Невладини организации од Македонија и Грција соработуваат против предрасудите

Првичните состаноци на младинските организации резултираа со договори за заеднички проекти. Грчки и македонски младински невладини организации се состанаа во Струга за да формираат сојузи и да работат на заеднички проекти. [Mики Трајковски/SETimes] Невладини организации од Грција и Македонија создаваат заеднички проекти за намалување на предрасудите и промовирање на толеранцијата. Претставници на 20 невладини организации се состанаа во Струга како дел од Контакти за заедничка иднина, организиран од Младинскиот сојуз од Крушево, Младинскиот клуб УНЕСКО од Солун и Фридрих Еберт Штифтунг. Иницијативата за воспоставување соработка започна претпазливо, според Методија Стојчески, извршен директор на Младинскиот сојуз во Крушево. „Но, го добивме сосема спротивното, бидејќи желба за соработка имаше многу“, рече Стојчески за SETimes . Стојчески рече дека главната цел била да се поврзат граѓанските општества на двете земји. „Претходно немавме контакти дури ни со организацијата од Лерин, кој е на само 70 километри ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

Се надевам дека сите Македонци на 30 септември ќе го искористат своето право и ќе гласаат на референдумот. На дофат е историска шанса да се реши спорот за ...
сите 307 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин Офис, Сер Алан Данкан. На ...
сите 285 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 126 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 66 | | | веќе видена

Вардарци со силно темпо продолжуваат на одигрување натпревари. После големата победа против актуелниот шампион на Европа, црвено-црните слетаа во Скопје, вчера ...
сите 106 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Невладини организации од Македонија и Грција соработуваат против предрасудите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: