ВРЕМЕ: Мајски „пекол“!

ВРЕМЕ: Мајски „пекол“! Температурите што ќе бидат измерени денеска, првиот ден од мај, најмалку ќе наликуваат на пролет! Времето денеска, според прогнозата на синоптичарите, ќе биде „пекол“, со температури што се мерат во жестокост на летото. Синоптичарите велат- времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. За попладне се прогнозира изолирана појава на краткотраен пороен дожд со грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Температурите во земјата ќе се движат од 24 степени во западните делови, до 33 степени на македонскиот југ. Македонија, според предупредувањата на метереолозите, денеска, но и до крајот на неделата ќе биде во зоната на „жолта“ тревога, со оглед дека индексот на ултравиолетовото зрачење ќе изнесува осум. Оттаму се препорачува да се избегнува директно изложување на сонце во најтоплиот дел од денот, односно од 11 до 16 часот. Слично време ја очекува Македониија и во наредните денови.
| | веќе видена | слични
4 копии

Македонија од попладнево ја зафати невреме со силен пороен дожд, грмежи и засилен ветер и локална појава на град. Управата за хидрометеоролошки работи најавува дека нестабилното време ќе продолжи и во тек на престојниот викенд и почетокот на наредната недела. Утре претпладне времето ќе биде сончево и топло со умерена облачност, а попладне нестабилно облачно со пороен дожд, грмежи и силен ветер. Температурата на воздухот ќе се движи од 24 степени до 31 степен. В недела ќе има поизолирани процеси на нестабилност со пороен дожд и грмежи, со температура на воздухот од 25 до 32 степени. На почетокот на наредната недела ќе има благо опаѓање на температурата на воздухот, пооблачно време со повремени врнежи од дожд и локална појава на грмежи. Стабилизација на времето се очекува од средината на наредната недела.
| | веќе видена | слични

Управата за хидрометеоролошки работи најавува дека нестабилното време ќе продолжи и во тек на престојниот викенд и почетокот на наредната недела. Утре претпладне времето ќе биде сончево и топло со умерена облачност, а попладне нестабилно облачно со пороен дожд, грмежи и силен ветер. Температурата на воздухот ќе се движи од 24 степени до 31 степен. В недела ќе има поизолирани процеси на нестабилност со пороен дожд и грмежи, со температура на воздухот од 25 до 32 степени. На почетокот на наредната недела ќе има благо опаѓање на температурата на воздухот, пооблачно време со повремени врнежи од дожд и локална појава на грмежи. Стабилизација на времето се очекува од средината на наредната недела
| | веќе видена | слични
16 копии

Времето во Македонија во повеќе места ќе биде нестабилно, со пороен дожд и со грмежи и засилен ветер, a локално во форма на невреме со услови за појава на град. Повеќе услови за нестабилност ќе има во северните делови. Утринската температура ќе се движи од седум до 14, а дневната од 26 до 32 степена. Во Скопје времето попладне ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Утринската температура ќе се спушти до 12, а дневната ќе се искачи до 30 степени. Во сабота и во недела ќе има изолирана појава на нестабилност, а во почетокот на наредната седмица ќе преовладува променливо облачно и малку посвежо време со повремени врнежи од дожд и локална појава на грмежи.
| | веќе видена | слични

Во Скопје денес ќе биде претежно сончево и топло, попладне услови за развој на нестабилна облачнос со можност за слаб локален дожд. Ќе дува умерен југоисточен ветер. Утринската температура од 13 C, а максималната дневна ќе достигне до 30 C. Ув индекс 7. Во сабота во Македонија ќе биде претежно сончево и топло. Попладне услови за слаб локален дожд и грмотевици ке има во северозападните планински предели. Ќе дува слаб ветер со променлив правец, а во западните предели ќе дува умерен западен ветер. Утринските температури од 7 C до 14 C, а максималните дневни температури ќе се движат од 22 C до 32 C. Ув индекс 6. Во недела претпладне ќе биде претежно сончево и топло, попладне нестабилно со врнежи до дожд и грмотевици. Ќе дува умерен јужен и југоисточен ветер, а во западните предели ќе дува умерен југозападен ветер. Утринските температури од ќе се движат од од 7 C до 14 C, а максималните дневни температури од 21 C до 31 C. Ув индекс 6. Од понеделник следува период на нестабилно врме со локални врнежи од дожд и пад ...
| | веќе видена | слични

Во Македонија во петок претпладне ќе биде претежно сончево и топло, попладне ќе има услови за развој на нестабилна облачност со можност за локални врнежи од дожд и грмотевици. Претежно сончево со локална облачност во текот на целиот ден ќе биде во југоисточните предели. Ќе дува умерен јужен и југоисточен, а во западните предели ќе дува умерен југозападен ветер. Утринските температури ќе се движат од 8°C до 15°C, а максималните дневни ќе достигнат до 22°C односно до 32°C. Ув индекс 7. Во Скопје во петок ќе биде претежно сончево и топло, попладне услови за развој на нестабилна облачност со можност за слаб локален дожд. Ќе дува умерен југоисточен ветер. Утринската температура од 13°C, а максималната дневна ќе достигне до 30°C. Ув индекс 7. Во сабота во Македонија ќе биде претежно сончево и топло. Попладне услови за слаб локален дожд и грмотевици ке има во северозападните планински предели. Ќе дува слаб ветер со променлив правец, а во западните предели ќе дува умерен западен ветер. Утринските температури од 7°C ...
| | веќе видена | слични

Времето денеска ќе биде топло, со утринска температура од седум до 14 степени и со дневната од 26 до максимални 32 степена. На повеќе места ќе има нестабилност, со пороен дожд и со грмеж, ќе дува и засилен ветер, а наместа се прогнозира невреме со појава на град, од што најмногу ќе бидат зафатени северните делови од земјава. Во Скопје времето попладне ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, но топло, со температура до 30-от степен. За викендот метеоролозите најавуваат изолирана појава на нестабилност, а во почетокот на наредната седмица ќе преовладува променливо облачно и малку посвежо време, со повремени врнежи од дожд и со локална појава на грмежи.
| | веќе видена | слични
2 копии

Повеќе услови за нестабилност ќе има во северните делови. Утринската температура ќе се движи од седум до 14, а дневната од 26 до 32 степена. Во Скопје времето, попладне, ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Утринската температура ќе се спушти до 12, а дневната ќе се искачи до 30 степени. Во сабота и во недела ќе има изолирана појава на нестабилност, а во почетокот на наредната недела ќе преовладува променливо облачно и малку посвежо време со повремени врнежи од дожд и локална појава на грмежи.
| | веќе видена | слични

За време на празниците нè очекува променливо и топло време, а веќе наредната недела се очекува освежување. Времето денеска во Македонија на повеќето места ќе биде нестабилно со пороен дожд со грмежи и засилен ветер, а локално во форма на невреме со појава на град. Според најавите на метеоролозите дневната температура денеска ќе се движи во интервал од 26 до 32 спени. Во Скопје попладне времето ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, а температурата ќе се искачи до 30-от степен. За време на празничниот викенд синоптичарите најавуваат изолирана појава на нестабилност, а од почетокот на наредната седмица ќе преовладува променливо облачно и малку посвежо време со повремени врнежи од дожд и локална појава на грмежи.
| | веќе видена | слични

Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност. Околу пладне и во попладнедните часови во повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално во форма на невреме со услови за појава на град. Максималната температура ќе се искачи до 32. степени, во Скопје до 30. степени. (Крај)
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Наместо да се крие зад социјалните медиуми, зад неговите ...
сите 143 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Обвинителството за организиран криминал и корупција го истражува бегството на поранешниот премиер Никола Груевски. Обвинител веќе ги прибира доказите, дали ...
сите 276 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 258 | | | веќе видена

Патешествието на Груевски низ Црна Гора наликувало на шпионски филм. Го чекале разни унгарски дипломати, се менувале возила, а примопредавањето се одвивало во ...
сите 318 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВРЕМЕ: Мајски „пекол“!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: