Првата дама на Франција во напад на љубомора ја испокршила канцеларијата на Оланд

Првата дама на Франција во напад на љубомора ја испокршила канцеларијата на Оланд Францускиот таблоид „Closer“, која ја откри неверничката афера на францускиот претседател Франсоа Оланд, во својот најнов број објавува дека за евентуалното враќање на Валери Триервеиле во Елисејската палат се судриле кланови, од кои некои ни по која цена не прифаќаат таа повторно да се врати во претседателската резиденција. Но, магазинот тврди дека првата дама се уште не го кажала својот последен збор, како и тоа дека ни по која цена нема така лесно да се откаже од својот статус на прва дама, ниту пак од човекот со кого го дели животот во последните десет години. И покрај фактот дека е јавно засрамена и понижена, поради што се тврди дека доживеала емотивен шок, а некои дури споменуваат дека преживеала и нервен слом и обид за самоубиство. Валери, како што пишува неделникот, е подготвена на Оланд да му ја прости неверата, се да заборави и да тргне понатаму. Овој неделник исто така ги отркива и шпекулациите според кои дента ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Само неколку часа откако нејзиниот партнер Франсоа Оланд соопшти дека тие повеќе не се двојка, Валери Триервеилер од нејзиниот профил на „Твитер“ му се заблагодари на персоналот на Елисејската палата, пренесе ДПА. - Искажувам почит кон исклучителната екипа на Елисејската палата, напиша 48-годишната доскорашна прва дама на Франција. - Никогаш нема да ја забравам неговата преданост и емоционалност во моментот на моето заминување – додаде таа.
| | веќе видена | слични

Францускиот претседател Оланд и официјално соопшти дека се разведува од својата животна сопатничка Валери Триавилер. Разделбата доаѓа по обелоденувањето на љубовната афера меѓу Оладн и актерката Жули Гаје. Неколку часа откако Оланд ја објави разделбата, досегашната прва дама на твитер му се заблагодари на персоналот на Елисејската палата. Никогаш нема да ја заборавам преданоста и емоционалноста во моментот на моето заминување, напиша Триавилер. Најмалку 50 загинати и околу 300 повредени од почетокот на уличните протести во Каиро кои почнаа на денот од тригодишнината од соборувањето на екс претседателот Мубарак. Уапсени се повеќе од илјада лица. Во меѓувреме, привремениот шеф на египетската држава Мансур изјави дека претседателските избори ќе се одржат пред парламентарните. Ова отстапува од политичкиот план донесен по соборувањето на Морси, според кој прво требаше да се одржат парламентарните избори. Судбината на Башар Ал Асад може да се решава само во рамките на сирискиот Устав, беше децина членката на ...
| | веќе видена | слични

Францускиот претседател Франсоа Оланд, конечно, обелодени: „Јавно информирам дека ставив крај на заедничкиот живот со Валери Трирвајлер“. Позицијата на Трирвајлер се смета за неодржлива откако на 10 јануари беше обелоденета двегодишната афера на Оланд со Жули Гаје, 41-годишна актерка. Но, вознемирениот социјалистички шеф на државата постојано тврдеше дека тоа е „приватна работа“. Објавата, всушност, стави крај на мандатот на Трирвајлер како прва дама на Франција. Нејзината разделба од Оланд, исто така, значи и дека таа ја губи својата канцеларија со петмина вработени, како и многубројни други бенефиции, вклучувајќи лимузини со возач и домови низ Франција. Вчерашната изјава дојде во време кога 48-годишната Трирвајлер замина во „хуманитарна“ посета на Индија, каде што се очекува да зборува и тоа за првпат од избивањето на скандалот. Прексиноќа таа на „Твитер“ ја напиша нејзината прва реакција: „Сета моја благодарност е упатена до извонредниот персонал во Елисејската палата. Никогаш нема да ја заборавам ...
| | веќе видена | слични

Точно три недели откако списанието „Клосер“ објави дека Оланд има љубовна врска со актерката Жули Гаје , по што следуваше и закана со тужба од Оланд , сепак информациите се потврдија , а претседателот јавно ја призна вистината . Со тоа  по една недела одговори на прашањето на јавноста дали Франција останува без првата  дама. Таа , пак , сама без придружба на Оланд ќе отпатува во Индија , каде ќе присуствува на хуманитарната конференција за спречување на гладот. Таа денеска на својот Твитер профил им се заблагодари на вработените во елисејската палата. Оланд останува без сопруга на една недела пред посетата на Белата куќа каде што е поканет на средба со Обама заедно со Валери Трирвилер. Според американските медиуми , сигурно Оланд во Вашингтон нема да допатува со неговата љубовница , актерката Гаје , туку протоколот ќе го помине  како ерген . 
| | веќе видена | слични

По компромитирачките фотографии за наводна љубовна афера на францускиот претседател, Франсоа Оланд официјално го соопшти раскинувањето на врската со својата животна сопатничка, Валери Триaвилер. Претседателот Франсоа Оланд официјално ја соопшти разделбата од својата долгогодишна животна сопатничка Валери Триервеилер (на насловната фотографија) Веста која ја пренесе новинската агенција АФП се очекуваше и само ги потврди шпекулациите во медиумите по откривањето на врската меѓу Франсоа Оланд и актерката Жули Гаје на почетокот од годинава. 59-годишниот претседател уште претходно призна постоење проблеми во врската со 10 години помладата Валеруи Триевеилер, зборувајќи за тешки моменти: „Секој во приватниот живот поминува низ тешки времиња“, изјави тој и најави дека ќе ја разјасни ситуацијата во неговиот приватен живот пред заминувањето во САД, каде е поканет од семејството Обама. Франсоа Оланд и актерката Жули Гаје Неколку часа откако нејзиниот партнер Франсоа Оланд соопшти дека веќе не се двојка, Валери ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Од Елисејската палата официјално соопштуваат дека претседателот Франсоа Оланд се разделува од Валери Триервеилер. Веста се очекуваше и таа не изненадува по откривањето на врската меѓу Франсоа Оланд и актерката Жули Гаје на почетокот од годинава. Самиот Оланд најави дека тој ќе ја разјасни ситуацијата во неговиот приватен живот пред заминувањето во САД, каде е поканет од семејството Обама. Според весникот Журнал ди Диманш, кој прв ја објави веста за официјализирањето на разделбата на претседателската двојка, Оланд и Триевеилер се договориле за разделбата минатиот четврток. Валери Триервеилер ќе треба да ја напушти резиденцијата на претседателот на француската република Лантерн, во Версај и да се пресели во станот на улицата Коши во 15-от париски аронсисман. Од Елисејската палата официјално соопштуваат дека претседателот Франсоа Оланд се разделува од Валери Триервеилер.Веста се очекуваше и таа не изненадува по откривањето на врската меѓу Франсоа Оланд и актерката Жули Гаје на почетокот од ...
| | веќе видена | слични

„Изјавувам дека го прекинувам заедничкиот живот со Валери Триервлејле", се вели во ксуата изјава на францускиот претседател објавена преку агенцијата AFP. Франсоа Оланд и новинарката Валери Триервејле во заедница беа од 2007 година. Меѓутоа, во јануари годинава таблоидот Closer ја објави информацијата за тајната врска на францускиот претседател со 41-годишната актерка Жули Гаје, што придонесе за силно разнишување на врската меѓу социјалистичкиот претседател и неформалната „права дама". Таблоидот Closer на 10-ти јануари објави серија фотографија направени во апартманот на актерката, недалеку од Елисејската палата, односно претседателската резиденција. На фотографиите беше снимен неидентификуван маж со мотоциклистички шлем на главата. Сепак, дека од снимките беше видливо дека станува збор токму за претседателот на Републиката. Новинарите го идентификуваат Оланд и по чевлите, како и тоа што на фотографиите е „фатен" еден од телохранителите на претседателот. Веднаш по објавувањето на написот Оланд се закани со ...
| | веќе видена | слични

Веста се очекуваше и таа не изненадува по откривањето на врската меѓу Франсоа Оланд и актерката Жули Гаје на почетокот од годинава. Самиот Оланд најави дека тој ќе ја разјасни ситуацијата во неговиот приватен живот пред заминувањето во САД, каде е поканет од семејството Обама. Според весникот Журнал ди Диманш, кој прв ја објави веста за официјализирањето на разделбата на претседателската двојка, Оланд и Триевеилер се договориле за разделбата минатиот четврток. Валери Триервеилер ќе треба да ја напушти резиденцијата на претседателот на француската република Лантерн, во Версај и да се пресели во станот на улицата Коши во 15-от париски аронсисман. Нејзиното патување во Индија нема да биде откажано, таа ќе го посети Бомбај во име на асоцијацијата Акција против гладот./МИА
| | веќе видена | слични

Глумицата Жили Гаје (41) со која францускиот претседател Франсоа Оланд (59) веќе две годни ја изневерува својата невенчана сопруга Валери Триервејлер (48) играла во филмот на Бојан Вулетиќ „Практичен водич низ Белград со пеење и плачење“ од 2011 година Жили во оваа романтична комедија го игра ликот на Силви која прв пат доаѓа во Белград. Јунаците и јунакињите на овој филм се странци кои доаѓаат во Белград во потрага по најразновидни работи - работа, авантура, љубов, секс - и во средбите со жителите на овој гостопримлив град наоѓаат многу повеќе од она што го очекувале. Да потсетиме, претседателот на Франција неодамна е „фатен“ во љубовна измама - францускиот магазин „Клозе“ објави фотографии и информации за тоа дека покрај својата невенчана сопруга, Оланд имал и афера со глумицата Жили. Согласно сознанијата што ги имал овој весник, претседателот на Франција и глумицата имале „турбулентна романса која траеле две години“ - а што го вклучува периодот за време и по изборната кампања. Партнерката на Оланд, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 181 | | | веќе видена

Изборен молк пред утрешниот прв круг претседателски избори и предвремените локални избори во општините О хрид, Д ебар и Н ово С ело. На полноќ заврши изборната ...
сите 222 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 115 | | | веќе видена

Тројцата претседателски кандидати Блерим Река, поддржан од Алијансата за Албанците и Беса, кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова и ...
сите 192 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Првата дама на Франција во напад на љубомора ја испокршила канцеларијата на Оланд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: