Пехарот во германскиот куп за Борусија Дортмунд

3 копии

Берлин – Фудбалерите на Борусија Дортмунд успешно ја завршија сезоната откако во финалето на германскиот куп, преку пресврт, го победија Ајнтрахт со 2:1 и го освоија пехарот во ова натпреварување. Претходниот викенд со победа во последното коло од Бундес лигата „милионерите“ изборија и директно учество во Лигата на шампионите. Борусија поведе во 8.минута со голот на Осман Дембеле, а Ајнтрахт изедначи во 29.минута со голот на Анте Ребиќ. Победничкиот гол за Борусија во 67.минута го постигна Пиер – Емерик Обамејанг. За Борусија Дортмунд ова беше деветто финале во Купот на Германија, а по четврти пат е освојувач на пехарот.
| | веќе видена | слични
3 копии

Фудбалскиот клуб Ница не му дозволи на тренерот Лусиен Фавр да се пресели во Борусија Дормунд. Ница сезоната ја заврши на третото место и избори пласман во квалификациите во Лигата на шампионите. „Спортските интереси за нас како клуб секогаш биле пред финансиските. Одлуката нема да ја смениме. Лусиен тоа го прифати“, се наведува во клупското соопштение. Фавр беше прв опција на Борусија, откако од клубот замина тренерот Томас Тухел. Германскиот клуб објави и дека веќе има договор со Фавр, но како што се претпоставуваше Ница не му дозволи на Фвар да замине, бидејќи има договор до 2019 година.
| | веќе видена | слични

Габонскиот интернационалец и фудбалер на Борусија Дортмунд, Пјер Емерик Обамејанг, ќе биде сигурно еден од најбараните играчи ова лето. Но Борусија свесна дека може на неговиот трансфер да заработи многу милиони, сепак нема така лесно да го пушти да замине. Иако сите големи светски медиуми известуваат дека Обамејанг веќе го знае и клубот во кој ќе настапува, сепак, тоа од Дортмунд го негираат. „ До ден денешен, немаме добиено никаква официјална понуда од било кој клуб за Обамејанг “, кратко порача спортскиот директор на „милионерите“, Михаел Зорц. Да потсетиме дека Обамејанг со Дортмунд има договор до 2020 година, и околу таа ситуацијата на Дортмунд е релаксирана по тоа прашање.
| | веќе видена | слични
5 копии

Лусиен Фавр повеќе не е тренер на Ница. Фавр ќе го наследи Томас Тухел на клупата на Борусија Дортмунд, а по негова желба прво засилување за „милионерите“, најверојатно, ќе биде Марио Балотели. Како што пренесува германски „Кикер“, Борусија ги договорила сите услови со Фавр, но треба уште со Ница да ја договори отштетата. Фавар една сезона беше во Ница каде што имаше успешна соработка со контроверзниот напаѓач Марио Балотели. Токму Италијанецот е првата желба на Фавр. „Супер Марио“ во нападот трена да го замени Обамејанг, кој замина во ПСЖ. Фавр со Ница избори пласман во квалификациите во Лигата на шампионите, а Балотели минатата сезона постигна 17 голови. (Макфакс) Loading...
| | веќе видена | слични

Борусија Дортмунд одлучи да го разреши тренерот Томас Тухел, само неколку дена по освојувањето на Купот во финалето каде што го победи Ајнтрахт Франкфурт! Клубот ја даде следната изјава: “Разделбата е резултат од разговорите меѓу Ханс Јоаким Вацке (извршен директор), Микаел Зорка (спортскиот директор), Томас Тухел и неговиот советник Олаф Маинкинг, кој се одржал во текот на денот, им се заблагодаруваме на Томас и неговиот тим за постигнатите спортски резултати за клубот. Дортмунд како работодавач нема да коментира за детали, што доведе до разделба, но ние ќе кажемр дека ова е резултат на еден долг процес и одобрување на управата на клубот“. Тухел неодамна излезе во проблем со некои играчи, а последниот во серијата е изоставувањето на Нури Сахин од стартната постава во финалето на купот, кој е капитенот Шмелцер ја изкоментира како шокантна. Главен кандидат за наследник на Тухел на клупата на Дортмунд е поранешниот тренер на Менхенгладбах и Херта, Лусијан Фавр.
| | веќе видена | слични
2 копии

Томас Тухел го напушти кормилото на Борусија Дортмунд, а според информациите од Германија, веќе денеска е договорена неговата замена, Лусијан Фавр. Стратегот кој имаше одлична сезона во Ница каде што беше на клупата на едно од најголемите пријатни изненадувања во Франција. Со овој тим, Фавр успеа да дојде до третото место во првата лига и да обезбеди пласман во квалификациите од Лигата на шампионите. Второто засилување Борусија ќе го добие исто така од овој тим, а станува збор за италијанскиот интернациоанелц Марио Балотели. Договорот на Балотели истекува по крајот на јуни оваа година, и тој може да дојде како слободен агент, на местото на Пјер Ерик Обамејан кој најверојатно ова лето ќе си замине.
| | веќе видена | слични

Пјер Емерик Обамејанг ќе биде „трансфер-бомбата“ на Пари сен Жермен откако францускиот вицепрвак го договори ангажманот на Пјер Емерик Обамејанг од Борусија Дортмунд. Африканскиот голгетер ќе биде дополнително засилување за навалната линија, каде за партнер ќе го има извонредниот Единсон Кавани.
| | веќе видена | слични
5 копии

Борусија Дортмунд потврди дека клубот ја раскинала соработката со тренерот Томас Тухел. Борусија Дортмунд во неделата го освои Купот на Германија, што е прв трофеј за клубот по 2012 година, а во вторникот „милионерите“ објавија дека Тухел повеќе не е тренер. Тухел имаше уште една година од договорот, поради што Борусија за предвремениот раскин ќе му исплати два милиони евра. „Благодарен сум за убавите, инспиративните и бурните години. Жалам што ова нема да продолжи. Благодарност до навивачите, луѓето во клубот и сите кои нè поддржуваа. На Борусија и посакувам сè најдобро“, напишал Тухал на Твитер, пред клубот да ја соопшти одлуката. Инаку, Тухел, заминува поради несогласувањата со извршниот директор Ханс-Јоаким Вацке. Според германските медиуми Томас Тухел кариерата ќе ја продолжи во Баер Леверкузен.
| | веќе видена | слични

Томас Тухел само три дена по освоениот пехар во Купот на Германија доби отказ од Борусија Дортмунд, но овој квалитетен стратег без никакви проблеми ќе најде нов ангажман. Впрочем, тој веднаш доби примамлива понуда за да остане во Бундес-лигата, и тоа како тренер на Баер Леверкузен. „Фармацевтите“ имаа сезона за заборав во која по бројните порази беа принудени во самиот финиш да се борат за опстанок во елитта. По отказот на Роџет Шмит ниту Тајфун Коркут не се снајде најдобро на клупата на оваа екипа. Директорот Руди Фелер веќе стапил во контакт со Тухел, а како што јавуваат германските медиуми договорот ќе биде потпишен веднаш откако овој тренер ќе се договори со Борусија околу „пакетот за отпремнина“ што „милионерите“ треба да му го исплатат за врачениот отказ. Што се однесува до Борусија Дортмунд, главен фаворит за тренерската улога во оваа екипа е Луцијан Фавр, кој сезонава со Ница стигна до одличното трето место во француското првенство.
| | веќе видена | слични

Тухел кој што на клупата на Борусија Дортмунд пристигна пред две години, ќе го раскине договорот откако управата на клубот донела заклучок дека не ги остварил посакуваните резултати. Борусија Дортмунд во Бундес лигата заврши на третото место на табелата и „Милионерите“ до последното коло се бореа за директен пласман во Лигата на шампионите, додека пак во Лигата на шампионите избраниците на Тухел беа елиминирани во четврт-финалето од Монако. Сепак, Тухел и Борусија оваа сезона успеаа да освојат еден трофеј во Купот на Германија, меѓутоа тоа очигледно не било доволно за управата на клубот. „Им се заблагодарувам на сите за двете прекрасни години. Им благодарам на навивачите, на тимот и на сите луѓе во клубот кои што ми дадоа поддршка. На Борусија ѝ посакувам се најдобро“, напиша Тухел на својот профил на Твитер.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нов студен и влажен бран ќе има во петок кога ќе има пообилни врнежи, особено во јужните делови. Заради заладувањето врнежи од снег ќе има и во некои пониски ...
сите 199 | | | веќе видена

Договорот ја отвора вратата за прием на Македонија во НАТО од што корист ќе има и Грција, порачаа високи претставници на ЦДУ во апелот до Нова демократија, ...
сите 65 | | | веќе видена

Вториот ден од дебатата за преспанскиот договор, на пленарната седница во грчкиот парламент, ќе биде заокружена доцна вечерва, кога се очекува владата да ...
сите 144 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 129 | | | веќе видена

Грчката опозиција ја разгледува можноста да го одложи гласањето на преспанскиот договор, пишува грчкиот весник „Катимерини“. Гласањето, како што пишува ...
сите 66 | | | веќе видена

Со задоцнување од 15 минути почна вториот и последен ден од расправата на пленарната седница во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа, што ...
сите 189 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пехарот во германскиот куп за Борусија Дортмунд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: