Невообичаена пресуда: Кувајтски принц осуден на смрт!

Невообичаена пресуда: Кувајтски принц осуден на смрт! Врховниот суд на Кувајт ја потврди смртната казна за членот на владеачкото семејство, кој беше осуден во 2010 година по обвинение дека го убил својот внук. Шеикот Фејсал Абдула Ал-Сабах бил осуден дека го убил шеикот Басел Салем Ал-Сабах во неговата палата во јуни 2010 година поради, како што беше наведено во образложението, препирката околу членство во управата на еден спортски клуб. Казната, како што јавија западните агенции, е конечна, но кувајтскиот емир може да ја преиначи во доживотен затвор. Шеикот Басел бил внук на покојниот кувајтски емир, шеикот Сабах Салем Ал-Сабах и син на покојниот министер за одбрана и внатрешни работи шеикот Салем Ал Сабах. Кувајтските судови во минатото изрекувале смртни казни на членови на владеачкото семејство Ал-Сабах, потсетува француската агенција Франс Прес, додавајќи дека Кувајт го обновил извршувањето на смртната казна по мораториумот воведен во 2007 година. Околу 50 осуденици во Кувајт во моментот чекаат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 411 | | | веќе видена

Поради релативно топлото време и позитивните температури на воздухот се очекува топење на снегот кој падна во изминатото деноноќие и тоа на местата пониски од ...
сите 312 | | | веќе видена

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 148 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 260 | | | веќе видена

Шефот на црногорската дипломатија Срѓан Дармановиќ изјави дека во случајот со поранешниот македонски премиер Никола Груевски, Црна Гора постапувала како и со ...
сите 287 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 344 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Невообичаена пресуда: Кувајтски принц осуден на смрт!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: