Палермо пред банкрот, Несторовски ќе оди во Зенит

Тимот на македонските фудбалски интернационалци Илија Несторовски и Александар Трајковски, италијанскиот Палермо, по испаѓањето од Серија А се соочува и со банкрот. Италијанските медиуми пренесуваат дека обвинителството во оваа земја повело истрага за финансиското работење на клубот каде што имало дупка од 120 милиони евра, кој нема да може да ја затвори ниту новиот сопственик, американскиот бизнисмен Пол Бакалини. Во ваква ситуација Палермо ќе треба да прогласи банкрот, нешто што неодамна ~ се случи и на Парма, па играчите ќе треба да си побараат и нови екипи. За македонскиот репрезентативец Несторовски последен со понуда се појавил рускиот Зенит. Несторовски сезонава беше прв стрелец на тимот од Сицилија со 11 погодоци а интерес да биде откупен пројавија тимови од Италија и Англија, па оваа работа може да биде забрзана ако раководството се одлучи да ги затвора финансиските долгови и да го задржи клубот во второлигашкото друштво.
| | веќе видена | слични

Заокружувајќи ги двата јунски натпревари на македонската репрезентација, офанзивецот Илија Несторовски потенцира дека треба многу повеќе целокупната македонска јавност да верува во оваа наша селекција. Македонија загуби со 1-2 синоќа на „Телеком арената“ од Шпанија, но Несторовски вели дека и тешко нешто повеќе може да се направи против репрезентација како „фуријата“. За него е најважно што доаѓаат млади сили за Македонија кои може да донесат огромна свежина. „Ако ги гледаме овие два натпревари, против Турција и против Шпанија, сигурен сум дека задоволството може да биде што постојано добиваме нови млади фудбалери кои се огромна иднина на Македонија. Против Шпанците, реално, и тешко можевме нешто повеќе да направиме. Одигравме лошо прво полувреме, потоа во вториот дел игравме поагресивно но недоволно да се изненади големиот фаворит“ – вели Несторовски, и дополнува: „Сепак, и по овој јунски собир на националниот тим очигледно е дека, заедно со оние млади репрезентативци кои ќе играат на ЕП, плус и новите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Капитенот на нашиот национален тим, Горан Пандев се надева дека Несторовски ќе биде најголема опасност пред противничкиот гол и дека таквата игра ќе ја круниса со погодок Шпанските новинари кои во живо ќе го следат денешниот квалификациски натпревар против репрезентацијата на Македонија, открија дека нивниот селектор Хулен Лопетеги го потенцира Илија Несторовски како најголема опасност по голот на „црвената фурија". Капитенот на нашиот национален тим, Горан Пандев се надева дека Несторовски ќе биде најголема опасност пред противничкиот гол и дека таквата игра ќе ја круниса со погодок. Несторовски за нас е многу важен играч, селекторот Лопетеги е во право што смета дека токму Илија ќе прави проблеми на одбраната, и се надевам дека ќе постигне гол, изјави Пандев.
| | веќе видена | слични

Илија Несторовски речиси сигурно нема да остане во тимот на Плаермо за да игра во Серија Б. Македонскиот репрезентативец даде 11 погодоци изминатава сезона во Серија А и беше прв стрелец на тимот. Сепак, тој негов учинок не беше доволен за тимот да се спаси од испаѓање. За Несторовски интерес покажаа неколку клубови. На листата на заинтересирани сега е и екипата на Удинезе. Тимот од Удине би сакал да го купи Илија за да го засили нападот во пресрет на следната сезона.
| | веќе видена | слични

Капитенот на нашиот национален тим, Горан Пандев смета дека има простор за изненадување против Шпанија, утре од 20:45 часот на „Телеком арената“ во Скопје, во квалификацискиот натпревар за пласман на СП 2018 во Русија. Играме против една од најдобрите светски селекции, но Пандев потенцира дека сите во репрезентацијата се максимално подготвени да одговорат на секој предизвик. „Знаеме дека не очекува тежок натпревар, играме против еден од фаворитите во нашата група. Ќе биде тешко но се поготвувавме 10 дена и максимално сме подготвени, нема што да загубиме, ќе се обидеме да го дадеме својот максимум“ – истакна Пандев на денешната прес-конференција. Капитенот го извдои Давид Силва како најопасен играч од составот на Шпанците, но вели дека и Илија Несторовски ќе им прави проблеми на одбраната на „фуријата“. „Шпанците негуваат офазивен, технички фудбал… Како и претходно со истата филозофија продолжува и селекторот Лопетеги, но ако морам да издвојат поединец, мислам дека Давив Силва ќе биде најголемата закана за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 162 | | | веќе видена

Скопје, 20 септември 2018 Договорот ги потврдува македонскиот идентитет и државност, ВМРО-ДПМНЕ да даде поддршка ЗА европска Македонија Разногласието и ...
сите 202 | | | веќе видена

Apple неодамна ја претстави најновата генерација на паметни телефони, а додека за самите телефони ретко кој има било каква замерка, една друга работа на ...
сите 46 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 50 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 17 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Палермо пред банкрот, Несторовски ќе оди во Зенит

Од:
До кого (е-маил):
Порака: