Разгледани измените на законите за судови, Судски совет и Академијата за судии и обвинители


3 копии

Предложените измени на Законот за судови, Законот за Судскиот совет на Република Македонија и Законот за Академијата за судии и јавни обвинители беа на дневен ред на денешната трета седница на Советот за следење на имплементацијата на Стратегијата за реформи на правосудниот сектор (2017-2022 година) на Владата на Република Македонија. Заменик министерот за правда Оливер Ристовски, како што соопшти владината прес-служба, ги информирал членовите на Советот дека одредени решенија, понудени од Министерството за правда, не се прифатливи за опозицијата и додал дека на седница на Собранието на РМ, закажана за 2 мај, очекува измените на Законот за судови и Законот за судски совет да се најдат на дневен ред. Советот за следење на имплементација на Стратегијата за реформи на правосудниот сектор ги разгледал предложените измени на Законот за судови, а пред сѐ понудените решенија на основите на дисциплинска одговорност и дисциплински мерки за судиите. На седницата станало збор и за одредени предлози и решенија за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Судскиот совет го објави годишниот извештај за сработеното за 2017 година. Првичниот впечаток е дека извештајот е формален, а не суштински, и не содржи ништо ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Судиите кои без оправдана причина нема да ги закажуваат рочиштата по предметите, ќе ја одложуваат постапката или нема да го зема предметот во работа по што би ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Собранието ги донесе измените на Законот за судови, на Законот за Судски совет и Законот за високо образование. Законите за судови и за Судски совет се дел од ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Собранието ги донесе измените на Законот за судови и на Законот за судскиот совет. Во дел од измените на Законот за судови се предвидува дека судија може да ...
| | веќе видена | слични

Собранието на Република Македонија на денешната 45. седница ги донесе измените на Законот за судовите и на Законот за Судскиот совет. Донесен е и новиот Закон ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во нападите на бомбаши самоубијци во цркви и луксузни хотели на Велигден , биле убиени 253 ,а не 359 лица. До сега службената бројка на загинати беше 359 лица, ...
сите 524 | | | веќе видена

Донациите собрани за обнова на Богородичната црква во Париз, според првичните проценки, далеку ги надминуваат трошоците за поправка. Од минатата недела, кога ...
сите 104 | | | веќе видена

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 334 | | | веќе видена

Пред да започне состанокот со севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун и рускиот претседател Владимир Путин, неколку детали го привлекоа вниманието на новинарите. ...
сите 168 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 155 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Разгледани измените на законите за судови, Судски совет и Академијата за судии и обвинители

Од:
До кого (е-маил):
Порака: