Невреме пак ја погоди Србија-град со големина на орев паѓаше во Чачак


ВИДЕО:Невреме пак ја погоди Србија-град со големина на орев паѓаше во Чачак Краткотрајно, но силно невреме проследено со олујни ветрови попладнево погоди повеќе делови од Србија. Поројни дождови и град со големина на орев паѓаа во Косериќ, Кралево, Чачак и околните села – Милиќевци, Пријевор и Миоковци. Според началниот на одделението за вонредни ситуации на моравскиот округ Драгиша Броќиќ, градоносните облаци дошле од насока на Ужице и заминале кон Трепча. На главниот градски плоштад во Чачак, водата допирала до глуждови, а олујните ветрови оштетиле покриви и скршиле млади стебла. Градот во Чачак паѓал околу пет минути и оштетил бројни покриви, додека во околните села, непогодата траела 15-тина минути при што се нанесени големи штети на земјоделските култури. На градот, поројниот дожд и олујниот ветер кој кршел дрвја во Кралево, му претходело спарно време со температура од 33 степени Целзиусови. Во Кралево поради градот дошло до застој на сообраќајот, бидејќи возачите барале начин да ги заштитат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Неверојатно невреме попладнево околу 19 часот го зафати Брчко во Босна и Херцеговина. Град со големина на орев направи огромни штети во градот. Искршени се ќерамиди од покривите на куќите, оштетени пластениците и има големи штети на земјоделските насади.
| | веќе видена | слични
6 копии

Вечерва околу 21:30 часот Делчево го зафати кратко невреме проследени со врнежи од дожд, кој за кратко време премина во врнежи од град и тоа со големина на орев. Голема среќа е што невремето траеше само околу 20 минути , инаку штетите можеа да бидат огромни. Улиците побелеа од град за кратко време , а такви врнежи од град со големина на орев немало паѓано одамна.
| | веќе видена | слични
2 копии

Краткотрајно, но силно невреме го погоди денеска околу 14 часот градот Чачак и околните села. Град паѓаше и во Косјерич и Краљево, пишуваат спрски медиуми. Голема количина на дожд и град голем колку орев паѓало во градовите, а посебно во чачанските села, Миличевци, Пријевор и Миоковци. Во Чачак град паѓало околу пет минути и ги оштетило керамидите на крововите на неколку куќи, додека во селата врнело околу 15 минути и нанело големи штети на земјоделските култури. Според зборовите на началникот на одделението за вонредни состојби на Моравскиот округ Драгиша Брочиќ градоносниот облак дошол од правец на Ужице и се упатил кон Трепчи. Во центарот на Чачак олујниот ветер оштетил и скршил поедини малди стебла. Уште нема пријави дали дождот предизвикал поплави во чачанските села кои беа зафатени од неодамнешните поплави, пренесуваат српските медиуми. Невремето го погодило и Косјериќ каде паѓал град колку голф топки, пишува српски блиц.
| | веќе видена | слични

Изутрината Струга десетина минути беше парализирана од силниот дожд проследен со ветер и со чести електрични празнења. За кратко време над градот надвиснаа темни облаци од кои истураше дожд. Брзо потоа дождот и ветрот престанаа и се појави сонцето кое се уште е над струшкото небо. Вчера попладне пак, и Охрид и Струмица ги зафати силно краткотрајно невреме со поројни дождови и силен ветер. Во Охрид паѓаше град со големина на орев, но досега а никој не пријавил штети. Во Струмица за десетина минути, колку што траеше невремето, се наполнија улиците во долниот дел на градот ,поради тесната канализациона мрежа која не можеше брзо да ја апсорбира водата. Но, и во овој град досега не се пријавени никакви оштетувања на објектите. Денеска и во двата града е сончево.
| | веќе видена | слични

Останато

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Обвинителството за организиран криминал и корупција го истражува бегството на поранешниот премиер Никола Груевски. Обвинител веќе ги прибира доказите, дали ...
сите 276 | | | веќе видена

Патешествието на Груевски низ Црна Гора наликувало на шпионски филм. Го чекале разни унгарски дипломати, се менувале возила, а примопредавањето се одвивало во ...
сите 317 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Невреме пак ја погоди Србија-град со големина на орев паѓаше во Чачак

Од:
До кого (е-маил):
Порака: