ Сорос и претставници на Европската комисија и на Светската банка, . „Декадата на Ромите“ со која во наредната година ќе претседава Македонија, е проект на Светската банка, што го имаат прифатено 12 земји, а има за цел до 2015 година да се подобри животот на ромската заедница и да придонесе за нејзина интеграција.
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 75 | | | веќе видена

„За мене е неверојатно што сум тука. Имам 80 години и уште продолжувам да работам. За мене е важна работата, со неа живеам во многу животи”, рече филмската ...
сите 96 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот и е подготвуван од соседите. За жал, македонскиот народ е експеримент на Зоран Заев. Достоинството на македонскиот народ е ...
сите 144 | | | веќе видена

Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Авдулах Хоти смета дека дијалогот со Србија можат да го водат единствено претставителни и ...
сите 158 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Во Македонија за неколку дена пристигнуваат две слоници. Војо Иванов зоо неговател вели дека станува збор за две слоници, едната има 40, другата 50 години, ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски оствари средба со Сорос

Од:
До кого (е-маил):
Порака: