Невреме во Грција, проблеми со морскиот транспорт во Јонско Море

4 копии

Грција од денеска ќе биде зафатена со нов бран невреме, проследено со дожд, ветер и снег на високите места, јавија грчките медиуми. Ураган го блокира морскиот транспорт во Јонското Море. Поради силните ветрови прекинато е движењето на фериботите кои се движат од Игуменица до островот Крф. Исто така не сообраќаат бродовите на линиите Килини-Закинтос, Ликсури-Аргостоли и Порос-Килини.
| | веќе видена | слични

Снежно невреме во француските Алпи спречи околу 4.000 патници да стигнат до ресортите за Нова година, а еден скијач загина при лавина, соопштија денеска надлежните. Планинските спасувачи велат дека 22-годишно момче загинало во лавина која го одвлекла од патеката за скијање, во саботата во Вал Дизер, ресорт познат на странските посетители. Департментот Савој информираше дека 3.500 возачи ја поминале ноќта во засолништа откако снегот што наврнал ги направил патиштата непроодни. Уште 500 луѓе кои за празниците слетале на аеродромот во Шамбери исто така преспале во засолништа. Нивото на тревога за лавини е на четири од пет можни, соопшти националниот метеоролошки сервис.
| | веќе видена | слични

Поради снегот во Шкотска затворен е аеродромот во Глазгов, а летовите се привремено стопирани, јавува АП. Некои делови останале без електрична енергија, а патиштата се блокирани од поплавите, на некои места прекин во сообраќајот предизвикале паднати стебла од дрва поради силниот ветер. Метеоролозите предупредуваат дека патниот, железничкиот, воздушниот и поморскиот сообраќај би можело да биде во прекин наредните неколку дена.
| | веќе видена | слични

Денеска попладнево, силно невреме, проследено со грмежи и силни врнежи ја зафати Струмица. Метеоролозите за наредните денови најавуваат променлино облачно и нестабилно време во сите градови во Македонија, со повремени врнежи од дожд, а наместа и грмежи.
| | веќе видена | слични

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 188 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 184 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 64 | | | веќе видена

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан. Од ЈП Македонија пат информираат дека забраната е ...
сите 225 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис се откажа од барањето за гласање недоверба на владата на Ципрас. Партијата најавуваше дека на секој начин ќе се ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Невреме во Грција, проблеми со морскиот транспорт во Јонско Море

Од:
До кого (е-маил):
Порака: