Биљана Ванковска побара отпочнување процедура за собирање 10.000 потписи

Биљана Ванковска побара отпочнување процедура за собирање 10.000 потписи Независниот кандидат Билјана Ванковска денеска во просториите на Државната Изборна Комисија (ДИК) поднес барање за отпочнување на процедурата за собирање 10,000 потписи за влез во трката за Претседател на Република Македонија. Својот потпис за поддршка на независниот кандидат за претседател Билјана Ванковска, граѓаните ќе можат да го дадат во период од 15 работни дена – поточно, од 16 февруари до 2 март во една од подрачните единици на ДИК. Адресите на подрачните единици на ДИК можат да се најдат на страната на Комисијата, а за подетално упатување гласачите ќе можат да се консултираат преку Фејсбук профилот, блогот и веб страната на Билјана Ванковска. „Само преку собирање на овие потписи независните кандидати ќе можат да влезат во првиот круг на претседателските избори, во трка со кандидатите номинирани од политичките партии“, се вели во писмената изјава на професор д-р Биљана Ванковска.
| | веќе видена | слични

Јавно даден збор е обврска од која нема повлекување. А, собраните симпатии по најавата на социјаланите мрежи беа еден вид тригер што ја повлече целата работа. Вака универзитетскиот професор Билјана Ванковска ја објаснува нејзината амбиција да влезе во претседателската трка Јавно даден збор е обврска од која нема повлекување. А, собраните симпатии по најавата на социјаланите мрежи беа еден вид тригер што ја повлече целата работа. Вака универзитетскиот професор Билјана Ванковска ја објаснува нејзината амбиција да влезе во претседателската трка во април, како независен кандидат. Како што вели за Алфа, сака да и даде поинаква боја на претседателскаата функција. Желба за докажување, како што нагласува, не и недостасува по, 20 години активна политичка и општествена перцепција на збиднувањата. Очекува без проблеми да ја совлада првата пречка - да собере 10 илјади потписи од граѓани за поддршка на нејзината кандидатура. Веќе добила и понуди за логистичка поддршка од обични ...
| | веќе видена | слични

Вчера во просториите на Државната изборна комисија, професорката Билјана Ванковска поднесе барање за да почне процедурата за собирање 10 илјади потписи со кои таа како независен кандидат ќе влезе во трката за претседател на државата Својот потпис за поддршка на Ванковска граѓаните ќе можат да го дадат во период од 15 работни дена, од 16 февруари до 2 март, во некоја од подрачните единици на ДИК. - Адресите на подрачните единици на ДИК може да се најдат на страницата на комисијата, а за подетално упатување гласачите ќе можат да се консултираат преку фејсбук-профилот, блогот и веб-страницата на Билјана Ванковска. Само преку собирање на овие потписи независните кандидати ќе можат да влезат во првиот круг на претседателските избори, во трка со кандидатите номинирани од политичките партии - пишува во соопштението на тимот на Ванковска.
| | веќе видена | слични

Професорката Билјана Ванковска денеска до Државната изборна комисија (ДИК) поднесе барање за почнување процедура за собирање 10.000 потписи за влез во трката за претседател на Република Македонија. Својот потпис за поддршка на Ванковска граѓаните ќе може да го дадат од 16 февруари до 2 март во една од подрачните единици на ДИК. Адресите на подрачните единици може да се најдат на страната на Комисијата, а подетално упатување таа ќе дава преку Фејсбук профилот, блогот и веб страницата.
| | веќе видена | слични

Универзитетската професорка Билјана Ванковска до Државната изборна комисија поднесе барање за отпочнување на процедурата за собирање десет илјади потписи за независен кандидат за претседател. Граѓаните кои ќе сакаат да и дадат поддршка на Ванковска, ќе може тоа да го сторат од 16 февруари до 2 март во една од подрачните единици на ДИК. Таа најавува дека нејзината кампања нема да наликува на вообичаените кампањи што ги водат македонските политичари, а гласачите ќе можат да ја контактираат и да ги добијат сите информации на нејзиниот Фејсбук профил, блогот и веб страницата на Ванковска. На Фејсбук денеска таа го објави и официјалното барање испратено до Државната изборна комисија за собирање на потписите:
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 274 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 219 | | | веќе видена

„Предлог Буџетот за 2019 година изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедува раст на платите во сите сектори.Со Буџетот за 2019 година предвидено е ...
сите 235 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 360 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Биљана Ванковска побара отпочнување процедура за собирање 10.000 потписи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: