Хуан Мартин дел Потро го зашеметува Стен Вавринка!


Хуан Мартин дел Потро шокантно победи во вториот круг против Стен Вавринка во машка конкуренција на Вимблдон.Дел Потро обезбеди победа од 3-6, 6-3, 7-6 (7-2) 6-3 над швајцарскиот играч .Аргентинецот е 165ти на табелата откако пропушти повеќе од две години поради проблеми со повреди. Дел Потро, кој е во иста половина од вечерта како Британецот Енди Мареј, сега игра или со Французинот Лукас Pули или американецот Доналд Јанг. Поранешниот US Open шампион, Дел Потро, 27, стигна до полуфиналето на Вимблдон во 2013 година, но поранешниот светски рекет број четири е игра во своето прво гренд слем од Австралија опен во 2014 година, откако направи три операции на зглоб.
| | веќе видена | слични

Швајцарскиот тенисер Рожер Федере успеа да го сврти дуелот против Хрватот Марин Чилиќ откако губеше со 2-0 по сетови. Швајцарецот успеа да ги земе останатите 3 сета и со конечна победа од 3-2 да се пласира во 1/2 финалето на Вимблдон. Федерер во 4 - от сет на три пати спасуваше меч топка, за да успее да се провлече до тај - брејкот кој што потоа го освои. Во 1/2 финалето Федерер ќе игра со Милош Раониќ кој што беше подобар од Сем Квери со 3-1.
| | веќе видена | слични

Ова е дури 11. пат седумкратниот шампион Федерер да е во полуфиналето на турнирот, а овојпат можеби ја имаше и најневеројатната победа. Федерер спаси две меч-топки во четвртиот сет, пред да влезе во неверојатен тај-брејк во кој Чилиќ на крајот потклекна. Швајцарскиот „Маестро“ потоа го заддржа моментот во одлучувачкиот сет за да обезбеди пресметка со Милош Раонич за место во финалето. „Беше прекрасно да се игра со Марин бидејќи тој е неверојатен играч, а јас имав толку многу проблеми. Марин е еден од најдобрите личности на турнејата и навистина ми е жал за него. Сепак, пресреќен сум од мојата игра, која беше супер во финишот“, изјави Федерер. Раонич по вторпат е во полуфиналето на Вимблдон, откако со 6:4/7:5/5:7/6:4 го победи Сем Квереј, Американецот кој го „нокаутираше“ светскиот број 1, Новак Ѓоковиќ. Раонич загуби само три поени на свој сервис во првиот сет, а ефективноста ја заддржа и во вториот, пред Квереј да направи брејк во третиот сет и да си даде надеж за ново изненадување. Сепак, Американецот ...
| | веќе видена | слични

Рожер Федерер обезбеди пласман во 1/2 финалето на најстариот гренд слем турнир, Вимболдон совладувајќи го Марин Чилиќ во пет сетови (6-7, 4-6, 6-3, 7-6, 6-3) во четвртфиналето. Во мечот кој траеше речиси три и пол часови Швајцарецот покажа дека се уште може да игра врвен тенис свртувајќи го резултатот во своја корист по негативата од 2-0. Чилиќ маестрално ја користеше секоја шанса во првите два сета, а работите во третиот сет комплетно се свртија во полза на Федерер. Хрватскиот тенисер не искористи три меч топки во четвртиот сет кој го изгуби во „тај брејк“, а во петтиот решавачки психолошката предност беше на страната од Федерер кој не погреши. Во 1/2 финалето Федерер ќе игра против Милош Раониќ кој во четврфиналната пресметка го победи Сем Квери со 3-1 во сетови.
| | веќе видена | слични

Рожер Федерер досега во безброј пати ни докажал дека е еден од најдобрите играчи кои некогаш заиграле на цетралниот терен на Вимблдон, а голема потврда за тоа добивме ова попладе откако швајцарскиот маестро успеа да се извлече од работ на бездната за да стигне до неверојатен пресврт против Марин Чилиќ. Светскиот рекет број три се најде во незавидна ситуација во неколку пати за време на мечот, а првиот психолошки притисок успешно го положи при негатива од 2:0 во сетови (7:6 и 6:4) и во ситуација кога спаси три брејк топки во ситуација кога Марин можеше да поведе со 4:3 во третиот сет. Федерер некако успеа да се извлече од оваа ситуација и да направи брејк во следниот гејм, кој во продолжение се покажа како одлучувачки да намали на 2:1 и да се избори за четврти сет. Во него, Рожер најпрво спаси две меч топки при 5:4 и 6:5 за Чилиќ, а потоа уште една во лудиот тајбрејк кој на крајот му припадна нему со 11:9. Во петтиот одлучувачки сет, Федерер ја имаше предноста да сервира прв, а пресудниот момент се случи во ...
| | веќе видена | слични

Роџер Федерер го продолжува сонот за осма титула на Вимблдон, откако попладнево по голема битка го совлада Марин Чилиќ со 3-2 во сетови и обезбеди пласман во полуфиналето, каде ќе ги одмери силите со Милош Раониќ. Швајцарецот покажа извонреден карактер враќајќи се од негатива од 0-2 во сетови, па сега полн со самодоверба ќе влезе во претстојната битка за финале. „ Ова беше меч во кој покажав многу добри, но и лоши работи, играв со доста осцилации, но најважна на крајот сепак е победата. Пребрзо се најдов во негатива од два сета, но останав смирен, ми се укажа шанса за камбек и на крајот славев. Нормално е да сум пресреќен, мојот сон за нов трофеј на Вимблдон продолжува, иако да бидам искрен ми е жал за Чилиќ, кој е еден од најдобрите момци од елитното друштво “ – изјави Федерер веднаш по големата победа.
| | веќе видена | слични

Роџер Федерер губеше 2-0 во сетови од Марин Чилиќ но успеа да направи пресврт, да победи со 3-2 и да се пласира во полуфиналето на Вимблдон.Марин Чилиќ беше на прагот да го елиминира големиот Федерер, водеше со 2-0, имаше четири меч топки но не успеа.Чилиќ ги доби првите два сета со 7-6 и 6-4 и го остави Федерер без право на грешка во продолжението.Третиот сет му пипадна на Федерер со 6-3, а во четвртиот се играше возбудлив тајбрејк кој заврши со 11-9. Решавачкиот петти го доби со 6-3 и се пласираше во полуфиналето.Во полуфиналето ќе игра со Милош Раониќ кој со 3-1 беше подобар од Квери.
| | веќе видена | слични

Поранешниот број 1 во машкиот тенис, Роџер Федерер се пласираше во полуфиналето на Вимблдон по победата со 6:7, 4:6, 6:3, 7:6, 6:3 над Хрватот Марин Чилиќ. Дуелот траеше 3 часа и 22 минути, а по првите 77 резултатот беше 2:0 во сетови во корист на Чилиќ. Федерер успеа да спаси три меч топки на Чилиќ во четвртиот сет, по што го скрши со 6:3 и ја освои средбата. Во полуфиналето Роџер Федерер ќе се сретне со Милош Раонич. Канаѓанецот се пласираше во полуфиналето на Вимблдон по успехот со 6:4, 7:5, 5:7, 6:4 над Сем Квери (САД) во натпревар кој траеше 2 часа и 31 минути. Раонич, кој е шести носител на турнирот, оствари брејк во 10-тиот гејм на првиот сет и поведе во резултатот. Вториот дел беше понеизвесен, откако Раониќ повторно го освои на крајот за 7:5. Квери, кој направи сензација во третиот круг, отстранувајќи го Новак Ѓоковиќ, сепак се држеше во натпреварот и стигна до својата шанса. При 5:5 во третиот сет тој стигна до првата можност за брејк во натпреварот и ја искористи, а малку подоцна го затвори сетот. ...
| | веќе видена | слични

Каков меч во четвртфиналето на Вимблдон, Роџер Федерер се пласира во своето 11. полуфинале во Лондон, откако во 5 сета беше подобар од Марин Чилиќ, 6:7, 4:6, 7:6, 6:3. Хрватскиот тенисер беше на прагот на голема победа над седукратниот шампион на Вимблдон, Чилиќ водеше со 2:0 во сетови, имаше четири меч топки, но сите ги спаси Федерер и се врати комплетно во мечот. Чилиќ попушти најмалку кога беше требно, драмата се случи во тајн брејкот од четвртиот сет, кој Федерер го доби со 11-9. Пресуден момент беше во осмиот гем од петтиот сет, кога Швајцарецот направи брејк и потоа сервираше полесно, и на крај се пласира во полуфинале. Противник на Роџер Федерер во борбата за финале, ќе му биде Милош Раониќ од Канада, кој по четири сета славеше од Семи Квери, тенисерот кој го елиминира Новак Ѓоковиќ.
| | веќе видена | слични

Роџер Федерер во голем стил стигна до полуфиналето на Вимблдон, откако во суперинтересен дуел славеше над Марин Чилиќ со 3-2 во сетови. Швајцарецот по бавниот старт се најде во негатива од 0-2, но за разлика од полуфиналето на УС Опен пред две години, овојпат Федерер одговори на предизвикот, одигра извонредно во продолжението, спаси две меч топки во четвртиот сет и на крајот заслужено се пласираше во следната рунда. Првиот сет донесе израмнета битка се до тајбрејкот, во кој Чилиќ набрзина поведе со 5-0. Федерер спаси три сет-топки, но на крајот сепак хрватскиот тенисер го доби сетот со 7-5. Полн со самодоверба, Хрватот направи брејк на самиот почеток од вториот сет, па потоа со рутинска игра ја одржуваше предноста се до 6-4, за свое огромно водство од 2-0 во сетови. Чилиќ имаше идеална можност набрзина да го добие мечот експресно, но на средината од третиот сет пропушти три брејк топки при резултат 0-40 на сервис на Федерер. Швајцарецот се спаси, а веднаш потоа самиот направи брејк и стигна до 6-3, за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 187 | | | веќе видена

На четвртиот ден од пробниот попис на населението кој се одржува во 13 општини, Заводот за статистика се соочува со тecнички пpoблеми при анкетирањето со пomош ...
сите 120 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 70 | | | веќе видена

Пејачот и композитор Димитар Андоновски, освои две награди за музика на 54. издание на македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Тој ...
сите 48 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хуан Мартин дел Потро го зашеметува Стен Вавринка!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: