Новинарите се плашат да зборуваат и 70 отсто би ја напуштиле професијата, покажува истражувањето за состојбата на новинарството во регионот


Новинарите се исплашени да зборуваат, исплашени дека ќе ја изгубат работата и 70 отсто од нив би ја напуштиле професијата за некоја друга работа, покажува истражувањето за состојбата на новинарството во регионот „Невидливо насилство: Стории од редакциите”, спроведено во Србија, Македонија, Босна и Херцеговина, Косово и Црна Гора. Според новинарката Билјана Секуловска, една од авторите на истражувањето, прва причина зошто 70 проценти од новинарите во регионот би ја смениле професијата е ниските плати, додека на второ место е цензурата во редакцијата. „Главното прашање во истражувањето беше дали новинарите можат да се занимаваат со својата работа. Прашањето е комплексно и има две причини, пред сѐ има политички притисоци, притисоци во редакциите од страна на уредниците, сопствениците, а на прес-конференции од политичарите“, рече Секуловска. Истражувањето покажало дека новинарите не можат да работат во нормални услови и да земаат достоинствени плати. Тоа го покажуваат одговорите на новинарите од регионот на ...
| | веќе видена | слични

Дали новинарите слободно можат да се занимаваат со својата работа, зошто молчат пред притисоците и дали се почитуваат доволно нивните работнички права - ова се дел од прашањата од истражувањето „Невидливо насилство: стории од редакциите “, што се спроведе во пет земји од регионот, а чии резултати беа промовирани денеска во Скопје. Резултатите од истражувањето се поразителни. Ниски плати, политички притисоци, цензура и мобинг – ова се клучните зборови со кои одговориле 90 проценти од прашаните новинари. Огромен процент од нив барале да бидат анонимни, а причината била реакцијата на уредниците, сопствениците и стравот од губење на работното место. „Не можноста да работат во нормални услови, не можноста да земаат достоинствена плата. Тие се многу често понижувани, обезвреднувани, малтретирани, а понекогаш и сурово од своите уредници и поради тоа крајното прашање е кој е излезот. Доколку бидат солидарни и не молчат. “, вели Билјана Секуловска - новинарка „Новинарите се соочуваат со цензура, мобинг, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Aко некој на јавна функција носи одлуки без да има правен основ, тоа е кривично дело за злоупотреба на положбата и тоа е кривично дело кое не застарува и нема ...
сите 516 | | | веќе видена

Само еден ден пред сведочењето на бизнисменот Орце Камчев во случајот „Рекет“, утринава полицијата влезе во неколку негови фирми. Причината за упадот е наводен ...
сите 473 | | | веќе видена

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна ...
сите 100 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 56 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 120 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се обрати пред граѓаните на општина Ѓорче Петров, во рамки на кампањата „Разговори за Обнова на Македонија“ и ...
сите 224 | | | веќе видена

Во интервју за магазинот „ГО“, Златан Ибрахимовиќ имаше остри зборови кон Кристијано Роналдо. Италија Запрашан дали со враќањето во Серија А ќе го види ...
сите 201 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Новинарите се плашат да зборуваат и 70 отсто би ја напуштиле професијата, покажува истражувањето за состојбата на новинарството во регионот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: