Груевски оствари средба со Сорос

6 копии

Прага - Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска во Прага, на маргините на 20-тата средба на Меѓународното раководно тело на која Република Македонија го презеде претседавањето со Декадата за вклучување на Ромите 2005-2015 од Република Чешка, оствари средба со основачот и претседавачот на Фондациите отворено општество, Џорџ Сорос, информираат од Владата. На средбата Груевски го информираше својот соговорник за активностите кои што Владата на Република Македонија ги превзема на полето на социјална инклузија на Ромите во Република Македонија, при што ги нагласи активностите кои се превземаат во доменот на образованието, како што се доделувањето стипендии за Ромите, изградба на средно училиште во општина Шуто Оризари и други активности, како и поддршката во областите на домување, вработување и здравство. На средбата стана збор и за Законот за третман на бесправно изградени објекти, за кој што фондацијата Сорос понуди помош за информирање на ромското население за предностите ...
| | веќе видена | слични

Груевски во Прага Чешка и во иднина ќе нé поддржува за членство во НАТО и во ЕУ, изјави премиерот Никола Груевски по вчерашната средба со неговиот чешки колега Петар Нечас во Прага. - Ние ќе продолжиме со модернизацијата на државата, со реформите и со исполнување на сé што е наша стратегиска цел на патот кон ЕУ. Остануваме посветени и на прашањето за наоѓање решение за проблемот што го отвори нашиот сосед Грција - изјави Груевски, кој учествува на 20-то заседание на Меѓународниот управен комитет во Прага, каде што Македонија го презеде од Чешка претседавањето со Декадата на Ромите. На маргините на средбата Груевски се сретна и со основачот и претседавач на Фондациите отворено општество, Џорџ Сорос, со кој разговарале за активностите што Владата ги презема за социјална инклузија на Ромите.
| | веќе видена | слични
3 копии

Прага, 27 јуни 2011 (МИА) - Чешката Република ја поддржува интеграцијата на Македонија во ЕУ и НАТО. Има позитивен развој во чешко-македонските односи, особено во економската област, изјави чешкиот премиер Петар Нечас по денешната средба во Прага со македонскиот премиер Никола Груевски. - Ја сметаме Македонија за перспективен економски партнер и мило ни е дека расте економската размена меѓу двете земји и оти многу чешки фирми веќе се активни во Македонија. Добив уверување од македонскиот премиер дека чешките фирми и инвеститори се добредојдени, рече Нечас. И премиерот Груевски оцени дека Македонија и Чешка имаат одлични односи и соработка. Чешка е голем поддржувач на Македонија во делот на европските и евроатлантските интеграции, а ја поддржа и визната либерализација, рече македонскиот премиер. - Од премиерот добив уверување дека и во иднина ќе не поддржуваат на планот за членство во НАТО и ЕУ. Се разбира ние ќе продолжиме со модернизацијата на државата, со реформите и со исполнување на сите оние работи кои ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот премиер Никола Груевски во Прага се сретна со основачот и претседавач на Фондациите отворено општество, Џорџ Сорос. Средбата се случила на маргините на состанокот на Меѓународното раководно тело на кој нашата земја го презеде претседавањето со Декадата на Ромите од Чешка. Груевски на средбата, како што писмено се информира прес-службата на Владата, го информирал Сорос за активностите за социјална инклузија на Ромите во Македонија во образованието, во областа на домување, вработувањето и здравството. Сорос му понудил на Груевски поддршка за полесен и побрз пристап на Македонија до фондовите на ЕУ за прашања што се поврзани со социјалната инклузија на Ромите во општеството и генерално во однос на спроведувањето на активностите од Декадата на Ромите. За тоа Фондацијата е подготвена да даде помош при организирање иницијален состанок во Брисел до крајот на годината, на кој би учествувале и еврокомесарите што располагаат со соодветни финансиски средства за оваа намена. На тој состанок би се дефинирал ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија претседава: Македонија го презеде од Чешка претседавањето со Декадата на Ромите. На свеченото предавање во Прага присуствуваа премиерите на двете земји Никола Груевски и Петар Нечас. Декадата на Ромите со која во наредната година ќе претседава Македонија, е проект на Светската банка, што го имаат прифатено 12 земји, а има за цел до 2015 година да се подобри животот на ромската заедница и да придонесе за нејзина интеграција. Чешка за време на своето претседавање постави пет приоритети: интеграција на ромските деца од специјални во редовни училишта; правата на ромските деца; положбата на ромските жени; политиката на интегрирање на Ромите на ниво на локалните самоуправи и слика на ромското малцинство во медиумите. Предавањето на претседателството со Декадата на Ромите е во рамки на 20. заседание на Меѓународниот управен комитет што се одржува во Прага. На заседанието учествуваат претставници на Европската комисија и на Светската банка, како и претседателот на фондацијата "Отворено општество" Џорџ ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Премиерот Никола Груевски денеска во Прага се сретнал со основачот и претседавачот на фондациите Отворено општество, Џорџ Сорос. Средбата била организирана на маргините на конференцијата на која Македонија го презеде претседавањето со декадата на Ромите од Чешка. На неа, Сорос понудил поддршка за земјата за полесен и побрз пристап до Фондовите на Европската унија, предвидени за социјална интеграција на Ромите и генерално за спроведување на активностите предвидени со декадата. Сорос своја организација има и во Македонија, но владата со неа нема никаква соработка. Напротив, владејачката ВМРО-ДПМНЕ веќе подолг период ја напаѓа со обвинувања дека не е невладина организација, туку е продолжена рака на опозицијата.
| | веќе видена | слични

Македонија денеска од Чешка го превзема претседателството со Декадата на Ромите 2005-2015. Како претседател со Декадата, земјата ќе се залага за намалување на сиромаштијата, исклученоста и дискриминацијата врз најзагрозената етничка заедница. Министерот за труд и социјала, Џељал Бајрами, на 20-тиот состанок на Меѓународниот управен комитет на Декадата во Прага, побарал поголеми средства за имплеменација на предвидените проекти. „Тоа и денеска го побаравме на состанокот кој што го имавме, зошто на истиот беа претставници од ЕК и побаравме да се издвојат што поголеми буџетски срадства за имплементација на Декадата за целокупното подобрување на состојбата на Ромите, а со тоа и намалување и целосно искоренување на трендот на заминување на Ромската етничка заедница надвор од Македонија во земјите од ЕУ, се со цел барање азил“, изјави од Прага министерот Бајрами. Министерот е задоволен од завршените и тековните проекти од Декадата во кои учествува земјата. Вели дека за 3 години, успеале приближно 1000 деца да ги ...
| | веќе видена | слични

Предавањето на претседателството со Декадата на Ромите е во рамки на 20. заседание на Меѓународниот управен комитет што денеска и утре се одржува во Прага. На заседанието премиерот Никола Груевски, претседателот на фондацијата „Отворено општество“ Џорџ Сорос и претставници на Европската комисија и на Светската банка, . „Декадата на Ромите“ со која во наредната година ќе претседава Македонија, е проект на Светската банка, што го имаат прифатено 12 земји, а има за цел до 2015 година да се подобри животот на ромската заедница и да придонесе за нејзина интеграција.
| | веќе видена | слични

Останато

Никола Груевски ќе биде на слобода и викендов. Синоќа до доцните часови, медиумските екипи чекаа пред затворот во Шутка, но екс премиерот не се појави. Во ...
сите 435 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 150 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 174 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 182 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски оствари средба со Сорос

Од:
До кого (е-маил):
Порака: