Нова демократија: Ципрас смета дека победа е името „Илинденска Македонија“


Критики до грчкиот премиер упатија од опозициската Нова демократија, по изјавата на Алексис Ципрас од Солун дека Владата не дава име, туку се стреми да добие назад нешто што веќе било дадено. Како што јави дописничката на МИА од Атина, од грчката партија, преку соопштение, коментираат дека „Ципрас смета дека неприфатливото име како што е Илинденска Македонија е победа за земјата“. – Премиерот, кој имаше неуспех во сите преговори што ги водеше за Грција, денес има храброст да тврди дека неговата Влада се стреми да земе назад, а не да даде име на Скопје. Очигледно смета дека е победа за нашата земја, неприфатливото име како она „Илинденска Македонија“ за кое разговара со господинот Заев, пишува во соопштението од грчката конзервативна, опозициска партија. Од Нова демократија додаваат дека единствено што му останува на Ципрас да земе е „одговорот што го заслужува на изборите за непотребниот четврти меморандум што го потпиша одново кратејќи плати и пензии по наводниот чист излез од кризата“.
| | веќе видена | слични

Помалиот партнер во владеачката коалиција во Грција, партијата Независни Грци, не отстапува од својот цврст став дека нема да прифати зборот „Македонија“ да биде содржан во новото име на северниот сосед. Три члена на партијата тоа го нагласија во различни интервјуа, и тоа заменик-министерот за земјоделство Базилис Кокалис, потпретседателот на Парламентот, Димитрис Каменос, како и портпаролката Мадалена Пападопулу. Тие рекоа дека не доаѓа предвид никакво сложено име што го вклучува терминот „Македонија“, „поради иредентизмот што таквото име би го поттикнал во Скопје“. Единственото име за кое тие би гласале е „Централна Балканска Република“, истакна Каменос, кој не е во роднинска врска со партискиот лидер Панос Каменос.
| | веќе видена | слични

Коалицискиoт партнер во владата на Алексис Циплас, партијата „Независни Грци“, не отстапува од својата позиција против сложено име и вклучување на терминот Македонија во него. Од партијата велат дека само ќе го прифатат името „Централна Балканска Република“. Заменик-министерот за земјоделство, Василис Кокалис, портпаролот на партијата Мадалена Пападопулу и заменик-претседателот на парламентот Димитрис Каменос, кои се од „Независни Грци“, во одделни интервјуа истакнаа дека не го прифаќаат терминот Македонија во името на „соседната земја“. „Ние, „Независни Грци“, велиме „не“ на употребата на името Македонија или производни зборови, а предуслов за секое решение е уставна ревизија, промена на Уставот, бидејќи нема ниту македонска националност, ниту македонски идентитет, ниту постои македонски јазик и се разбира одлуката да биде „ерга омнес“, рекла Мадалена Пападопулу пред грчката телевизија „Скај“. Заменик-министерот за земјоделство Василис Кокалис исто пред телевизијата „Скај“ изјавил дека до неколку дена ќе ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Коалицискиот партнер во грчката Влада, партијата Независни Грци, не отстапува од цврстиот став против сложено име и вклучен термин Македонија во името на нашата земја. Оваа позиција, уште еднаш ја потврдија членовите на партијата говорејќи за грчките медиуми, јави дописничката на МИА од Атина. Заменик министерот за земјоделство, Василис Кокалис, портапролката на партијата, Мадалена Пападопулу и потпретседателот на Парламентот, Димитрис Кокалис, сите од Независни Грци во три различни интервјуа повторија дека не го прифаќаат терминот Македонија во името на соседот. -Ние, Независни Грци, велиме „не“ за употреба на името Македонија или изведени зборови, а предуслов за било кое решение е уставна ревизија, промена на Уставот, бидејќи не постои ниту македонска национална припадност, ниту македонски идентитет, ниту постои македонски јазик и секако решението да биде ерга омнес, рече портпаролката на партијата, Мадалена Пападопулу, говорејќи за грчката телевизија „Скај“. Таа изрази резервираност во однос на тоа дали ...
| | веќе видена | слични

Оваа позиција, уште еднаш ја потврдија членовите на партијата говорејќи за грчките медиуми, јави дописничката на МИА од Атина. Заменик министерот за земјоделство, Василис Кокалис, портапролката на партијата, Мадалена Пападопулу и потпретседателот на Парламентот, Димитрис Кокалис, сите од Независни Грци во три различни интервјуа повторија дека не го прифаќаат терминот Македонија во името на соседот. -Ние, Независни Грци, велиме „не“ за употреба на името Македонија или изведени зборови, а предуслов за било кое решение е уставна ревизија, промена на Уставот, бидејќи не постои ниту македонска национална припадност, ниту македонски идентитет, ниту постои македонски јазик и секако решението да биде ерга омнес, рече портпаролката на партијата, Мадалена Пападопулу, говорејќи за грчката телевизија „Скај“. Таа изрази резервираност во однос на тоа дали ќе се постигне договор велејќи дека „треба да видиме дали Скопје може да прифати уставна ревизија и ерга омнес за преговорите да стигнат до решение“. Заменик министер за ...
| | веќе видена | слични

Српскиот историчар Александар Раковиќ не верува во најавите за скорешно затворање на речиси тридеценискиот спор за името меѓу Македонија и Грција, сметајќи дека двата соседа, вушност, глумат преговори поради обврските кон САД. „Мене ми се чини дека оваа ситуација е таква што и едните и другите, кои имаат обврски кон Американците, се обидуваат да остават впечаток дека нешто работат и оти се приближуваат до нешто, бидејќи би сакале да добијат некакви привилегии. Значи, Заев има обврска, тој бара поддршка и сигурно ќе ја има во наредните седум-осум до десет години, но потребни му се некакви конкретни резултати или показатели дека тој работи на нешто. Исто така, Грција воведува нови мерки на штедење, ситуацијата е многу тешка, земјата зависи од тоа дали некој ќе ѝ помогне финансиски, ќе ѝ го отпише ли долгот итн., а тоа е тесно поврзано и со ова т.н. македонско прашање. Така што, ми се чини дека и едните и другите тука малку фингираат дека се блиску до решение, бидејќи, ако погледнете, до решението наводно се ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Решението што ќе се постигне треба да биде добро решение, бидејќи, во спротивно, ние како влада одново ќе преговараме, вели одговорниот за надворешна политика во грчката опозициска партија Нова демократија, Јоргос Кумуцакос. – Ако владата не постигне добро решение, бидејќи ние не веруваме во решение само за да биде решение, туку веруваме само во решение со добро решение, ако нема добро решението ние сме подготвени по изборите, како нова влада, повторно да преговараме за ова прашање, вели Кумуцакос во интервју за грчката државна телевизија „ЕРТ“, потенцирајќи дека решението треба да биде добро за земјата, а не за нив како партија. Како што јави дописничката на МИА од Атина, одговорниот за надворешна политика во Нова демократија, рече дека доколку актуелната влада сепак донесе решение, тогаш тие ќе го стават под микроскоп договорот и ќе ги анализираат дури и запирките. – Врз база на нашиот критериум, според кој, договорот го имаме опишано како комплетен, целосен, да не остава надвор ниту едно прашање, конечен, ...
| | веќе видена | слични

- Ако владата не постигне добро решение, бидејќи ние не веруваме во решение само за да биде решение, туку веруваме само во решение со добро решение, ако нема добро решението ние сме подготвени по изборите, како нова влада, повторно да преговараме за ова прашање, вели Кумуцакос во интервју за грчката државна телевизија „ЕРТ“, потенцирајќи дека решението треба да биде добро за земјата, а не за нив како партија. Како што јави дописничката на МИА од Атина, одговорниот за надворешна политика во Нова демократија, рече дека доколку актуелната влада сепак донесе решение, тогаш тие ќе го стават под микроскоп договорот и ќе ги анализираат дури и запирките. - Врз база на нашиот критериум, според кој, договорот го имаме опишано како комплетен, целосен, да не остава надвор ниту едно прашање, конечен, односно да не остава нерешени прашања за во иднина и секако да ја вклучува потребата за промена на Уставот, потребата за борба со иредентизмот и сл. Ние врз база на овие критериуми, ако дојде договорот, ќе земеме во раце ...
| | веќе видена | слични

Доколку имам политичка одговорност, спорот со името ќе се реши кога ќе оценам дека тоа решение ќе им служи на националните интереси, вели претседателот на грчката опозициска Нова демократија во интервју за грчката телевизија „Скај“ во однос на тоа кои би биле неговите чекори во разговорите за името, доколку стане премиер, а доколку преговорите сега не донесат договор. - Дваесет години живееме со овој проблем, со ова нерешено прашање, според тоа можеме да живееме уште 2-3 години. Доколку јас имам политичка одговорност, проблемот ќе се реши, кога ќе оценам дека ова решение ќе им служи на националните интереси, вели Мицотакис и додава дека неговата партија никогаш не рекла дека не сака решение, но потребно е тоа да биде согласно со грчките услови. Како што јави дописничката на МИА од Атина, лидерот на Нова Демократија, објасни дека националната рамка за решение што ја поставуваат тие, не се фокусира само на прашањето со името, туку како неопходен услов ги поставува „уставната ревизија и елиминација на ...
| | веќе видена | слични

Напредокот во преговорите со Грција ќе биде главна тема на утрешниот Совет на министрите за надворешни работи во Брисел. На редовниот министерски состанок на неколку недели пред јунскиот самит на кој треба да се одлучува по препораката за Македонија, високата претставничка за надворешна политика на Унијата, Федерика Могерини ќе ги брифира министрите на сите земји членки за тоа како напредуваат преговорите. Според најавите кои се уште не се официјално потврдени шефовите на македонската и грчката дипломатија, Димитров и Коѕијас треба да ги продолжат разговорите по преговарачката рунда во Њујорк, пренесува Според информациите кои ги објави МНР, Коѕијас и Димитров ќе присуствуваат и на заеднички појадок на кој сите министри за надворешни работи на земјите членки на унијата ќе можат да добијат информации за текот на преговорите. Министерскиот совет доаѓа на само неколку дена откако во јавноста беше објавен нон пејперот со кој неколку земји членки на Унијата изразуваат резерви во однос на можноста на Македонија ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нова демократија: Ципрас смета дека победа е името „Илинденска Македонија“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: