Површинската фонтана на плоштадот Македонија ќе биде поправена

Градот Скопје вчера се огласи по повод пропаѓањето на камионот на Јавното претпријатие „Улици и патишта“ во површинската фонтана на градскиот плоштад, што се случи во вторникот. Оттаму информираа дека нивни екипи завчера извршила увид во направената штета на површинската фонтана на плоштадот „Македонија“ и дека таа наскоро ќе биде поправена и ставена во функција. Градските власти појаснија дека околу плоштадот Македонија има кружна црна патека од гранит која е предвидена да ја издржи тежината на камионите. - Дополнително, пред одржувањето на пречекот на европскиот ракометен шампион „Вардар“, на плоштадот имаше петмина чувари кои ги насочуваа камионите со опрема да се движат токму по црната гранитна патека. Kамионот на Јавното претпријатие „Улици и патишта“, што пропадна во површинската фонтана носеше огради (сопственост на МВР) предвидени за просторот пред и околу бината. Но, и покрај укажувањата на чуварите, возачот на камионот го завртел возилото кон фонтаната и пропаднал. Други камиони што ги почитувале ...
| | веќе видена | слични

До пред само неколку месеци битолчани со право беа лути што Битола, која порано важеше за град на градските чешми и фонтани, буквално остана без ниту една фонтана. Иако во градот под Пелистер претходно постоеја 6 фонтани, ниту една од нив не работеше, освен повремено фонтаната што е изградена во составот на споменикот „Филип Втори“, на плоштадот „Магнолија“.Надлежните за одржување и функционирање на градските фонтани, откако им ставија пломби на битолските фонтани, долго време не размислуваа истите тие повторно да ги пуштат да работат. Со години надлежните вината за нефункционирањето на фонтаните си ја префрлаа меѓу себе, барајќи алиби што сите фонтани во градот беа суви.Многумина сметаа дека тоа се должи на штедливоста и намерата да не се троши премногу вода бидејќи нема кој да ја плаќа, а некои вината за нефункционирањето на фонтаните ја адресираа на надлежните градски институции.Деновиве сликата во Битола е сосема поинаква. Битола доби две нови фонтани. Особено битолчани се израдуваа за фонтаната кај ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Возачот на камионот кој пропадна во партерната фонтана на градскиот плоштад вчера добил отказ во Ј.П. „Улици и патишта“, но откако реагирале колегите со бојкот на работата бил вратен на работа. Работниците во изјава за телевизија Телма велат дека и до сега се соочувале со притисоци и казни. Тврдат дека возачот на камионот не направил никаква гршка, туку згрешиле вработените на обезбедувањето од Град Скопје. Камионот на ЈП „Улици и патишта“ превезуваше ограда за обезбедување на МВР која требаше да биде поставена за пречекот на ракометарите на Вардар на плоштадот. Пред две години владата и Град Скопје платија 2,5 милиони евра на фирмата „Трансмет“ за да инсталира т.н. сува фонтана од 100 квадратни метри на градскиот плоштад. Plusinfo
| | веќе видена | слични

Ви ги претставуваме најспектакуларните фонтани , што со својата архитектура и музички перформанси секојдневно ги воодушевуваат луѓето во целиот свет, пишува National Geographic. Изборот бил направен според нивната убавина и инспиративност. Еве кои фонтани се најдоа на престижната ранг-листа. 1. Фонтана на богатството - Сингапур Најголемата фонтана во светот всушност е Фонтаната на богатството во Сингапур. Бронзениот круг на фонтаната е осмислен врз основа на хинду мандала. Таа го претставува универзумот, но и еднаквоста и хармонијата на сите раси и религии во градот. 2. Фонтана на пријателството на нациите - Москва Фонтаната е украсена со 16 златни статуи , што ги претставуваат поранешните републики на СССР и се наоѓа во рамките на еден поголем руски изложбен центар. 3. Магичната фонтана Монжуик - Барселона Фонтаната е сместена под Националната палата на ридот Монжуик, во близина на музејот Побле Еспањол и плоштадот Placa d' Espanya, а сите што ќе ја посетат остануваат воодушевени од нејзината убавина, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Возачот на камионот кој пропадна во партерната фонтана на градскиот плоштад вчера добил отказ во Ј.П. „Улици и патишта“. Колегите се солидаризирале , ја бојкотирале работата и успеале да го вратат. Сакаат да останат анонимни, бидејќи и до сега се соочувале со притисоци и казни, но велат дека грешката е на обезбедувањето од Град Скопје, а не на возачот кој според нив знаел каде смее да вози, а каде не, објави Телма . По, критиките во јавноста дека платото на фонтанта е нестабилно и ризичн оза минување, Град Скопје излезе со верзија дека многу камиони носеле опрема до гранитната патека, а овој возач иако предупреден, продолжил да вози врз фонтанта. Директорот на Ј.П. „Улици и патишта“ Синиша Ивановски не одговара на повиците за да го одговори чии тврдења се точни, и зошто веднаш покренал отказна постапка. Дотраениот камион на улици и патишта, завлезе во фонтаната на градскиот плоштад која од под плочките исфрла водоскоци. Превезувал метални прегради за обезбедувањето на бината за прославата и дочекот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од Градот информираа дека грешката за пропаѓањето на камионот во површинската фонтана на плоштадот "Македонија" е исклучиво кај возачот на камионот кој претходно бил предупреден дека возењето по оваа фонтана е забрането, но тој сепак свртел кон неа. Од Градот велат дека фонтаната е градена по сите стандарди за ваков тип на фонтани Екипи на Град Скопје направија увид во штетата што беше направена на површинската фонтана на плоштад "Македонија" откако камион пропадна во неа само неколку часа пред прославата во чест на ракометарите на РК "Вардар". Веќе се работи на нејзина поправка и ставање во функција, а вчера кај дупката што настана во фонтаната можеше да се забележи присуство на работници. Од Градот информираа дека грешката за пропаѓањето на камионот во површинската фонтана на плоштадот "Македонија" е исклучиво кај возачот на камионот кој претходно бил предупреден дека возењето по оваа фонтана е забрането. - Град Скопје сака да појасни дека околу плоштадот "Македонија" има кружна црна патека од гранит која ...
| | веќе видена | слични

Останато

Поради релативно топлото време и позитивните температури на воздухот се очекува топење на снегот кој падна во изминатото деноноќие и тоа на местата пониски од ...
сите 312 | | | веќе видена

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 122 | | | веќе видена

Бегството на екс премиерот Никола Груевски ја заостри политичката реторика помеѓу власта и опозицијата. СДСМ прстот го впери кон лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Според ...
сите 225 | | | веќе видена

Шефот на црногорската дипломатија Срѓан Дармановиќ изјави дека во случајот со поранешниот македонски премиер Никола Груевски, Црна Гора постапувала како и со ...
сите 292 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 230 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Површинската фонтана на плоштадот Македонија ќе биде поправена

Од:
До кого (е-маил):
Порака: